Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Resort obrony czekają ważne decyzje. "Bezpieczeństwo nie spada z nieba"

0
Podziel się:

- Bezpieczeństwo nie spada z nieba - tłumaczy Tomasz Siemoniak.

Resort obrony czekają ważne decyzje. "Bezpieczeństwo nie spada z nieba"
(Bartosz Krupa/East News)

_ - Rok 2014 przyniósł wyzwania pod względem bezpieczeństwa. 2015 też będzie wymagający dla MON - _powiedział wicepremier, minister obrony Tomasz Siemoniak, który odwiedził dziś żołnierzy dyżurujących w Centrum Operacji Powietrznych w Warszawie.

Zaapelował o polityczna zgodę w sprawach bezpieczeństwa w nadchodzącym roku wyborów prezydenckich i parlamentarnych.

- _ Rok 2014 to rok bardzo trudny, rok zupełnie nowych wyzwań. W 25-leciu polskiej wolności kryzys u naszych granic skupił naszą uwagę na kwestiach bezpieczeństwa _ - powiedział wicepremier._ - W moim najgłębszym przekonaniu Polska jest bezpieczna, ale to bezpieczeństwo nie spada z nieba _ - powiedział, podkreślając znaczenie służby i pracy tysięcy żołnierzy, pracowników i funkcjonariuszy.

Szef MON podkreślił, że w systemie bezpieczeństwa szczególnie ważni są żołnierze. _ - Za ich umiejętnościami stoją lata szkoleń, lata obecności w misjach zagranicznych, takich jak kończąca się dzisiaj misja bojowa w Afganistanie, ale także Irak, Kosowo i inne misje _ - powiedział.

Dodał, że Polska _ jest bezpieczna także dzięki temu, że jesteśmy w NATO, dzięki naszym sojusznikom _. _ Rok 2014 pokazał, że NATO to nie tylko dokumenty i traktaty, ale praktyczne wsparcie _ - podkreślił. Przypomniał, że w mijającym roku na polskich poligonach ćwiczyło blisko 7000 żołnierzy państw sojuszniczych.

_ - Czeka nas wiele decyzji dotyczących modernizacji wojska, szczególnie systemu obrony powietrznej, wyboru śmigłowców i kilkuset innych ważnych postępowań _ - powiedział o nadchodzącym roku. - _ Rok 2015 to rok szczególnie intensywny politycznie w Polsce, czekają nas dwie wielkie kampanie wyborcze. Chciałbym bardzo mocno zaapelować, aby sprawy bezpieczeństwa oddzielić od gorących debat politycznych; żeby wszystkie siły polityczne pracowały na rzecz tego, by pozycję Polski w NATO i zdolności polskiego wojska zwiększać _. _ Myślę, że ostatni rok wszystkich przekonał, że na tych sprawach nie można oszczędzać, o te sprawy nie powinno się kłócić, powinno się wspierać jak najlepsze rozwiązania, nie powinna temu towarzyszyć gorączka codziennej polityki _.

W Centrum Operacji Powietrznych minister spotkał się z dyżurującymi tam specjalistami; połączył się także z innymi żołnierzami systemu obrony powietrznej, w tym z parą dyżurną. _ Kiedy większość z nas będzie świętowała Nowy Rok, oni będą pełnić służbę. Miałem okazję złożyć życzenia tym, którzy najbliższą dobę spędzą na służbie _ - powiedział.

Centrum Operacji Powietrznych-Dowództwo Komponentu Powietrznego powstało 1 stycznia 2002 roku, zastępując Centralne Stanowisko Dowodzenia Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej. COP pracuje na potrzeby narodowego i sojuszniczego systemu obrony powietrznej NATO.

Czytaj więcej w Money.pl
Wicepremier przyśpieszy ważne porozumienie - _ Możliwe, że na początku przyszłego roku będzie gotowe porozumienie techniczne dotyczące brygady polsko-litewsko-ukraińskiej _- powiedział Tomasz Siemoniak.
W Polsce szkolą się saudyjscy oficerowie Głównym tematem rozmów będzie zacieśnianie współpracy wojskowej między Polską, a Arabią Saudyjską.
Siemoniak: "Wojsko zostanie wzmocnione" _ - Na pewno powinniśmy na długie lata zainwestować w te garnizony. To poważna decyzja ciągnąca za sobą milionowe inwestycje wielodziesięciomilionowe zakupy - _ powiedział szef resortu obrony.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)