Notowania

stopa bezrobocia
07.01.2010 13:39

Resort pracy: Bezrobocie w grudniu 11,9 procent

W końcu grudnia było przeszło milion 893 tysiące bezrobotnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bowie15/Dreamstime)

Takie dane podało Ministerstwo Pracy, według którego stopa bezrobocia wzrosła w porównaniu do listopada o pół punktu procentowego.

Pod koniec grudnia GUS podał, że stopa bezrobocia w listopadzie 2009 roku wyniosła 11,4 proc. wobec 11,1 proc. w październiku 2009 roku.

W końcu grudnia było przeszło milion 893 tysiące bezrobotnych. Ich liczba wzrosła w porównaniu z listopadem o 82 tysiące.

Bezrobocie najbardziej wzrosło w województwach pomorskim, lubelskim i zachodniopomorskim, najmniej - w mazowieckim. Liczba ofert pracy, złożonych w grudniu do urzędów pracy, spadła w porównaniu z listopadem o 25 procent.

W całym 2009 roku liczba bezrobotnych wzrosła o 419,3 tys. osób (28,5 proc.).

_ - Grudzień, podobnie, jak listopad to zakończenie prac sezonowych w budownictwie, leśnictwie, ogrodnictwie, jak również jest to okres powrotów bezrobotnych do urzędów pracy po zakończeniu aktywnych form przeciwdziałania bezrobociu. Wśród rejestrujących się były także osoby zwalniane z zakładów pracy na podstawie wcześniejszych, zgłaszanych przez pracodawców zwolnień grupowych, jak i z mniejszych zakładów pracy. W końcu roku w wielu przypadkach kończą się umowy na czas określony, których pracodawcy nie przedłużają. Rzadziej również oferuje się pracę osobom wcześniej zatrudnionym na subsydiowanych miejscach pracy _ - napisał resort pracy w komentarzu.

Liczba ofert pracy zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w grudniu 2009 roku wyniosła 40,9 tys. i w porównaniu do listopada 2009 roku spadła o 13,8 tys. (25,3 proc.). W grudniu 2008 roku pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 46,8 tys. ofert pracy (o 13,7 tys. mniej niż w listopadzie 2008 roku tj. o 22,7 proc.).

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Wskaźniki inflacji i bezrobocia ]( http://www.money.pl/gospodarka/inflacjabezrobocie/ )
Tagi: stopa bezrobocia, bezrobocie, wiadomości, praca, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, czołówki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz