Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rewolucja emerytalna coraz bliżej. Sejm przyjął ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych

326
Podziel się

Sejm w czwartek wieczorem przyjął rządowy projekt ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Ustawa, która jest jednym z filarów Planu Morawieckiego, oznacza rewolucję w oszczędzaniu na emeryturę i obejmie ponad 11 mln osób. Za przyjęciem nowych przepisów było 229 posłów, przeciw – 197.

Za przyjęciem ustawy głosowało 220 posłów koalicji rządzącej
Za przyjęciem ustawy głosowało 220 posłów koalicji rządzącej (Andrzej Iwanczuk/REPORTER)
bDShzfIl

Sejm w czwartek wieczorem przyjął rządowy projekt ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Ustawa, która jest jednym z filarów Planu Morawieckiego, oznacza rewolucję w oszczędzaniu na emeryturę i obejmie ponad 11 mln osób. Za przyjęciem nowych przepisów było 229 posłów, przeciw – 197.

- Kończymy erę, kiedy pracownik był tylko kosztem. To inwestycja dla pracodawców, ale i dla państwa polskiego, to kluczowa sprawa, żeby ten pracownik był szanowany i miał lepsze zabezpieczenie emerytalne - mówił premier Mateusz Morawiecki pod koniec sierpnia, gdy ustawę przyjęła Rada Ministrów.

Podkreślał wówczas, że te środki będą całkowicie prywatne i w każdym momencie będzie się można z PPK wycofać. W czwartek ustawa przeszła przez Sejm. Teraz trafi do Senatu, a początek obowiązywania nowych przepisów zaplanowano na lipiec przyszłego roku.

bDShzfIn
Zobacz także: Pracownicze Plany Kapitałowe. Program może dotyczyć 10-11 mln Polaków

Czym są PPK? Pisaliśmy o tym wielokrotnie w money.pl. To w zasadzie długoterminowy program oszczędnościowy. Dla każdego chętnego i pracującego Polaka. Rząd na każdym kroku podkreśla, że Pracownicze Plany Kapitałowe nie mają nic wspólnego z systemem emerytalnym. Jednak nie ma wątpliwości, że cel mają jeden - sprawić, że Polacy będą więcej pieniędzy na starość. Ale tylko, gdy sami zaoszczędzą.

bDShzfIt

System zakłada, że do PPK zostaną zapisani wszyscy pracujący Polacy w wieku od 19 do 55 lat. W sumie to aż 11 mln osób - 9 mln pracujących w sektorze prywatnym, 2 mln w sektorze publicznym. Do PPK będą podłączani wszyscy pracownicy, za których odprowadzane są składki na ubezpieczenie emerytalne - niezależnie od formy zatrudnienia. Co ważne – ta zasada nie dotyczy samozatrudnionych.

Pieniądze - zebrane na indywidualnym koncie PPK - będą inwestowane przez wyspecjalizowane instytucje finansowe. Ich wyborem zajmą się pracodawcy wspólnie ze związkami zawodowymi. Mówiąc w dużym uproszczeniu - pracodawca podpisze umowę z jednym z uprawnionych podmiotów do zarządzania środkami. Pracownik, zmieniając miejsce pracy, weźmie niejako ze sobą środki do nowego miejsca, i nowego zarządzającego.

Zapis będzie automatyczny, ale z możliwością rezygnacji z programu. By nie uczestniczyć w PPK, trzeba będzie złożyć odpowiednie dokumenty w miejscu zatrudnienia. Deklarację będzie się składało co cztery lata. W innym wypadku po takim okresie zostaniemy automatycznie zapisani.

bDShzfIu

Od momentu zapisu od pensji pracownika będzie pobierany drobny procent. Dla zarabiających więcej niż pensja minimalna, czyli 2,1 tys. zł, ma to być przynajmniej 2 proc. z pensji brutto - ale pobierane już od pensji netto. Przykład - zarabiając minimalne 2100 zł brutto, na PPK przeznaczymy 42 zł miesięcznie. Ale to nie koniec. Na miesięczną składkę zrzuci się też pracodawca.

On w podstawowej wersji dołoży od siebie 1,5 proc. liczone również od pensji brutto (czyli 31,5 zł). Tutaj jednak stawka będzie jego dodatkowym kosztem zatrudnienia. Do tego co roku do oszczędności dorzuci się państwo w kwocie 240 zł (czyli 20 zł miesięcznie). Obie wartości można dobrowolnie podnieść do 4 proc. - w sumie więc 8 proc. wynagrodzenia trafi na PPK. Zgodzić się na to musi pracownik i pracodawca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

bDShzfIO
emerytury
wiadomości
KOMENTARZE
(326)
Saskers
3 lata temu
Już to przerabialiśmy, OFE też miało być takie cacy. Kapitał, dziedziczenie, potem dorwali się do tego mondralińscy i troszkę sobie wzięli, po nich przyszli sekciarze i zabrali resztę. A ta propozycja, że pieniędzmi typu oszczędności będą obracały jakieś dobre instytucje, kto to kupi. Ja wolę sam sobie obracać moimi pieniędzmi, a nie "deponować" ich w łapach jakiejś dobrej zmiany. Sprzeciw pokażę na wyborach. To jakaś bolszewicka metoda, oddaj nam pieniądze, a my ci damy większą kartkę na mięso. Lipa, lipa i oszustwo.
wyborca
3 lata temu
Możesz w każdej chwili zrezygnować a my ci wszystkich środków z twego konta nie damy.To jak z przechodzeniem na emeryturę w wieku 60 lat możesz ale nie musisz chyba że jesteś mężczyzną to w wieku 60 lat możesz pomarzyć o możliwości wyboru czy dalej pracować czy przejść na emeryturę.Wbrew konstytucji jawna dyskryminacja mężczyzn ze względu na płeć i PIS wie że to jest wbrew prawu bo pod naciskiem zmieniło sędziom na równy wiek. Podziękujemy za prawo wyboru na wyborach.
Rewolucja już...
3 lata temu
W d sobie wsadzić takie coś. Wieczne przymuszanie do czegoś ....
bDShzfIP
emeryt
3 lata temu
TO JUŻ JEST SKANDAL !!! Kiedy Sejm wpłynie na ZUS aby przestał wyliczać mężczyznom wiek dalszego życia do 83 lat mimo iż średni wiek życia mężczyzn w Polsce to 73 lata !!!!!
Złotówa.
3 lata temu
Nie dziękuję nie wieże żadnemu politykowi to są złodzieje i oszuści ! Już raz miałem pod palmami na emeryturze leżeć !
...
Następna strona