Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Tankowiec ze 130 tys tonami ropy z Nigerii dotarł do Gdańska

108
Podziel się

Tankowiec z ładunkiem 130 tys. ton ropy z Nigerii przeznaczonej dla PKN Orlen dotarł do terminalu naftowego w Gdańsku, podała spółka.

Tankowiec ze 130 tys tonami ropy z Nigerii dotarł do Gdańska
(Lotos / materiały prasowe)
bEgnTNLp

Tankowiec z ładunkiem 130 tys. ton ropy z Nigerii przeznaczonej dla PKN Orlen dotarł do terminalu naftowego w Gdańsku.

"Dziś w nocy do gdańskiego #Naftoport.u dotarł tankowiec New Vision ze 130 tys. ton #ropa z Nigerii, która trafi do płockiego zakładu" - czytamy na profilu spółki w serwisie Twitter.

Wcześniej w tym miesiącu PKN Orlen informował, że tankowiec z ładunkiem 130 tys. ton ropy typu Bonny Light z Nigerii dotrze do Gdańska w połowie października.

bEgnTNLr

Jeszcze w kwietniu pisaliśmy o tym jak wielki tankowiec z irańską ropą dla PKN Orlenwpływał do Gdańska. Później pojawił się jednak problem. W sierpniu USA wprowadziło sankcje na Iran. Choć Unia Europejska się do nich nie przyłączyła, to okazuje się, że kolejny tankowiec z ropa dla Orlenu pojawi się w Polsce nie z Iranu, ale z Nigerii.

- Konsekwentnie realizujemy zapowiedzianą strategię, poszukując nowych rynków i poszerzając portfel dostawców oraz przerabianych w ramach grupy kapitałowej gatunków ropy - powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Zobacz także: Zobacz także: Czy warto tankować paliwo wyższej klasy?

W ramach dywersyfikacji dostaw ok. 30 proc. ropy przerabianej w Grupie Orlen pochodzi z kierunków alternatywnych - czytaj innych niż rosyjski. Koncern wzmacnia m.in. zakupy z Zatoki Perskiej, m.in. poprzez długoterminowe relacje z Saudi Aramco.

bEgnTNLx

W kwietniu tego roku firmy podpisały aneks do umowy, który zwiększył dostarczany wolumen ropy saudyjskiej o 50 proc., do 300 tys. ton miesięcznie.

- PKN Orlen pozytywnie ocenia potencjał dostaw z Zatoki Perskiej i pozostaje otwarty na współpracę z producentami z tego regionu w niedalekiej przyszłości - podała spółka.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 95,36 mld zł w 2017 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

bEgnTNLS
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(108)
Maria
3 lata temu
Super
Black
3 lata temu
Nigeria sprzedaje ropę tylko za łapówki
loki
3 lata temu
Agresywna polityka Waszyngtonu przeciwko Moskwie może być wystarczającym powodem stojącego za niedawnym spadkiem udziału dolara w globalnych rezerwach banków centralnych, jak twierdzi ekonomista amerykańskiego międzynarodowego banku inwestycyjnego Goldman Sachs. Bank centralny Rosji sprzedał 85 miliardów dolarów z wartych 150 miliardów dolarów amerykańskich aktywów od kwietnia do czerwca, po tym jak Departament Skarbu USA ogłosił nowe sankcje na rosyjskich biznesmenach, firmach i urzędnikach państwowych - mówi strateg Goldman, Zach Pandl, cytowany przez Bloomberga.
bEgnTNLT
Lol
3 lata temu
Ropa ma być tania a Ameryka to żydzi, chcemy niższe ceny, nie od kraju ktory patrzy jak nas okraść , Rosja tez odpada moze iran?
Dziadek
3 lata temu
Ojej ale sensacja! Tankowiec dotarł do Gdańska. Toż to wydarzenie epokowe! Pamiętam za komuny tak PiSali w gazetach o statku z pomarańczami przed świętami.
...
Następna strona