Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rosja proponuje układ ws. ukraińskich płatności za gaz

0
Podziel się:

Moskwa chce, by do ich pokrycia użyć 10 mld dolarów, które zainwestuje w obligacje MFW.

Rosja proponuje układ ws. ukraińskich płatności za gaz
(PAP/EPA)

Dziennik _ Financial Times _ podał, że Rosja chce, by do pokrycia płatności Ukrainy za rosyjski gaz użyć ok. 10 mld USD, które Moskwa chce zainwestować w obligacje Międzynarodowego Funduszu Walutowego .

Jak głosi cytowany przez _ FT _ komunikat premiera Władimira Putina, Rosja zasygnalizowała MWF gotowość zainwestowania do 10 mld dolarów w jego obligacje. Kwota ta - jak wyjaśnia Putin - ma wesprzeć MFW w walce ze światowym kryzysem finansowym. Zdaniem Rosji, powinna być użyta przede wszystkim, _ by pomóc naszym sąsiadom (...), a w szczególności Ukrainie w rozwiązaniu jej problemów energetycznych _.

_ Financial Times _ zauważa, że komunikat rosyjskiego premiera nadszedł po tym, jak Rosja nie zdołała przekonać Unii Europejskiej do pomocy Ukrainie w uregulowaniu płatności za gaz.

_ Sądząc po reakcji (...) europejskich liderów, UE nie jest zdolna do przyjścia Ukrainie z wymaganą finansową pomocą _ - napisał Putin w komunikacie.

Dodał, że otrzymał _ wstępną konstruktywną odpowiedź _ od szefa MFW Dominique'a Strauss-Kahna.

Fundusz odmówił skomentowania propozycji Putina - wyjaśnia _ Financial Times _ - choć zaznaczył, że ceni zamiar władz Rosji, by poprzez zwiększenie środków finansowych MFW wspomóc walkę z kryzysem.

Rosja od kilku dni straszy wizją nowego konfliktu gazowego z Ukrainą. W czasie poprzedniego, na początku roku, wskutek braku porozumienia o cenie rosyjskiego gazu dla Ukrainy i o wysokości opłat, które Kijów pobiera za tranzyt tego surowca do Europy, Moskwa wstrzymała dostawy dla Ukrainy, a potem dla odbiorców w kilku państwach europejskich.

W piątkowym komunikacie Putin wyjaśnia, że _ rozmowy wskazują _, iż Ukraina może mieć kłopoty z płatnościami za gaz. Dodaje, że premier Julia Tymoszenko zaproponowała, by Rosjanie zapłacili Ukrainie awansem za tranzyt gazu do odbiorców w Europie przez jej terytorium. Chodzi o kwotę 5 mld dolarów za tranzyt przez kolejne 5-7 lat. Putin ocenił, że realizacja tej propozycji _ wydaje się niemożliwa _.

_ Financial Times _ wyjaśnia, że przez ukraińskie gazociągi płynie około 80 procent eksportowanego przez Rosję gazu i są one kluczowe dla bezpieczeństwa energetycznego UE.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)