Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Rosjanie i Polacy będą rozmawiać o zezwoleniach na przejazd tirów. Dojdzie do porozumienia?

Rosjanie i Polacy będą rozmawiać o zezwoleniach na przejazd tirów. Dojdzie do porozumienia?

Fot. TOMASZ RYTYCH/REPORTER

W czwartek w Moskwie rozpoczynają się polsko-rosyjskie negocjacje w sprawie przewozów ciężarowych. 31 stycznia straciły ważność zezwolenia na przejazd i od 1 lutego polskie ciężarówki nie mogą wjechać do Rosji, a rosyjskie - do Polski.


Dotychczasowe konsultacje nie doprowadziły do podpisania porozumienia. Moskwa twierdzi, że Polacy domagają się zbyt dużej liczby zezwoleń. Natomiast Warszawa przekonuje, że Rosjanie chcą radykalnie ograniczyć roczną kwotę zezwoleń dla polskich przewoźników. Eksperci Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa dodają, że strona rosyjska wprowadza nowe przepisy, naruszając tym samym międzynarodowe umowy.


Początkowo rosyjscy kierowcy próbowali ominąć nasz kraj korzystając z tranzytu przez Litwę i Ukrainę. Jednak w ubiegłym tygodniu Ukraińcy zablokowali przejazd przez swoje terytorium. W odwecie Moskwa wprowadziła zakaz poruszania się ukraińskich ciężarówek po swoich drogach.


Polsko-rosyjskie negocjacje, mające rozwiązać tę patową sytuację, zaplanowano na dwa dni. W czwartek spotkają się dyrektorzy departamentów, a w piątek - wiceministrowie.

Rosyjscy przewoźnicy liczą na porozumienie Moskwy z Warszawą, bowiem, jak przekonują, kilka tysięcy kierowców jest zagrożonych utratą pracy.

Polska, rosja, tranzyt, tir, umowy przewozowe
IAR
Czytaj także
Polecane galerie
Gugu/
109.207.100.* 2016-02-18 13:09
Potrzeba takich kierowców tira jak tez z fimu:: "POD MOCNYM ANIOŁEM" .... wtedy wszystko da się załatwić ... heheheh
kara mustafa
188.124.182.* 2016-02-18 12:33
Tylko tam twardo w tej Moskwie! Jeżeli nie będą chcieli stosować prawa międzynarodowego w 100% to nie ma o czym gadać. Teraz Rosjanie są na musku o wiele bardziej niż my... Leżą i kwiczą:)
I dobrze byłoby cosik urwać dla Ukrainy bo to ich decyzja o blokadzie fantastycznie polepszyła możliwość naszej gry...
zielonooka
77.45.5.* 2016-02-18 12:06
Niestety dla Rosji najkrótsza droga na zachód wiedzie przez Polskę ..na nasze szczęście też :)
Zobacz więcej komentarzy (25)