Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zmiany w rozliczeniu PIT. Koniec z wypełnianiem druków coraz bliżej

5
Podziel się
Zmiany w rozliczeniu PIT. Koniec z wypełnianiem druków coraz bliżej
(shutterfil77)
bDJYwGth

Koniec kłopotów z rozliczaniem PIT i wypełnianiem formularzy. Rząd szykuje małą rewolucję dla sporej grupy podatników. Teraz w tej sprawie wypowiedzieli się posłowie. Komisja finansów publicznych opowiedziała się za wprowadzeniem do projektu dwóch poprawek legislacyjnych zgłoszonych w środę podczas drugiego czytania.

Łukasz Schreibera (PiS) tłumacząc poprawki podczas czwartkowego posiedzenia komisji wyjaśnił, że przenoszą one treść jednego artykułu do innego - regulacja z Kodeksu karnego skarbowego trafi do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Poseł wyjaśnił, że zdaniem sejmowego biura legislacyjnego to lepsze rozwiązanie. Zmianę poparł także resort finansów.

Projekt zmian w ustawie o PIT i innych ustawach przewiduje, że część podatników będzie mogła zostać rozliczona przez fiskusa. Wcześniej podczas prac komisji wprowadzono do niego poprawki dotyczące m.in. odpowiedzialności za błędy w takich deklaracjach. Zdecydowano, że rozliczenie PIT-a przez urząd skarbowy można będzie złożyć także przez system e-Deklaracje. Zgodnie z pierwotną propozycją zawartą w projekcie rządowym wnioski o sporządzenie zeznania mogłyby być składane przez portal podatkowy i skrzynkę ePUAP.

bDJYwGtj

Komisja wprowadziła też poprawki zabezpieczające podatników przed ewentualnymi konsekwencjami, które mogłyby powstawać na skutek błędu przy sporządzeniu deklaracji przez organ podatkowy. Poprawki te regulują także kwestie korekt deklaracji w przypadkach, kiedy błąd powstałby z winy organu podatkowego.

Jak ma wyglądać rozliczanie po zmianach?

Pracownicy na umowach o pracę, ale również zleceniobiorcy i wykonujący dzieła (dostający od pracodawcy PIT-11) będą mogli złożyć wniosek do urzędu skarbowego o sporządzenie zeznania rocznego.

By to zrobić, wystarczy wypełnić krótkie oświadczenie. Znajdą się w nim podstawowe dane, rok zeznania podatkowego, numer PESEL, adres mailowy oraz numer telefonu. Poza tym będziemy musieli wskazać adres urzędu skarbowego, do którego kierujemy oświadczenia i podać informację o organizacji pożytku publicznego, którą chcemy wesprzeć 1 proc.

bDJYwGtp

Formularz będzie można wysłać przez aplikację eDeklaracje, portal podatkowy lub bankowość elektroniczną. Więcej czytaj tutaj.

Uwolnienie podatników od mozolnej biurokracji PIT plus niższe koszty dla urzędów

Podczas pierwszego czytania projektu na początku lutego br. wiceminister finansów Leszek Skiba mówił, że celem zmian jest uwolnienie od samodzielnego sporządzania zeznań podatkowych tych podatników PIT, którzy uzyskują dochody wyłącznie od płatników lub organów rentowych.

Wskazał, że nowela ograniczy też koszty związane z poborem podatku dochodowego PIT, poprzez zmniejszenie kosztów związanych "z zaopatrzeniem urzędów skarbowych w papierowe wersje druków zeznań i obsługę deklaracji składanych papierowo". Wyjaśnił, że w projekcie proponuje się, aby możliwością rocznego rozliczenia PIT przez urząd skarbowy objąć podatników rozliczających się indywidualnie i wspólnie z małżonkiem oraz w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci.

bDJYwGtq

Zmiana dotyczyłaby też podatników uzyskujących dochody od organów rentowych. Emeryci i renciści, którzy nie korzystają z żadnych odliczeń, a chcą przekazać 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, będą mogli złożyć oświadczenie, w którym wskażą wybraną przez siebie organizację. Skiba zaznaczył, że podatnicy, którzy nie będą chcieli skorzystać z nowej możliwości, będą mogli pozostać przy obecnej formie rozliczenia. Zmiana ma mieć zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2016 r.

Ilu Polaków ma szansę z tego skorzystać?

Ministerstwo przewiduje, iż w tym roku z nowej możliwości może skorzystać nawet 25 proc. podatników wypełniających PIT-37, a w kolejnych latach następowałby ok. 10-proc. przyrost. Jednocześnie budżet mógłby zaoszczędzić przez następne sześć lat ok. 20 mln zł.

bDJYwGtK
gospodarka
prawo
gospodarka
Źródło:
KOMENTARZE
(5)
jk
4 lata temu
jaki przykry obowiązek 5 minut przed kompem
jar
4 lata temu
To żadna filozofia rozliczyć PiT, więc nie wmawiajcie nam, że rządzący nam ulżą i to dla naszej wygody.
asser
4 lata temu
Chodzi o to aby o odliczeniu 1% decydowało państwo. Czyli US odliczy np. za nas dla Rydzyka ten 1%
bDJYwGtL
Jasiek24
4 lata temu
[QUOTE] budżet mógłby zaoszczędzić przez następne sześć lat ok. 20 mln zł [/QUOTE] 20 mln / 6 lat = 3,3 mln /rok 15 mln podatników / 3,3 mln = 5 zł na osobę To chyba tylko koszt papieru zużytego z niezłym okładem
Wojciech
4 lata temu
Z pitem sobie radzę, bo wylicza go za mnie symfonia, podobnie jak jpk. Wolałbym móc załatwić zaświadczenie o niezaleganiu przez internet zamiast stać w kolejce z podaniem.