Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Rynek pracy w Polsce. Ponad sto tysięcy wakatów czeka na chętnych

116
Podziel się:

W Polsce jest 122 tysięcy nieobsadzonych miejsc pracy - wynika z danych GUS za pierwsze sześć miesięcy tego roku. To o niemal 30 procent więcej niż przed rokiem. Największe zapotrzebowanie na pracowników jest w branży budowlanej, niewiele mniejsze - w przetwórstwie przemysłowym.

W pierwszym półroczu powstało prawie 400 tysięcy nowych miejsc pracy.
W pierwszym półroczu powstało prawie 400 tysięcy nowych miejsc pracy. (anyaberkut - Fotolia.com)

W pierwszym półroczu powstało prawie 400 tysięcy nowych miejsc pracy.

Dane Głównego Urzędu Statystycznego prześwietlił "Puls Biznesu". Liczba wakatów jest najwyższa co najmniej od 2010 roku. Między pierwszym a drugim kwartałem wzrosła ona o 3,2 tysiąca. Na koniec minionego półrocza jest natomiast aż o 27,7 tysiąca miejsc pracy więcej niż po pierwszych sześciu miesiącach ubiegłego roku.

Na pracowników czeka przede wszystkim przetwórstwo przemysłowe. Pracę od ręki znajdzie tu 32,2 tysiąc osób. Z kolei firmy budowlane czekają na 18,9 tysiąca pracowników. Zapotrzebowanie na ręce do pracy w branży budowlanej zanotowało największy wzrost w porównaniu z pierwszą połowa ubiegłego roku - aż o 85 procent.

Od stycznia do czerwca powstało w sumie 390 tysięcy miejsc pracy. Najbardziej dynamicznie rozwijają się biznesy związane z handlem i naprawą samochodów. Dalej - wspomniana już budowlanka i przetwórstwo przemysłowe.

Z kolei, niezależnie od danych GUS-owskich, "Rzeczpospolita" pisze o zapotrzebowaniu na informatyków w naszym kraju. Jak podaje, brakuje w tej chwili około 30-50 tysięcy specjalistów z branży IT. Co więcej, w tej chwili w Polsce trudno już znaleźć wykwalifikowanych pracowników, którzy mogliby zapełnić tę lukę.

Zobacz także: Zobacz też, o jakich obowiązkach podatkowych zapominamy:

Dlatego zatrudnia się coraz więcej ludzi z zagranicy. Z uwagi na charakter pracy w IT, nie wszyscy muszą nawet przyjeżdżać do Polski, bo pracują zdalnie w swoich krajach. Spośród informatyków-obcokrajowców, szybko rośnie liczba Ukraińców, którzy akurat chętnie przyjeżdżają do naszego kraju z całymi rodzinami - czytamy w "Rz".

Spośród innych obcokrajowców, w naszym kraju pracę w IT znajdują też między innymi pracownicy z Armenii, Rosji, Turcji, Egiptu, Włoch, Francji, Austrii i USA.

Jak podaje serwis, to nie znaczy jednak, że w innych krajach nie brakuje informatyków. Według szacunków Komisji Europejskiej, do 2020 roku w Unii będzie brakować aż 800 tysięcy pracowników z tej branży.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(116)
szukałem prac...
7 lat temu
złożyłem papiery do 12 firm i w każdej mi podziękowano...dlaczego?Bo napisałem w dokumentach,że chciałbym zarabiać ponad 4 tys...mam 45 lat,jestem dyspozycyjny,znam 2 języki obce,szybko się uczę i chcę podnosić kwalifikacje a także utożsamiam się z pracodawcą czyli "firma to ja",posiadam prawo jazdy i chęci do pracy...jeden problem jestem niepełnosprawny i nie wiem dlaczego ale to chyba jest bariera dla pracodawców...pomimo tych kampanii,słów,że tak jak najbardziej - my niepełnosprawni powinniśmy siedzieć w domach ewentualnie gdzieś może na portiernię,w nocy do ochrony tak aby ludzie nie widzieli....
sdf
7 lat temu
Wystarczy podwyższyć wynagrodzenia i chętni się znajdą bez problemu,ale Janusze biznesu szukają niewolników..
prorok
7 lat temu
dajcie 1000+ to liczba wakatów będzie sie podwajać.
WODNIK
7 lat temu
ZWALNIANI NAUCZYCIELE PO PRZEKWALIFIKOWANIU MOGĄ ZASILIĆ WOLNE ETATY . TYLKO MUSZĄ PAMIĘTAĆ ŻE TAM PRACUJE SIĘ PO 200-250 GODZIN MIESIĘCZNIE ZA NAJNIŻSZĄ KRAJOWĄ.BEZ PRZYWILEJÓW TYPU 3-MIESIĄCE WAKACJI,DODATKI STAŻOWE,URLOP ZDROWOTNY,SOBOTY WOLNE . ITP. POWODZENIA W NOWEJ PRACY.
zofia
7 lat temu
Nawet Ukraińcy nie chcą pracować za takie wynagrodzenie!
...
Następna strona