Notowania

ceny nieruchomości
28.07.2014 07:55

Rynek nieruchomości. Raporty o cenach będą bardziej adekwatne

Resort infrastruktury i rozwoju pracuje nad projektem noweli ustawy o gospodarce nieruchomościami.

Podziel się
Dodaj komentarz
(GAWUC/Reporter)

Resort infrastruktury i rozwoju pracuje nad projektem noweli ustawy o gospodarce nieruchomościami, by usprawnić pozyskiwanie danych o tym rynku, które są potrzebne GUS do ogłaszania wskaźników zmian cen nieruchomości.

Publikowany teraz przez GUS wskaźnik inflacyjny - zdaniem ekspertów - nie odzwierciedla zmian cen nieruchomości na rynku. Nie zmieniają się one proporcjonalnie do zmian cen dóbr konsumpcyjnych. Dzięki przyszłej noweli wskaźnik ma odwzorowywać zmiany na rynku nieruchomości.

Zgodnie z projektem wskaźniki zmian cen nieruchomości będą ogłaszane przez prezesa GUS dla poszczególnych rodzajów nieruchomości, w podziale na województwa i nie później niż w ciągu czterech miesięcy od zakończenia kwartału, którego te wskaźniki dotyczą.

Polska musi regularnie przekazywać Eurostatowi - unijnemu urzędowi statystycznemu - kwartalne wskaźniki zmian cen dla lokali mieszkalnych. Zobowiązują nas do tego regulacje Komisji UE.

Ekspert Konfederacji Lewiatan Jeremi Mordasewicz ocenił, że propozycja Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju urealni wzrost cen nieruchomości. _ Nie jest to jednak rozwiązanie w pełni dobre, bo nie będzie ujmowało całego rynku. Jeżeli chcemy w Polsce śledzić ceny nieruchomości, to powinniśmy stworzyć kataster, obejmujący wszystkie nieruchomości, czyli rejestr, który będzie zawierał ich charakterystykę oraz wycenę _ - podkreślił.

Zwrócił uwagę, że kataster jest często kojarzony z podatkiem od wartości nieruchomości. W wielu krajach stanowi podstawę naliczania podatku. _ Jestem jego zwolennikiem, bo sytuacja, w której w centrum Warszawy płaci się taki sam podatek od nieruchomości, jak w małej wiosce na Podlasiu, jest absurdem _ - powiedział Mordasewicz.

_ Nawet, gdybyśmy nie mieli takiego podatku w najbliższej przyszłości, bo nie będzie woli politycznej, to i tak kataster pozwoliłby na lepszą wycenę nieruchomości. Pozwoliłby również uniknąć pomyłek w przypadku udzielania przez banki kredytów hipotecznych. To znaczy wiarygodniej oceniać nieruchomości, pod które udzielane są kredyty _ - wyjaśnił.

Ekspert BCC, radca prawny Łukasz Bernatowicz, pytany przez, skąd pomysł, by właśnie teraz wprowadzić te zmiany, odparł: _ Wynikać to może m.in. z krytycznego wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 4 sierpnia 2011 roku. Trybunał uznał, że wyliczenia, na podstawie których prezes GUS ma publikować wskaźniki zmian cen nieruchomości, są nieprecyzyjne i niejednoznaczne. Dlatego w opinii Trybunału prezes GUS miał problem z publikowaniem takich informacji _ - wyjaśnił.

Dodał, że prezes GUS uzasadniał w czasie rozprawy, że nie została jeszcze opracowana technika mierzenia zmian cen nieruchomości.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: ceny nieruchomości, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, czołówki, nieruchomości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz