Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rząd chce zbudować nową kopalnię na Śląsku. Tchórzewski: Więcej węgla nam potrzeba!

69
Podziel się:

Według ministra energii budowane obecnie elektrownie węglowe "mają zapewnioną pewność działania na 20 lat". - Pomyślmy o tym, gdzie na Śląsku pobudować nową kopalnię - zwrócił się do górników podczas uroczystości barbórkowych.

- Dziękuję wszystkim górnikom i pracownikom, którzy pomagają na powierzchni, za wasz trud, wysiłek budowania silnej, nowoczesnej, innowacyjnej Polski - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
- Dziękuję wszystkim górnikom i pracownikom, którzy pomagają na powierzchni, za wasz trud, wysiłek budowania silnej, nowoczesnej, innowacyjnej Polski - powiedział premier Mateusz Morawiecki. (PAP/Andrzej Grygiel)
bEEtmoSZ

Centralne uroczystości barbórkowe z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego i ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego odbyły się w piątek w Akademii Muzycznej w Katowicach. Gospodarzem była Polska Grupa Górnicza.

Obchody święta górników zostały w tym roku przyspieszone ze względu na zbliżający się szczyt klimatyczny w Katowicach.

Zobacz także: Wideo: Elektrownia Bełchatów niechlubnym liderem Europy
bEEtmoTb

Minister energii mówił, że Komisja Europejska zgodziła się na podpisywanie kontraktów w ramach rynku mocy, a nowe elektrownie węglowe budowane w tej chwili w Polsce mają zapewnioną pewność działania na 20 lat. Jak dodał, "tej pewności nie było nigdy wcześniej".

- Mamy możliwość spokojnego funkcjonowania, tylko trzeba się dobrze zorganizować; trzeba patrzeć na to, żebyśmy nie musieli tego węgla z zagranicy przywozić - powiedział Tchórzewski. - Musimy do 2030 r. zwiększyć produkcję energii elektrycznej o 25 proc. - podkreślił.

Szef resortu energii zapowiedział, że zgodnie z tym, czego "Komisja Europejska sobie życzy", wprowadzone zostaną inne technologie wytwarzania, przez co zmniejszy się procentowy udział węgla w energetyce.

bEEtmoTh

Tchórzewski zaznaczył, że obecny poziom zużycia węgla ma zostać utrzymany, ale wskazał, że konieczne jest zwiększenie zużycia polskiego węgla kosztem zagranicznego. - Trzeba popatrzeć na poważne inwestycje i na to, żebyśmy nie musieli sprowadzać węgla z zagranicy - powiedział zgromadzonym górnikom z PGG.

Szczyt klimatyczny w Katowicach rozpoczyna się w poniedziałek 3 grudnia. Głównym celem konferencji będzie ustalenie koniecznych działań na rzecz zatrzymania globalnego ocieplenia na poziomie maksymalnie 2 stopni Celsjusza powyżej średniej temperatur sprzed rewolucji przemysłowej.

Ministerstwo Energii, które opowiada się za utrzymaniem wiodącej roli energetyki węglowej w Polsce, uważa, że dyskusję, która prowadzona jest wokół problemu ograniczania emisji, "należy także skierować na dialog o zwiększeniu zagospodarowania i pochłaniania CO2".

bEEtmoTi

Resort Krzysztofa Tchórzewskiego chce promować pomysł redukcji emisji CO2 w wyniku wzrostu pochłaniania gazów cieplarnianych przez gleby rolne, leśne, lasy i torfowiska. "Wzrost pochłaniania to także wzrost produkcyjności gleb czy ochrona bioróżnorodności" - przekonuje resort.

Kontrowersje wzbudziła decyzja rządu, by partnerami szczytu zostały podmioty,które należą do największych trucicieli środowiska. Chodzi o takie państwowe spółki jak Jastrzębska Spółka Węglowa, Tauron, Polska Grupa Energetyczna (PGE) i PGNiG. Należą do nich zakłady, które emitują olbrzymie ilości dwutlenku węgla oraz różnych zanieczyszczeń.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEEtmoTC
KOMENTARZE
(69)
azazel
3 lata temu
innowacyjność oparta na węglu... co za bełkot
azazel
3 lata temu
innowacyjność oparta na węglu... co za bełkot
Ged12
3 lata temu
No to jak za Gierka górnicy będą fedrować na potęgę dopłaty do wydobytego węgla z moich podatków na chwałę ich pisowskiej socjalistycznej ojczyzny! Tak ze 20 lat jak obiecuje dojna zmiana.
bEEtmoTD
sondor
3 lata temu
Najlepiej zacznijcie budować kopalnie na wybrzeżu i posuwajcie się z tymi budowami na południe aż dotrzecie do Tatr i to róbcie tylko i wyłącznie sami. Ta robota zapewne odwiedzie was od tak głupich pomysłów. Co zrobiliście z "wiatrakami" - pomyślcie, to może wam te głupie pomysły wywietrzeją z głowy!!!
pesymista
3 lata temu
I po co te wygłupy ??????
...
Następna strona