Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rząd pomoże frankowiczom? Wicepremier zdradza szczegóły planu

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów.Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
0
Podziel się:

Resort gospodarki rekomenduje umożliwienie kredytobiorcom zmianę waluty kredytu na złotówki po średnim kursie NBP. To jednak nie wszystko.

Rząd pomoże frankowiczom? Wicepremier zdradza szczegóły planu
(Wojciech Strożyk/REPORTER)

Ministerstwo Gospodarki chce m.in. ograniczyć ryzyko kursowe kredytobiorców zadłużonych we franku szwajcarskim do 15 proc. w skali roku i 40 proc. w okresie następujących po sobie lat. Resort poleca również umożliwienie kredytobiorcom zmianę waluty kredytu na złotówki po średnim kursie NBP z dnia przewalutowania.

Minister Gospodarki chce wprowadzić wakacje kredytowe do 3 lat, czyli zawieszenie spłat kredytów w przypadku silnego kursu franka. Banki pozwalają na miesiąc lub rok takiej przerwy. W razie umocnienia szwajcarskiej waluty, banki robiłyby odpisy na podwyższone ryzyko.

- _ €œPłynny kurs walutowy w dłuższej perspektywie powinien się stabilizować, więc ważne jest, aby umożliwiając kredytobiorcom przetrwanie najtrudniejszych momentów związanych z silnym umocnieniem się frankiem. Jednym ze sposobów jest zawieszenie spłaty tych rat kredytów, które z uwagi na wysoki kurs franka mogą stanowić szczególnie duże obciążenie budżetów domowych. Wariantem tego rozwiązania może być wprowadzenie limitu wysokości raty kredytu na poziomie końca 2014 roku. Taka operacja nie powinna pociągać ze sobą dodatkowych kosztów prowizyjnych. Przekroczenie limitu mogłoby mieć miejsce za zgodą kredytobiorcą _ - czytamy w materiale przygotowanym przez Ministerstwo Gospodarki.

Na specjalnej konferencji prasowej Janusz Piechociński przedstawił propozycje rozwiązania problemów, z którymi borykają się osoby spłacające kredyty we frankach.

Zdaniem ministra gospodarki banki powinny odstąpić od dodatkowego zabezpieczenia przy gwałtownych wzrostach kursowych. - _ Może to powodować utrudnienia wśród kredytobiorców i problemy przy spłatach rat, a tego chcemy uniknąć. Potrzeba większego rozkładu ryzyka na obie strony umowy kredytowej _- uważa wicepremier.

Janusz Piechociński: "Kurs franka niepewny"

Minister gospodarki podkreślił, że trzeba opanować emocje i pamiętać, iż mamy instytucje regulujące rynek finansowy. Należy też zrezygnować z prostych rozwiązań, takich jak przewalutowanie kredytów czy składanie pozwów zbiorowych. Zdaniem Piechocińskiego najważniejsze jest, aby banki wykazały chęć porozumienia z klientami.

Piechociński, prezentując nowe rozwiązania dla _ frankowiczów _, podkreślił, że _ wchodzimy w nową erę _. _ Potwierdza się w niej, jak bardzo jesteśmy uzależnieni od sytuacji na rynkach globalnych _ - mówił.

Zwrócił uwagę, że perspektywy zmiany kursu franka są niepewne. Poinformował, że na koniec 2014 r. wartość kredytów mieszkaniowych zaciągniętych przez gospodarstwa domowe wyniosła 350 mld zł. Blisko 190 mld zł to kredyty złotowe, 130 mld zł nominowane we franku szwajcarskim i blisko 30 mld zł w innych walutach.

Szwajcarska waluta była wyceniana już niewiele powyżej 4 zł. Kurs spadł wczoraj do 4,06 zł. Wszystko przez spekulacje dotyczące możliwej interwencji Banku Szwajcarii.

Istotny wzrost notowań franka stał się problemem dla około 550 tys. polskich kredytobiorców zadłużonych w tej walucie. Kilka banków już w połowie tygodnia informowało o podjęciu decyzji dotyczących łagodniejszego traktowania zadłużonych w szwajcarskiej walucie.

PKO BP informował, że od 27 stycznia do 30 czerwca br. będzie stosował 1-proc. spread przy obsłudze kredytów hipotecznych we franku. Będzie też uwzględniał ujemną stawkę LIBOR oraz umożliwi wydłużenie terminu spłaty w ramach maksymalnego okresu kredytowania. Bank obecnie nie planuje też wprowadzenia dodatkowych zabezpieczeń od tych kredytobiorców, których zadłużenie przewyższa wartość kredytu.

Zobacz, jak zmieniał się kurs szwajcarskiej waluty:

Z kolei Getin Noble Bank od czwartku obniżył czasowo spread dla franka szwajcarskim do 2,5 proc. Bank zapowiedział też, że będzie uwzględnić ujemną stawkę LIBOR. ING Bank Śląski poinformował, że od 15 stycznia aż do końca tego roku, do rozliczenia rat kredytów hipotecznych we franku będzie stosował średni kurs NBP. Podkreślał też, że swoim klientom już od grudnia ub.r. obniża oprocentowanie kredytu we frankach o ujemną stawkę LIBOR.

Uwzględnianie ujemnego LIBOR-u oraz stosowanie niższego spreadu walutowego zapowiedział też mBank, który informował, że planuje umożliwić swoim klientom wydłużenie okresu kredytowania. Natomiast Raiffeisen Polbank poinformował, że nie zamierza wymagać dodatkowych zabezpieczeń od kredytobiorców zadłużonych we franku, oraz że będzie uwzględniał ujemną stawkę LIBOR dla tej waluty. Teraz ruch powinien wykonać resort finansów, gdyż jego szef Mateusz Szczurek informował, że MF rozważa wprowadzenie korzystnych rozwiązań podatkowych dla kredytobiorców, którym banki umorzyłyby część zadłużenia. Obecnie takie umorzenie podlega opodatkowaniu.

Zobacz, jak zmienia się rata kredytu we frankach

Gwałtowne zmiany kursu franka wpływają na wysokość rat zadłużonych w szwajcarskiej walucie. Jak wynika z danych Biura Informacji Kredytowej, kredyt w tej walucie ma w sumie 566 tysięcy Polaków. Wartość zobowiązań wynosi ponad 137 miliardów złotych. Money.pl policzył szacunkową wysokość rat w szwajcarskiej walucie, biorąc pod uwagę stawkę LIBOR, czyli oprocentowanie kredytów, które banki udzielają sobie nawzajem.

- _ Kolejne oszczędności kredytobiorców zależą już od banków i tego, jak szybko wprowadzą ujemny LIBOR. W zależności od kapitału kredytu i wysokości marży różnica na każdej racie może wynieść od kilku do kilkudziesięciu franków _ - wyjaśnia Konrad Pluciński, ekspert Market.Money.pl_ . _

Przykładowy kredyt wzięty na 300 tys. złotych pod koniec 2007 roku, po kursie 2,16 i marży 1,20 proc.oznacza konieczność spłaty o ponad 240 franków mniej niż na początku, choć w złotych jest to ponad 300 zł więcej.

2007 2014 2015 2015
Źródło: Money.pl
LIBOR 2,76% 0% 0% -0,75%
rata w CHF 659,19 452,13 452,13 415,79
kurs 2,20 zł 3,50 zł 4,30 zł 4,30 zł
rata w PLN 1 450 zł 1 582 zł 1 944 zł 1 788 zł

Raty tego samego kredytu, w zależności od zmiany kursu franka szwajcarskiego, będą wynosiły odpowiednio:

kurs CHF/PLN
rata w CHF 3,50 zł 4,00 zł 4,10 zł 4,20 zł 4,30 zł 4,40 zł 4,50 zł 5,00 zł
Źródło: Money.pl
415,79 zł 1 455 zł 1 663 zł 1 705 zł 1 746 zł 1 788 zł 1 829 zł 1 871 zł 2 079 zł

- _ Osoby, które spłacają kredyty we frankach szwajcarskich powinny na bieżąco śledzić kurs waluty w relacji do złotego i wykorzystywać nadarzające się okazje do kupna waluty na spłatę najbliższej raty - przekonuje ekspert Market.Money.pl . - Warto też wykorzystać metodę doskonale znaną inwestorom i dokonywać zakupu w kilku transzach. W ten sposób uśrednimy cenę i zminimalizujemy ryzyko kupna w najgorszym momencie. Transakcji możemy dokonywać w swoim banku, możemy również skorzystać z usług kantorów internetowych, które w większości przypadków, oferują walutę w lepszej cenie niż w banku. Dzięki temu możemy oszczędzić nawet do kilkudziesięciu złotych na każdej racie _.

Protesty na ulicach miast

W sobotę w kilku miastach Polski odbyły się protesty osób, które mają kredyty hipoteczne we frankach. Uczestnicy tych zgromadzeń domagali się dialogu z bankami i pomocy państwa - w formie przepisów zapewniających dogodniejsze warunki spłat.

Protesty osób, których zadłużenie wobec banków znacząco się zwiększyło na skutek wzrostu wartości franka do złotego, miały miejsce m.in. Szczecinie, Gdańsku, Łodzi, Krakowie. W Warszawie _ frankowicze _ przyszli przed Pałac Prezydencki.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów.Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)