Notowania

energetyka
12-10-2018 (06:29)

Rząd szykuje nowy program. Pora na Prąd+

Ceny prądu są coraz wyższe, ale być może nie dotkną Polaków. Ministerstwo Energii rozważa, by wspomóc gospodarstwa domowe i zapewnić im rekompensatę. Ta mogłaby wynieść nawet 240 zł rocznie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(pixabay/ CC0 Public Domain)
Resort energii chce ulżyć Polakom i zapewnić im tzw. dodatek energetyczny.

Do dokumentów dotarła piątkowa "Rzeczpospolita". Pomysł dodatku energetycznego ma pomóc polskim rodzinom radzić sobie z podwyżkami cen prądu, które powoli stają się faktem. A w grudniu URE ustali taryfy na przyszły rok i od stycznia może to być bardziej odczuwalne.

Projekt zakłada szersze wykorzystanie pieniędzy ze sprzedaży praw do emisji dwutlenku węgla. Z tego tytułu w tym roku do budżetu może wpłynąć nawet 5,4 mld zł. Do tej pory ta kwota po prostu "rozpływała się" w budżecie.

Resort energii chce, by część tej kwoty (około jednej trzeciej) trafiła do przedsiębiorstw z branż energochłonnych, a to, co zostanie - właśnie do gospodarstw domowych. Nie wiadomo jeszcze, w jakiej formie - czy będzie to bezpośrednie świadczenie, czy raczej ulga podatkowa.

Założenie jest takie, że z pomocy skorzystać będą mogli tylko ci Polacy, którzy rozliczają się w ramach pierwszego progu podatkowego, a więc zarabiający nie więcej niż 85 528 zł rocznie. Jak informuje źródło "Rzeczpospolitej", więcej zwolenników w rządzie ma jednak pomoc tylko dla tych najuboższych. Pytany przez gazetę prezes URE Maciej Bando wskazuje, że w pierwszej kolejności pomoc powinna być przeznaczona dla tych, których nie stać na termoizolację czy wymianę okien.

Gdyby jednak udało się przeforsować pomysł wsparcia w najszerszej formie, Polacy otrzymaliby 240 zł rocznie na ten cel. To daje średnio 20 zł miesięcznie.

Eksperci jednak są sceptyczni. - Taki ruch tylko ukryje część rzeczywistych kosztów energii, zmniejszając bodźce do jej oszczędzania wśród odbiorców - uważa Aleksander Śniegocki, analityk Wise Europa. Z kolei były minister Janusz Steinhoff zwraca uwagę, by za pomysł ostatecznie nie zapłaciły małe i średnie przedsiębiorstwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: energetyka, ceny prądu, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-10-2018

AnkaZnowu rozdawanie nie swoich pieniędzy. Wprowadzają podatki dla tych co lepiej zarabiają i będą rozdawać biedocie. BOLSZEWIZM. Pogońmy ich w wyborach.

12-10-2018

azoRRoA może prościej byłoby obniżyć opodatkowanie prądu, bo przekracza ono 1000%...? Ach, zapomniałem, to mało propagandowe jest. W socjalizmie najlepiej … Czytaj całość

12-10-2018

poracały pis i jego elektorat młotkiem plus, jeńców nie brać

Rozwiń komentarze (34)