Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rząd nie zdąży z OFE. Będą kolejne cięcia?

0
Podziel się:

Każdy miesiąc opóźnienia zwiększa groźbę przekroczenia progu 55 proc. długu publicznego do PKB.

Rząd nie zdąży z OFE. Będą kolejne cięcia?
(kprm.gov.pl)

Sypie się rządowy plan zmian w systemie emerytalnym od 1 kwietnia. Politycy PO przyznają, że realniejsza data to 1 maja, a nawet 1 czerwca.

Każdy miesiąc opóźnienia zwiększa groźbę przekroczenia progu 55 procent długu publicznego do PKB na koniec roku - ostrzega _ Dziennik _.

Choć tempo prac jest szybkie, a terminy są bardzo napięte, wprowadzenie zmian w OFE 1 kwietnia jest mało realne. Ustawa powstała 20 dni temu, a teraz znajduje się w konsultacjach, które zakończą się 24 lutego.

Jeśli nie będzie opóźnień, rząd przyjmie projekt 1 marca i wtedy trafi on do Sejmu. Aby ustawa weszła w życie 1 kwietnia, w ciągu miesiąca muszą ją przyjąć Sejm, Senat i podpisać prezydent.

Takie ekspresowe tempo, nie dość że spowoduje błędy w ustawie, to jeszcze da przeciwnikom zmian argumenty, by zaskarżyć ją do Trybunału Konstytucyjnego. A ten w swoich orzeczeniach wielokrotnie zwracał uwagę, że poważne zmiany legislacyjne muszą być poprzedzone odpowiednim vacatio legis.

_ Dziennik _ pisze, że posłowie nad ustawą pracować będą od 2 marca. Nawet jeśli obie izby parlamentu przegłosują ustawę bez większych zmian i dokument trafi do prezydenta w ciągu kilku tygodni, głowa państwa ma trzy tygodnie na podjęcie decyzji. Dlatego realny termin wejścia w życie to 1 maja lub 1 czerwca.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/129/t87169.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/boni;o;zmianach;w;ofe;emerytury;beda;wyzsze,15,0,758799.html) Boni o zmianach w OFE: Emerytury będą wyższe Rząd zakłada, że do roku 2020 potrzeby pożyczkowe państwa mogą zmaleć nawet o 234 mld zł.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/111/t94063.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/raporty/artykul/na;ofe;zarabiaja;krocie;teraz;beda;pod;kreska,132,0,757892.html) Na OFE zarabiają krocie. Teraz będą pod kreską? W ciągu roku spółki zarządzające OFE zarobiły na czysto 762 mln zł. Rząd zmniejszy jednak wielkość składek trafiających do funduszy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/203/t103371.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/prezydent;poprawi;reforme;ofe,229,0,757989.html) Prezydent poprawi reformę OFE? Bronisław Komorowski napisał list do premiera Tuska. Zapowiada _ debatę publiczną _ w sprawie projektu przesunięciu części składek emerytalnych z OFE do ZUS.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)