Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd przyjął płacę minimalną - tyle, ile sam zaproponował

0
Podziel się:

Ministrowie nie zgodzili się na wyższą stawkę.

Rząd przyjął płacę minimalną - tyle, ile sam zaproponował
(Endostock/Dreamstime.com)

_ Przyjęliśmy propozycję rządu, a więc niższą niż ta, która narodziła się w czasie negocjacji Komisji Trójstronnej _ - powiedział Tusk. Dodał, że wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak oraz minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak _ mieli odrębne zdania w tej kwestii _.

_ - Rząd przyjął rekomendację ministra finansów i moją, aby utrzymać płacę minimalną na poziomie takim, jakim zaproponował rząd _ - podkreślił Tusk.

W ubiegłym tygodniu w Sejmie Fedak powiedziała dziennikarzom, że rząd rozważa dwie wielkości - 1386 zł i 1408 zł.

Związkowcy i pracodawcy negocjujący w Komisji Trójstronnej długo nie mogli dojść do konsensusu w tej sprawie. Fiaskiem zakończyło się poświęcone temu problemowi ostatnie spotkanie w ramach Komisji Trójstronnej z 13 września tego roku. Związki zawodowe były skłonne zgodzić się na najniższe wynagrodzenie w wysokości 1408 zł. Ich zdaniem oznaczałoby to, że w przyszłym roku stosunek płacy minimalnej do średniego wynagrodzenia byłby na poziomie podobnym jak obecnie, czyli ok. 41 proc.

Natomiast pracodawcy godzili się na płacę minimalną w wysokości 1400 zł. 14 września poinformowali jednak, że akceptują propozycję związków zawodowych i płacę w wysokości 1408 zł. Zastrzegli przy tym, że warunkiem są negocjacje w ramach Komisji Trójstronnej dotyczące przepisów o zamówieniach publicznych. Chcą, by kontrakty zawarte na podstawie zamówień publicznych mogły być renegocjowane w przypadku, gdy czynniki wpływające na kształt umowy, w tym wysokość płacy minimalnej, zmieniłyby się w istotnym stopniu.

Zgodnie z ustawą o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, wynagrodzenie to jest negocjowane w Komisji Trójstronnej i przyjmowane przez rząd. W przypadku, gdy strony do 15 lipca nie dojdą do porozumienia, rząd określa płacę minimalną w rozporządzeniu, które ma wydać do 15 września.

15 września Komisja Trójstronna przyjęła, w drodze korespondencyjnego głosowania, uchwałę w sprawie zmiany terminów ustalenia wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę na 2011 r.

_ W myśl przyjętej uchwały terminy dotyczące uzgodnienia wysokości płacy minimalnej zostały przesunięte do dnia 29 września 2010 r. Powodem zmiany terminów była konieczność oszacowania skutków finansowych dla budżetu państwa wynikających z ewentualnego podwyższenia kwoty minimalnej do 1408 zł z pierwotnie proponowanej 1386 zł _ - napisano wówczas w komunikacie KT.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/62/t110142.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/psl;chce;zmienic;sposob;liczenia;placy;minimalnej,16,0,680464.html) PSL chce zmienić sposób liczenia płacy minimalnej Jej zmiana miałaby być uzależniona od tempa wzrostu PKB.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/71/t17991.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wydarzenia/artykul/opzz;zdziwione;odwlekaniem;ustalenia;placy;minimalnej,98,0,675682.html) OPZZ zdziwione odwlekaniem ustalenia płacy minimalnej Jan Guz: To nieszanowanie decyzji komisji trójstronnej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)