Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sankcje nałożone na Rosję są nieskuteczne? Tak uważają eksperci

0
Podziel się:

Putin i jego otoczenie nie mają problemu z dostępem do francuskiego foie gras, włoskiego wina czy aut Maserati, a społeczeństwo rosyjskie może sporo wytrzymać.

Sankcje nałożone na Rosję są nieskuteczne? Tak uważają eksperci
(World Economic Forum/Flickr (CC BY-NC-SA 2.0))

Sankcje nałożone na Rosję przez Unię Europejską i USA są mało skuteczne. Prezydent Władimir Putin i jego otoczenie nie mają problemu z dostępem do francuskiego foie gras, włoskiego wina czy aut Maserati, a społeczeństwo rosyjskie może sporo wytrzymać - uważają eksperci.

Prezes Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych Christopher A. Hartwell uważa, że zdecydowana większość sankcji, które mają wpływ na Rosję, to te, które ten kraj nałożył na siebie sam.

_ - Chodzi m.in. o rosyjskie embargo na żywność i inne produkty z Zachodu. To właśnie te decyzje najbardziej dotykają Rosjan. Sankcje finansowe, aby wywrzeć odpowiedni wpływ, musiałyby ulec wzmocnieniu. Gdyby np. Rosja została odcięta od systemu płatności SWIFT, byłoby to silne uderzenie w gospodarkę tego kraju _ - _ powiedział Christopher A. Hartwell. _

_ - Problem polega na tym, że Rosjanie mają twardą skórę , a Putin nie jest ekonomistą tylko nacjonalistą, który nie przywiązuje wielkiej wagi do trudności gospodarczych. Problemem jest też to, że mamy do czynienia z gospodarczymi rozwiązaniami dla politycznego problemu - nie spodziewam się, że wymuszą one jakąkolwiek zmianę (w postępowaniu Kremla). _

_ - Ani Putin, ani nikt z jego otoczenia nie mają problemu z dostępem do francuskiego foie gras, włoskiego wina czy aut Maserati. Problemy mogą mieć ludzie na ulicach Moskwy, ale dla Putina nie ma to wielkiego znaczenia. Myślę, że w oczach Putina powolne, stopniowe wprowadzanie sankcji wobec Rosji jest usprawiedliwieniem dla jego sposobu postępowania _ - dodał.

Zdaniem eksperta ds. energetyki Andrzeja Szczęśniaka sankcje były skuteczne w krótkim terminie - bo zadziałały na Moskwę szokowo i spowodowały kryzys finansowy - ale w dłuższej perspektywie nie przyniosą efektów. _ Bardziej zadziałają na Europę i to ona będzie ponosiła koszty tych sankcji. Już ponosi koszty osłabienia rubla, bo eksport do Rosji zmniejszył się i firmy nie mają zamówień _ - ocenił.

Jak dodał, trzeba pamiętać o tym, że Rosja ma ciągle ok. 400 mld dol. rezerw walutowych. _ - Amerykańskie sankcje nałożone wspólnie z Europą nie poradziły już sobie z Iranem. To mała gospodarka w porównaniu z rosyjską, dlatego nie wydaje się, że w tym przypadku to zadziała - z uwagi na wielkość gospodarki, ale także powiazania nie tylko z zachodem, ale również Azją _ - dodał.

Szcześniak podkreślił, że sankcje nie przestraszyły Putina i raczej wywołały efekt integracji niż dezintegracji. _ - Notowania Putina wzrosły. To też wzmocniło takie procesy, jak na przykład nacjonalizacja biznesu, czyli wycofywanie z rajów podatkowych kapitału rosyjskiego, co było zawsze bolączką Rosji _ - zaznaczył.

Zdaniem eksperta w dłuższym terminie sankcje mogą mieć wpływ jedynie na wydobywanie ropy i gazu ze złóż łupkowych czy arktycznych. _ - To są trudno wydobywalne złoża i w ich przypadku Rosji brakuje odpowiednich technologii. To z pewnością opóźni rozwój tych pól i będzie kosztowało. Ale z drugiej strony Rosja ma jeszcze dużo złóż konwencjonalnych, które są tańsze w eksploatacji, podobne do saudyjskich. Z nich Rosjanie mogą jeszcze wiele lat wydobywać ropę i gaz _ - podsumował.

Czytaj więcej w Money.pl
Moskwa unika światowych przywódców? _ - Władimir Putin otrzymał zaproszenie na forum, jednak nie planuje udziału w tej konferencji _- poinformował rzecznik Kremla.
Łukaszenka ostro o Rosji: Bandyckie metody Prezydent Białorusi zapowiada, że jest gotowy na spory. -_ Jesteśmy ludźmi zahartowanymi _.
Kreml zamyka niezależną rosyjską telewizję 1 stycznia 2015 TV2 nadająca z Tomska na Syberii wstrzyma emisję.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)