Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sawicki i Boni zgodnie o rolnikach

0
Podziel się:

Za tych o niskich dochodach oraz za bezrobotnych powinno płacić państwo - uważają politycy.

Sawicki i Boni zgodnie o rolnikach
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Sposób naliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne rolników powinien zależeć od ich dochodów - uważa minister rolnictwa Marek Sawicki.

Pytany o przyszłość KRUS Sawicki odparł, że _ w wyborach najgłośniej KRUS broniły Platforma Obywatelska i PiS, czekamy na propozycje PO w tej sprawie _.

_ - Jestem w pewnym sensie w porozumieniu z Michałem Bonim w sprawie składki na ubezpieczenie zdrowotne. Uważam - i tak przyjęliśmy jeszcze przed wyborami - że za rolników o niskich dochodach tak jak za bezrobotnych zapłaci państwo, natomiast pozostali zapłacą 1,25 procent od swoich dochodów, tak jak my ZUS-owcy z własnego portfela, a pozostałe 7,75 procent będzie potrącane z podatku gruntowego _ - powiedział w radiowej _ Trójce _ Sawicki.

Dodał, że na razie Boni nie określił, czy składka ma być odprowadzana od dochodów wyliczanych z gospodarstwa czy od dochodów statystycznych._ - O ile wiem, ostatnia propozycja dotyczy dochodów obliczanych statystycznie według średniej krajowej; pan Michał Boni proponuje naliczanie składki zdrowotnej rolnikom tak jak przedsiębiorcom samozatrudniającym się, tylko zapomina, że parytet dochodowy w rolnictwie jest na poziomie pięćdziesięciu paru procent w stosunku do pracujących poza rolnictwem, więc jeśli ten wskaźnik skorygujemy jeszcze o parytet dochodów, to jest zgoda _ - powiedział minister. Zdaniem Sawickiego, zmniejszenie wpływu z podatku rolnego będzie musiał gminom zrekompensować minister finansów.

W ubiegłym tygodniu Sawicki wyraził przekonanie, że rząd wypracuje projekt nowych zasad opłacania składki zdrowotnej do inauguracyjnego posiedzenia nowego Sejmu 8 listopada. Propozycję nowych przepisów opracowuje zespół szefa doradców premiera min. Michała Boniego.

Prace wiążą się z ubiegłorocznym orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził niezgodność z konstytucją przepisów dotyczących ubezpieczenia zdrowotnego rolników i wyznaczył 15 miesięcy na poprawienie przepisów. Nowe rozwiązania powinny obowiązywać najpóźniej od 4 lutego przyszłego roku.

Obecnie za 1,5 mln rolników składkę zdrowotną płaci budżet państwa. Wcześniej wysokość środków przekazywanych przez KRUS do Narodowego Funduszu Zdrowia była wyliczana na podstawie wartości 1 kwintala (100 kg) żyta. Rząd zdecydował, że składkę w 2011 rok do NFZ określi kwotowo i wyliczył ją na 1,8 mld zł.

Trybunał orzekł, że składkę zdrowotną należy powiązać z sytuacją dochodową rolników. Dotyczy ono 1,1 mln rolników, natomiast nie członków ich rodzin. Na 2012 rok na składki zdrowotne rolników jest zarezerwowana kwota 1,8 mld zł.

Więcej o rolnictwie w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/197/t20165.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/sawicki;o;wpr;to;zadna;reforma;to;zart;z;debaty,141,0,935053.html) "To żadna reforma, to żart z debaty" Minister rolnictwa zastrzega, że zabiera głos w swoim imieniu, a nie polskiej prezydencji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/175/t111535.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ciolos;innowacja;przyszloscia;rolnika,50,0,792882.html) Ciolos: Innowacja przyszłością rolnika Unijny komisarz ds. rolnictwa uważa, że trzeba wprowadzić instrumenty, które zapewnią rolnikom odpowiedni poziom dochodów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/196/t20164.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/sawicki;ma;mocne;plecy;nie;odejdzie,163,0,788899.html) Sawicki ma mocne plecy, nie odejdzie Kaczyński: ani w kraju, ani w Unii nie potrafi nic załatwić. Minister: nie ma powodów do mojej dymisji.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)