Notowania

usa
29.01.2014 14:25

Sekretarz obrony USA w Polsce. Jutro rozpoczyna się wizyta

Szef Pentagonu będzie przebywał w naszym kraju dwa dni.

Podziel się
Dodaj komentarz
(David B. Gleason/CC BY-SA 2.0/wikimedia)

W dniach 30-31 stycznia bieżącego roku z wizytą w Polsce będzie przebywać sekretarz obrony USA Chuck Hagel - poinformował dziś rzecznik MON Jacek Sońta. W programie wizyty szefa Pentagonu są spotkania z prezydentem Bronisławem Komorowskim i premierem Donaldem Tuskiem.

Jutro z sekretarzem będzie rozmawiał minister obrony Tomasz Siemoniak. Oprócz rozmów z prezydentem i premierem Donaldem Tuskiem, szef departamentu obrony Stanów Zjednoczonych ma się spotkać także z ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim.

Wśród głównych tematów rozmów znajdą się wzajemna współpraca w zakresie obronności oraz relacje partnerskie w sferze bezpieczeństwa.

Podczas pobytu w Polsce Hagel w towarzystwie ministra Siemoniaka odwiedzi 33. Bazę Lotnictwa Transportowego w Powidzu, gdzie stacjonują pozyskane przez Polskę od USA samoloty C-130 Hercules i gdzie rotacyjnie przebywają amerykańskie pododdziały lotnicze.

Chuck Hagel odwiedzi również okolice Kiszkowa (woj. wielkopolskie), skąd pochodzą jego przodkowie.

Chuck Hagel, członek Partii Republikańskiej, został szefem Pentagonu w lutym ub. r. Urodził się 4 października 1946 w North Platte w Nebrasce jako najstarszy z czterech braci. W 1968 roku jako ochotnik walczył w Wietnamie, za służbę został dwukrotnie odznaczony Purpurowym Sercem.

Po odsłużeniu ostatniej tury w Wietnamie ukończył studia na Uniwersytecie Nebraski w Omaha i zaangażował się w działalność publiczną i biznesową. W 1981 r. prezydent Ronald Regan został oddelegowany do struktur zajmujących się problemami weteranów.

W latach 1996-2009 reprezentował Nebraskę w Kongresie USA. Jako kongresman zajmował się m.in. sprawami zagranicznymi, bankowości i rozwoju. Był członkiem komitetu ds. wywiadu.

Za kadencji prezydenta Baracka Obamy wchodził w skład jego rady doradczej ds. wywiadu, zasiadał też w radzie politycznej sekretarza obrony USA. 27 lutego 2013 został zaprzysiężony jako 24. sekretarz obrony USA. Jest pierwszym weteranem powołanym na to stanowisko.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: usa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz