Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|

Sektor IT przyszłością Polski. Tak uważa prezes NBP

9
Podziel się:

- Rola usług w światowym handlu wciąż rośnie, a w przypadku Polski najbardziej perspektywiczną usługą ekspansji zagranicznej jest działalność informatyczna - uważa prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Jego zdaniem polski eksport nie ma się czego obawiać.

Zdaniem prezesa NBP polski eksport nie ma się w najbliższym czasie czego obawiać
Zdaniem prezesa NBP polski eksport nie ma się w najbliższym czasie czego obawiać (JACEK DOMINSKI/REPORTER)

"Ze względu na rosnącą rolę usług w światowym handlu, perspektywy dla ekspansji polskiego eksportu pozostają pozytywne. W szczególności najbardziej obiecująca jest działalność informatyczna. Spektakularny wzrost eksportu tej gałęzi wskazuje na ujawnienie się przewag komparatywnych polskiej gospodarki, które w przypadku tego rodzaju działalności wiążą się z dostępnością specyficznego kapitału ludzkiego, czyli wysoko wykwalifikowanej kadry" - czytamy w artykule Glapińskiego opublikowanym w miesięczniku finansowym "Bank".

Glapiński podkreśla, że ekspansja zagraniczna polskich usług informatycznych nie osiągnęła jeszcze swojego kresu. "Chociaż eksport usług stanowi obecnie zaledwie około 20 proc. ogółu sprzedaży zagranicznej, to jego rola znacząco wzrosła w ostatnich latach. Można oczekiwać, że właśnie usługi, w szczególności wysoko wyspecjalizowane, będą motorem napędowym dalszej ekspansji zagranicznej polskiej gospodarki i dzięki nim eksport będzie w coraz większym stopniu wynikiem konkurencji jakościowej, a nie konkurencji cenowo-płacowej" - napisał szef NBP.

Zobacz także: Zobacz także: Rząd dokręca śrubę najbogatszym

Glapiński wskazał, że udział branży informatycznej i telekomunikacyjnej w polskim eksporcie usług w 2016 r. wyniósł zaledwie 10,7 proc., jednak ten rodzaj działalności usługowej, a w szczególności świadczenie usług informatycznych i związanych z komputerami, charakteryzuje się najbardziej dynamicznym rozwojem w ostatnim okresie. "Podobnie jak w przypadku usług biznesowych, dostarczanie usług informatycznych jest możliwe dzięki dostępności wysoko wyspecjalizowanych informatyków. Jednocześnie specyfika wytwarzania tych usług bazuje na dużej komplementarności z kapitałem charakteryzującym się wysoką zawartością technologiczną, tj. sprzętem komputerowym i oprogramowaniem" - czytamy w artykule.

"Pozornie wydawać by się mogło, że z tego powodu świadczenie usług informatycznych wymaga znaczących nakładów inwestycyjnych. Tak jednak nie musi być. Po pierwsze, nakłady te są znacznie niższe niż wymagane w większości rodzajów produkcji przemysłowej, a po drugie, ceny dóbr inwestycyjnych, w szczególności komputerów i oprogramowania, pozostają w obserwowanym już od lat trendzie spadkowym" - puentuje prezes Narodowego Banku Polskiego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(9)
Programista J...
5 lata temu
Od czterech miesiecy usilnie staram się o pracę w IT. Przeszedłem wiele rozmów i spotkań teoretycznych i praktycznych i jakoś nie mam szczęścia, aby uzyskać pracę. Zawsze jest tylu chętnych. Ukonczyłem politechnikę oraz kurs programowania i mam roczny staż, jednak zawsze mi "coś" braknie do uzyskania pracy. szukam we Wrocławiu i kolicy. Może autor tego artykułu, albo ktoś z branży, kto czyta te komentarze da mi szansę przepracować chociaż 3 miesiące...
podatnik!
5 lata temu
Takie teorie może głosić tylko ten, który, karierę naukową zrobił na propagowaniu idei Marksa, Engelsa, Lenina,etc. Życie jest prostsze np. dr Góral pojechał do USA jako biznesmen od ketchup'u a wrócił jako mistrz od IT i jedyny zbawca Prokomu?
IT
5 lata temu
Polski sektor IT rozwija się na Malcie i tam płaci podatki bo w teoretycznym kraju każdy przedsiębiorca jest traktowany jak złodziej.
hgfhf
5 lata temu
A ja myslalem że to co promują - produkcja różańców.
MM
5 lata temu
Sektor IT to bzdura!!!