Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

23 kasy w postępowaniu naprawczym. Kasa Krajowa zapewnia, że sytuacja jest stabilna

189
Podziel się

Spada liczba klientów SKOK-ów, a wraz z nią ubywa pieniędzy na depozytach. Choć od kilku kwartałów blisko 10 kas przynosi straty, a 23 są w postępowaniu naprawczym, Kasa Krajowa zapewnia, że w najbliższym czasie żadna nie zbankrutuje.

W ostatnim czasie znowu zrobiło się głośno wokół SKOK-ów.
W ostatnim czasie znowu zrobiło się głośno wokół SKOK-ów. (Bolesław Walendziak / East News)
bDnCKgmt

Po prawie 4 latach od bankructwa SKOK Wołomin temat wraca za sprawą zatrzymania szefa KNF, który wtedy nadzorował tę instytucję. Zarzuca się mu niedopełnienie obowiązków. Z wołomińskiej kasy wyłudzono wielomilionowe kredyty na "słupy", czego efektem było bankructwo instytucji. Kosztowało to Bankowy Fundusz Gwarancyjny około 2,2 mld zł.

Tylko w latach 2014-2017 łączne wypłaty środków gwarantowanych dla około 250 tys. klientów 12 upadłych SKOK-ów wyniosły dwa razy więcej - blisko 4,4 mld zł. Warto przy tym przypomnieć, że dopiero od 2013 roku kasy zostały objęte gwarancjami BFG.

Wypłaty środków gwarantowanych dla klientów upadłych SKOK-ów

bDnCKgmv

Kasa Krajowa uspokaja

Nasuwa się pytanie o przyszłość SKOK-ów i to czy jest zagrożenie kolejnych upadłości? Mariusz Wielebski, rzecznik Kasy Krajowej, która zrzesza wszystkie spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, uspokaja, że nie ma takiego zagrożenia.

- Oczywiście w stosunku do niektórych kas toczą się standardowe postępowania naprawcze. Ale takie same procedury przechodzą też zwykłe banki. Klienci i zarazem członkowie SKOK-ów mogą spać spokojnie - podkreśla Mariusz Wielebski.

bDnCKgmB

Rzecznik Kasy Krajowej ocenia obecną kondycję całego sektora jako stabilną. Przyznaje, że nie jest tak dobra, jak mogłaby być, ale jest ciągle duże zaufanie społeczne do SKOK-ów. Podkreśla, że gdyby patrzeć przez pryzmat tylko finansów, sytuacja jest opanowana. Narzeka jednak na nagonkę i czarny PR.

- Robi się skandal społeczno-polityczny i atakuje SKOK-i, robiąc z nich chłopców do bicia. Często łączy się je z Amber Gold i innymi aferami, z którymi nie mają nic wspólnego. Największym zagrożeniem dla kas jest straszenie nimi klientów. Niewiele trzeba, by wywołać panikę, a konsekwencje społeczne i finansowe mogą być poważne - tłumaczy Wielebski.

Zobacz także: Pieniądze w SKOK-ach objęte gwarancjami
bDnCKgmC

Jak kondycję sektora ocenia nadzorca? - Sektor SKOK przechodzi obecnie restrukturyzację, na skutek której w tym roku dwa podmioty zostały przejęte przez banki krajowe, a procedura przejęcia trzeciego jest w toku - zauważa Jacek Barszczewski, rzecznik KNF.

Wskazuje, że współczynnik wypłacalności sektora SKOK na koniec pierwszego półrocza był na poziomie 4,41 proc., a po uwzględnieniu ustaleń nadzoru analitycznego i inspekcyjnego jego wartość powinna kształtować się na poziomie 4,34 proc. W przypadku 3 kas poziom tego współczynnika był ujemny (z czego jedna kasa z ujemnym współczynnikiem została przejęta przez Bank Millennium).

Jacek Barszczewski dodaje, że postępowaniami naprawczymi objęte są 23 kasy oraz sama Kasa Krajowa. Z tego na koniec czerwca programy zatwierdzone przez komisję realizowały tylko 4 SKOK-i.

bDnCKgmD

- Proces uzgodnienia pozostałych programów jest w toku. Podmioty zobowiązane do realizacji programów postępowania naprawczego podejmują działania restrukturyzacyjne zmierzające m. in. do autosanacji, przejęcia lub połączenia z innym, silniejszym kapitałowo podmiotem - tłumaczy rzecznik KNF.

SKOK-i w liczbach

Z jednej strony mamy zapewnienia Kasy Krajowej, że klienci mogą spać bezpiecznie, a sytuacja finansowa SKOK-ów jest stabilna. Czy ma to potwierdzenie w twardych danych?

Z najnowszych statystyk KNF wynika, że na koniec czerwca na rynku funkcjonowały 33 SKOK-i. Od tamtego czasu ubyły 3 kasy. SKOK Bogdanka i SKOK Bełchatów połączyły się z innymi kasami, a SKOK Piast został przejęty przez bank.

bDnCKgmE

Na koniec półrocza pieniądze w SKOK-ach trzymało 1 mln 667 tys. klientów, którzy na depozytach mieli 9 mld 376 mln zł. Uwagę zwraca wyraźny trend odpływu członków kas i pieniędzy na przestrzeni ostatnich czterech kwartałów. W rok ubyło prawie 100 tys. klientów i niecały miliard złotych.

Klienci i oszczędności SKOK-ów

źródło: KNF

Kasy z kas ubywa, co nie przeszkadza w udzielaniu nowych kredytów. Na koniec ubiegłego roku wartość pożyczek i kredytów wynosiła 6 mld 45 mln zł. Na koniec marca bilans zwiększył się o 2 mln zł, a na koniec czerwca sięgał 6 mld 77 mln zł.

Bilans zysków i strat tez nie wypadł ostatnio najlepiej. W drugim kwartale tego roku 33 kasy prowadzące działalność wykazały łączną stratę w wysokości około 4,5 mln zł (rok wcześniej miały 35,3 mln zł zysku netto). Od kilku kwartałów powtarza się sytuacja, że straty przynosi około 10 kas.

Wyniki finansowe SKOK-ów

źródło: KNF

Co dalej z kasami?

Jak wskazuje KNF, negatywny wpływ na wyniki kas miały: pogarszająca się jakość portfela kredytowo-pożyczkowego oraz spadek przychodów z działalności podstawowej.

"Taka sytuacja jest niewątpliwie dużym problemem dla sektora, gdyż środki pomocowe z Kasy Krajowej są ograniczone, a niektóre kasy ponoszą straty na bieżącej działalności" - alarmuje KNF.

Wynik byłby gorszy, gdyby nie pozytywny wpływ jednorazowych transakcji zbycia portfeli kredytów przeterminowanych, jakie dokonały niektóre SKOK-i.

Mimo wszystko Kasa Krajowa z optymizmem patrzy w przyszłość.

- Jeśli opadnie kurz, SKOK-i zejdą z pierwszych stron gazet i przestanie się nas atakować, będziemy się dalej rozwijać. Niektórzy chcieliby nas skreślić, ale spokojnie mogę zaprosić wszystkich na 50-lecie Kasy Krajowej. Niedawno świętowaliśmy 25-lecie i jestem przekonany, że będziemy działać co najmniej kolejne 23 lata - zapewnia Mariusz Wielebski.

Przypomnijmy, że Krajowa Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa została powołana do życia w roku 1992 roku jako spółdzielnia osób prawnych - organizacja zrzeszająca spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDnCKgmW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(189)
Polka
2 lata temu
Niewiarygodne, od początku widać było, że Skoki były dużo bardziej szkodliwe niż Amber Gold, ale PIS wolał nie ruszać swoich!
A4
2 lata temu
SKOK=pis
g29
2 lata temu
Spada liczba klientów SKOK-ów, a wraz z nią ubywa pieniędzy na depozytach. Choć od kilku kwartałów blisko 10 kas przynosi straty, a 23 są w postępowaniu naprawczym, Kasa Krajowa zapewnia, że w najbliższym czasie żadna nie zbankrutuje. Gratulujemy panu Senatorowi Biereckiem tego wspaniałego pomysłu na kasę Polaków, a klienci SKOK-ów , oni przecież nie muszą się niczym martwić ponieważ za wszystko zapłacimy MY Polacy, bo przecież nie zarządy tych kas ani kasa krajowa. Afera AMBER-GOLD pry tym to po prostu pikuś , ale w przypadku afery A-G przynajmniej ktoś siedzi,a w przypadku SKOK-ów szukamy winnych, pytanie tylko, czy aby zmiana szukająca jest poprawna i czy szuka tych co zawinili, czy tych których chcemy ugotować ? Ale cóż najciemniej jest zawsze pod latarnią !
bDnCKgmX
TMP
2 lata temu
Niewiarygodne. Ewidentnie ludzie PIS. Teraz uspakajają i wiedzą co się dzieje w SKOKach, a za SKOK wołomin rządzące pionki PISu dobierają się do byłych pracowników KNFu, a nie do pracowników Kasy Krajowej. Jawnie wciskają nam kit dojnych zmian!
rex
2 lata temu
Nikt normalny nie trzyma kasy w SKOKach !!!!!!!!!!
...
Następna strona