Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Śmieciówka będzie etatem. Projekt już prawie gotowy

Śmieciówka będzie etatem. Projekt już prawie gotowy

Inspektorzy PIP będą mogli zmuszać firmy do zatrudniania na etatach Fot. Łukasz Grudniewski/East News
Inspektorzy PIP będą mogli zmuszać firmy do zatrudniania na etatach

PiS chce, by Państwowa Inspekcja Pracy miała uprawnienia do zmuszania firm do zmiany umów zleceń na etaty. Dotąd takie prawo ma tylko sąd. Projekt zmian powstanie w ciągu maksymalnie dwóch miesięcy.

Inspektorzy PIP będą mieli nie tylko możliwość zmuszania firm do zmiany umów. Pomysł zakłada również, że inspektor może przeprowadzić kontrolę u przedsiębiorcy jedynie na podstawie legitymacji. Nie będzie musiał mieć do tego dodatkowych upoważnień – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Upoważnienia to, zdaniem Janusza Śniadka, posła PiS i przewodniczącego Rady Ochrony Pracy, biurokratyczny wymóg ograniczający skuteczność nadzoru.

Czytaj także: Ważne zmiany w Kodeksie pracy już jesienią. Bez zwolnień może się nie obejść

Jeśli projekt wejdzie w życie, walka ze śmieciówkami będzie dużo skuteczniejsza. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), na umowach cywilnoprawnych zatrudnionych jest ok. 1,25 mln osób. Ponad 80 proc. pracuje w ten sposób, bo nie ma innego wyboru.

Podobnie jest z samozatrudnionymi. Połowa z 1,15 mln osób musiała uruchomić działalność, bo tylko na jej podstawie mogli liczyć na zatrudnienie.

Na podstawie takich umów nie ma zagwarantowanego płatnego urlopu, limitów czasu pracy, dodatków za nadgodziny, zasiłków chorobowych i macierzyńskich (chyba, że pracownicy sami opłacają składkę).

Aktualnie tylko sąd może zmusić przedsiębiorcę do zmiany formy zatrudnienia. Jeśli warunki zatrudnienia mają znamiona umowy o pracę.

Jak czytamy w „DGP”, obecnie inspektor ma jedynie prawo wnioskować do zatrudniającego, aby dobrowolnie przekształcił kontrakt. W ten sposób etaty w zeszłym roku dostało 9,6 tys. osób. Jednak to wciąż tylko kropla w morzu potrzeb. A dokładnie 0,8 proc. ogółu zatrudnionych na kontraktach cywilnoprawnych.

Zobacz też: Tańszy prąd i gaz dzięki innowacjom

 

 

Zmiana prawa a konstytucja

Przyznanie praw inspektorom do zmiany umów z pewnością ułatwi walkę z nadużywaniem śmieciówek. Jednak rodzi też pewne obawy – pisze „DGP”. Pracodawcy podkreślają, że proponowane przez posłów PiS zmiany mogą naruszać konstytucję. Organ administracyjny nie powinien decydować o treści umów zawieranych przez osoby trzecie.

Czytaj także: Korporacje wciąż zatrudniają na śmieciówkach. W przeciwieństwie do UE Polska na to pozwala

Zdaniem pracodawców, problem zleceń wyeliminuje rynek. Coraz częściej brakuje rąk do pracy i rywalizując o kandydatów są zmuszeni oferować coraz lepsze warunki angażu.

- Zmniejszono też różnice, jeśli chodzi o oskładkowanie umów, więc stosowanie tych cywilnoprawnych przestało się opłacać – mówi „DGP” prof. Monika Gładoch, ekspert Pracodaców RP.

I jak dodaje, może to wywołać zakorkowanie sądów. Jeśli inspektorzy PIP zbyt często będą występować o zmianę formy zatrudnienia, a pracodawcy będą od decyzji odwoływać się do sądu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Już 19 września premiera książki pt. Łowcy z kotłowni. Dziki świat finansowych naciągaczy. Ksiązka dostępna jest już w przedsprzedaży w internetowych księgarniach

Czytaj także
Polecane galerie
jendrej83
2018-09-18 20:20
Mam nadzieje ze wejdzie ta ustawa!Brawo!
Kamyk
2018-09-16 22:53
Po co to straszenie zwolnieniami? Ludzi do roboty nie ma, a wy standardowo o zwolnieniach. To kto wam będzie robić? Cudzoziemców ta ustawa też będzie dotyczyć.
Druga sprawa jesteś programistą wolnym strzelcem, to jest jeszcze samozatrudnienie. Prawda taka że to wszystko tylko i wyłącznie przez waszą pazerność i nadużywanie tych zleceń w każdej branży. Oberwali rykoszetem za to ci co mogli sobie na zleceniach dorabiać.
Podobnie było z wprowadzeniem minimalną godzinowej na zleceniach. Jak byście tak nędznie nie płacili za godzinę pracy, to nikt by na ten pomysł nie wpadł. Wszystko to przez chciwość.
Ochroniarczyk
2018-09-14 13:48
Zlikwidowali by w końcu umowy zlecenia na ochronie, To jest jawny wyzysk człowieka przez człowieka i nikt się nie kwapi do tego żeby było inaczej...
Pokaż wszystkie komentarze (54)