Notowania

prawo pracy
12.09.2018 06:49

Śmieciówka będzie etatem. Projekt już prawie gotowy

PiS chce, by Państwowa Inspekcja Pracy miała uprawnienia do zmuszania firm do zmiany umów zleceń na etaty. Dotąd takie prawo ma tylko sąd. Projekt zmian powstanie w ciągu maksymalnie dwóch miesięcy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Łukasz Grudniewski/East News)
Inspektorzy PIP będą mogli zmuszać firmy do zatrudniania na etatach

Inspektorzy PIP będą mieli nie tylko możliwość zmuszania firm do zmiany umów. Pomysł zakłada również, że inspektor może przeprowadzić kontrolę u przedsiębiorcy jedynie na podstawie legitymacji. Nie będzie musiał mieć do tego dodatkowych upoważnień – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Upoważnienia to, zdaniem Janusza Śniadka, posła PiS i przewodniczącego Rady Ochrony Pracy, biurokratyczny wymóg ograniczający skuteczność nadzoru.

Jeśli projekt wejdzie w życie, walka ze śmieciówkami będzie dużo skuteczniejsza. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), na umowach cywilnoprawnych zatrudnionych jest ok. 1,25 mln osób. Ponad 80 proc. pracuje w ten sposób, bo nie ma innego wyboru.

Podobnie jest z samozatrudnionymi. Połowa z 1,15 mln osób musiała uruchomić działalność, bo tylko na jej podstawie mogli liczyć na zatrudnienie.

Na podstawie takich umów nie ma zagwarantowanego płatnego urlopu, limitów czasu pracy, dodatków za nadgodziny, zasiłków chorobowych i macierzyńskich (chyba, że pracownicy sami opłacają składkę).

Aktualnie tylko sąd może zmusić przedsiębiorcę do zmiany formy zatrudnienia. Jeśli warunki zatrudnienia mają znamiona umowy o pracę.

Jak czytamy w „DGP”, obecnie inspektor ma jedynie prawo wnioskować do zatrudniającego, aby dobrowolnie przekształcił kontrakt. W ten sposób etaty w zeszłym roku dostało 9,6 tys. osób. Jednak to wciąż tylko kropla w morzu potrzeb. A dokładnie 0,8 proc. ogółu zatrudnionych na kontraktach cywilnoprawnych.

Zobacz też: * *Tańszy prąd i gaz dzięki innowacjom

*Zmiana prawa a konstytucja *

Przyznanie praw inspektorom do zmiany umów z pewnością ułatwi walkę z nadużywaniem śmieciówek. Jednak rodzi też pewne obawy – pisze „DGP”. Pracodawcy podkreślają, że proponowane przez posłów PiS zmiany mogą naruszać konstytucję. Organ administracyjny nie powinien decydować o treści umów zawieranych przez osoby trzecie.

Zdaniem pracodawców, problem zleceń wyeliminuje rynek. Coraz częściej brakuje rąk do pracy i rywalizując o kandydatów są zmuszeni oferować coraz lepsze warunki angażu.

- Zmniejszono też różnice, jeśli chodzi o oskładkowanie umów, więc stosowanie tych cywilnoprawnych przestało się opłacać – mówi „DGP” prof. Monika Gładoch, ekspert Pracodaców RP.

I jak dodaje, może to wywołać zakorkowanie sądów. Jeśli inspektorzy PIP zbyt często będą występować o zmianę formy zatrudnienia, a pracodawcy będą od decyzji odwoływać się do sądu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: prawo pracy, inspekcja pracy, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-09-2018

ŁajdactwoZakładając, że obydwoje rodzice pracują na najniższą krajową,( ale to chyba wyjątki) i otrzymując 1000+ na dwójkę dzieci dochód mają ok 4000 tyś. … Czytaj całość

12-09-2018

mjr Kałachurząd ma mieć prawo do zmuszania, a kiedy czołgi na ulicach ?

12-09-2018

moim zdaniemUmowa zlecenie powinna być tylko dla pracownika który ma już etat w innej firmie a umowa o dzieło tylko dla firm jednoosobowych (samozatrudnienie) … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (54)