Trwa ładowanie...
bDUJurmJ

Notowania

Inspekcja Pracy – Wszystkie wiadomości

7
17.04.2021 15:05

INSPEKCJA PRACY
 / 
Spadła liczba kontroli PIP-u. Mimo to sytuacja przestrzegania prawa pracy wciąż jest daleka od ideału

W I kwartale br. Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadziła o około 60 proc. mniej kontroli pracodawców niż w analogicznym okresie 2020 r. Natomiast liczba decyzji, wydanych przez inspektorów, spadła o dwie trzecie.

216
21.03.2021 8:25

PIP
 / 
Inspektorzy pracy z dodatkowym urlopem wypoczynkowym. Nawet 12 dni ekstra

Inspektorzy, którzy faktycznie wykonują kontrole, mają wzorem sędziów, prokuratorów czy pracowników NIK dostać dodatkowe urlopy wypoczynkowe.

4
03.02.2021 13:43

PRACA
 / 
Inspektor na zdalnej kontroli. PIP nie musi pojawiać się w firmie

Skoro należy ograniczać zbędne kontakty, to i Państwowa Inspekcja Pracy "przerzuca się" na tryb zdalny. Na odległość zbada dokumentację i przesłucha zainteresowanych. Kontrola zdalna może się odbyć wyłącznie za zgodą pracodawcy.

35
08.01.2021 14:52

INSPEKCJA PRACY
 / 
Nie żyje Andrzej Kwaliński, Główny Inspektor Pracy

W wieku 67 lat zmarł Główny Inspektor Pracy Andrzej Kwaliński. W sumie z Państwową Inspekcją Pracy związany był zawodowo przez 36 lat

117
19.10.2020 11:22

INSPEKCJA PRACY
 / 
Polak wykonuje w handlu nawet cztery razy więcej zadań niż Francuz albo Niemiec

Praca po 10 godzin dziennie, brak przerwy, by móc odsapnąć albo napić się wody, zbyt mała liczba pracowników. O takich skargach od pracowników handlu mówił w programie "Money. To się liczy" Alfred Bujara, szef sekcji handlu NSZZ "Solidarność". - U nas przeciążenie pracą jest niesamowite, już kilka lat temu polski pracownik wykonywał dwa razy więcej zadań niż pracownik tej samej sieci we Francji czy Niemczech, teraz jest to trzy, a nawet cztery razy więcej. Zastanawiamy się, gdzie jest granica wytrzymałości - podkreślił. Dodał, że choć inspekcja pracy musi uprzedzać o kontrolach, a wtedy pracodawca "czyści sobie dokumenty", to jednak wiele raportów potwierdza nieprawidłowości.

bDUJurmL
3
18.10.2020 20:09

INSPEKCJA PRACY
 / 
Kontrolerzy PIP-u: Pracodawcy najczęściej łamią przepisy w kwestiach BHP i wypłaty wynagrodzeń

Od 1 czerwca do 31 sierpnia br. Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadziła o prawie 25 proc. mniej kontroli niż w analogicznym okresie ub.r. Ostatnio największą aktywnością w tym zakresie wykazali się inspektorzy w woj. śląskim, mazowieckim i pomorskim.

4
07.10.2020 15:54

PROGRAM TRZECI POLSKIEGO RADIA
 / 
Będzie kontrola w "Trójce". Inspekcja pracy sprawdzi, czy nie dochodziło do mobbingu

Główny inspektor pracy Andrzej Kwaliński reaguje na list rzecznika praw obywatelskich. Sprawdzi, czy w Programie Trzecim Polskiego Radia nie dochodziło do przypadków mobbingu oraz cenzury.

216
08.09.2020 14:13

PIP
 / 
Praca zdalna pod lupę. Ruszają kontrole w domach

Nieodpowiednie krzesło albo brak biurka dla pracownika na home office? Pracodawca musi się tym zająć. Jeśli odmówi, wkroczy Państwowa Inspekcja Pracy z karami pieniężnymi.

25
08.09.2020 11:41

NAGRODY DLA URZĘDNIKÓW
 / 
Nie sam sobie i nie tylko sobie. Szef PIP tłumaczy się z nagród

Wiesław Łyszczek, Główny Inspektor Pracy, przyznał sobie w tym roku łącznie 20 tys. złotych nagrody za "szczególne osiągnięcia" - pisze Interia. Nie sam sobie i nie tylko sobie - ripostuje Inspekcja.

bDUJurmR
123
07.09.2020 10:50

PRACA ZDALNA
 / 
Polak na home office. "Inspektorzy pracy mogą odwiedzić nas w domach"

- Najważniejsze, aby pracownik, który wykonuje pracę zdalną, jeśli będzie miał zastrzeżenia co do norm bezpieczeństwa i higieny pracy, zgłosił się do pracodawcy. Jeśli pracodawca będzie głuchy na prośby, to Inspekcja Pracy będzie miała takie kompetencje, aby przeprowadzać kontrole w mieszkaniach, gdzie odbywa się home office. Takie kontrole ruszą w tym tygodniu i będą odbywały się na prośbę samych pracowników. Inspekcja prosi o imienną listę pracowników, którzy pracują zdalnie i na tej podstawie ma przeprowadzać kontrole. Z drugiej strony, musimy pamiętać, że jesteśmy w czasie pandemii, dlatego jeśli ktoś uważa, że jego prawa nie są naruszane, i nie chce takiego inspektora wpuścić, to może odmówić kontroli – mówił w programie "Money. To się liczy" adwokat Piotr Walczak.

1
07.09.2020 7:12

MTSL
 / 
"Money. To się liczy". Baltic Pipe - jak zmieni rynek gazu w Polsce?

Dziś w "Money. To się liczy" pytamy o nowy gazociąg, który ma połączyć Polskę z Danią i Norwegią. Gościem będzie Piotr Gwizd, prezes POLMAX S.A. W drugiej części o domowych kontrolach pracowników przez Państwową Inspekcję Pracy mówi prawnik Piotr Walczak. Zapraszamy od 9.15.

62
20.08.2020 14:31

KONTROLE
 / 
Koronawirus. Inspekcja Pracy sprawdzi, jak urzędy przystosowały się do restrykcji

Choć urzędy przyjmują petentów już do kilku miesięcy, to jednak wciąż obowiązuje szereg restrykcji sanitarnych. Mają one na celu zmniejszenie ryzyka zakażenia się koronawirusem. Dlatego też Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) sprawdzi, jak przystosowały się do nich państwowe placówki.

252
25.03.2020 16:27

PIP
 / 
Skargi pracowników na warunki pracy. Inspekcja pracy będzie kontrolować

- Poprosiłem GIS, aby wspólnie z Państwową Inspekcją Pracy wydał zarządzenie w tej sprawie, aby można było wyegzekwować zalecenia pracy zdalnej, tam gdzie można. Tam, gdzie nie można, żeby środki bezpieczeństwa były zachowane. Myślę, że dziś i jutro te zalecenia zostaną wydane i wtedy PIP będzie mogła pewne zachowania kontrolować. My możemy zalecać, nie możemy w sposób bezpośredni ingerować w każde stanowisko pracy. Do tej pory oprócz Włoch żadne państwo nie wprowadziło tak daleko idących działań - powiedział Wirtualnej Polsce minister zdrowia Łukasz Szumowski.

bDUJurmS
414
27.02.2020 10:59

PRACA
 / 
Pracownik szpitala pokazuje pasek z "płacą minimalną". Do gry wkroczyła inspekcja pracy

Pracownicy szpitala w Chojnicach zarzucają władzom placówki sztuczne dopisywanie dodatków, aby osiągnąć ustawowe 2600 zł płacy minimalnej. Państwowa Inspekcja Pracy wzięła pod lupę wynagrodzenia ok. 200 osób. Władze placówki twierdzą, że wszystko jest w porządku i radzą poczekać na wyniki kontroli.

522
02.02.2020 16:55

KONTROLE
 / 
Francuska inspekcja gnębi polskie firmy. "Za najmniejsze przewinienia stosuje się najsurowsze kary"

Nie ma rejestracji? To znaczy, że pracujesz na czarno. Tak teraz we Francji podchodzi się do delegowania pracowników. Polscy przedsiębiorcy odczuwają to na własnej skórze. - W Polsce miałem dwie kontrole w ciągu 12 lat, a we Francji 14 razy w ciągu roku – mówi pan Wojciech.

17
25.01.2020 20:22

OSZCZĘDZANIE
 / 
Inspekcja pracy nie ma upoważnienia do ścigania pracodawców nakłaniających swoich pracowników do rezygnacji z PPK

Nakłanianie pracowników i uczestników PPK do rezygnacji z oszczędzania w tym programie jest wykroczeniem, które podlega karze grzywny. Inspekcja pracy nie może jednak ścigać pracodawców, którzy się tego dopuszczają, bo ustawodawca zapomniał wpisać tego wykroczenia do zadań Państwowej Inspekcji Pracy. W efekcie jedyne co może robić PIP, to kierować pracowników składających zawiadomienia na najbliższy posterunek policji - pisze Grażyna J. Leśniak w portalu Prawo.pl.

5
07.10.2019 15:50

ZAKAZ HANDLU
 / 
Sklepy przywykły do zakazu handlu. Znacznie mniej kar

O prawie 60 proc. zmniejszyła się liczba oraz kwota nałożonych mandatów za naruszanie zakazu handlu w niedzielę. Z kolei w sądzie swój finał znalazły zaledwie 44 sprawy, czyli o 90 proc. mniej niż rok temu.

11
25.09.2019 8:18

ZAKAZ HANDLU
 / 
Zakaz handlu przytłoczył inspekcję pracy. Mniej kontroli w firmach

W 2018 r. inspektorzy pracy odwiedzili o 9,4 tys. mniej firm niż cztery lata wcześniej. Rzadziej wydawali też nakazy i polecenia usunięcia nieprawidłowości – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.