Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Przemysław Ciszak
Przemysław Ciszak
|

Inspektorzy pracy z dodatkowym urlopem wypoczynkowym. Nawet 12 dni ekstra

216
Podziel się:

Inspektorzy, którzy faktycznie wykonują kontrole, mają wzorem sędziów, prokuratorów czy pracowników NIK dostać dodatkowe urlopy wypoczynkowe.

Inspektorzy pracy z dodatkowym urlopem wypoczynkowym. Nawet 12 dni ekstra
Sprawa dodatkowych urlopów dla inspektorów Państwowej Inspekcji Pracy jest otwarta. (East News, MARIUSZ GRZELAK, East News)

Od 6 do 12 dni do urlopu wypoczynkowego mieliby otrzymać inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy. W Sejmie złożony został już projekt stosownej ustawy, która ma zwiększyć wymiar płatnych dni wolnych pracowników PiP.

Inicjatywa wyszła od Związku Zawodowego Pracowników Państwowej Inspekcji Pracy i uzyskała poparcie Komisji do Spraw Petycji Sejmu RP. Projekt jest jednak rządowy.

Jak podkreślają jego autorzy, dodatkowe urlopy mają być "wyrazem uznania dla pracowników PIP wykonujących czynności kontrolne, wielokrotnie bardzo stresujące" - czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Zobacz także: Polak na home office. "Inspektorzy pracy mogą odwiedzić nas w domach"

Komu przysługiwałby ekstra dni wolne? Ten bonus nie byłby dla wszystkich. Chodzi o inspektorów, którzy faktycznie prowadzą kontrole.

Mało tego, aby uzyskać 6 dodatkowych dni urlopu, trzeba przepracować co najmniej 10 lat jako kontroler. Prawo do 12 dni uzyskałby ten pracownik, który będzie mógł się pochwalić 20-letnim stażem pracy w takim charakterze.

Jeżeli ustawa przejdzie bez problemów przez Sejm, dodatkowe urlopy mogłyby zacząć obowiązywać od stycznia 2022 roku.

Inspektorzy pracy jak sędziowie

Zdaniem autorów ustawy, przyznanie kolejnych płatnych dni wolnych inspektorom pracy jest rozwiązaniem ujednolicającym przepisy, które już obowiązują w innej instytucji państwowej - Naczelnej Izbie Kontroli.

Faktycznie kontrolerzy NIK po 10 latach zyskują prawo do 6 dni dodatkowego urlopu, a po 20 latach 12 dni.

Nie są przy tym jedyną grupą pod tym względem uprzywilejowaną, która ponad wynikający z prawa pracy wymiar urlopu (zależnie od stażu pracy – 20 lub 26 dni ) ma prawo do dodatkowego płatnego wypoczynku.

Dodatkowe dni wolne przysługują także sędziom oraz prokuratorom. Ci jednak mogą wcześniej korzystać z większego wymiaru wolnego. 12 dni urlopowych otrzymują bowiem nie pod 20, a po 15 latach pracy.

Uprzywilejowanych jest więcej

Na ekstra dni do urlopu mogą liczyć także urzędnicy w służbie cywilnej. Zgodnie z przepisami corocznie mogą wykorzystać jeden dodatkowy dzień urlopu wypoczynkowego po 5 latach pracy, limit z każdym następnym rokiem wzrasta aż do osiągnięcia 12 dni.

Dodatkowy czas na wypoczynek to przywilej także służb mundurowych. I tak choćby żołnierze po 15 latach służby otrzymują prawo do 5 dni, po 20 latach - 10 dni, a po 25 latach - 15 dni.

To jednak nie wszystko. 12 dodatkowych dni urlopu dostaje żołnierz, który piastuje stanowisko pracownika naukowego, naukowo-dydaktycznego, dydaktycznego lub badawczo-technicznego. W zależności od szkodliwych warunków pracy żołnierz może też liczyć na 5, 7, 10 lub 15 dni ekstra wolnego.

Do 13 dni rocznie dodatkowego wypoczynku zyskują też strażacy. Mogą je otrzymać w związku z wiekiem, ze względu na warunki pracy czy staż służby. 5 dni w roku przysługuje im po osiągnięciu co najmniej 15-letniego stażu służby, 9 dni w roku po osiągnięciu co najmniej 20, a 13 dni w roku po co najmniej 25. Na podobnych warunkach dodatkowe urlopy przewidziane są również w policji.

Z kolei pracownicy socjalni zatrudnieni w ośrodkach pomocy społecznej lub w powiatowych centrach pomocy rodzinie, do których obowiązków należy praca socjalna i prowadzenie wywiadów środowiskowych, mogą otrzymać 10 dodatkowych dni po przepracowaniu już 5 lat. Jednak, co istotne, należy się on nie co roku, ale raz na 2 lata.

Na specjalnych warunkach są też zatrudnieni w pełnym wymiarze nauczyciele. Ich urlop wypoczynkowy jest dłuższy od przeciętnego pracownika. Mają oni do wykorzystania w sumie 35 dni. Z tym tylko, że muszą z nich skorzystać w okresie wakacji i ferii. Dotyczy to także nauczycieli zerówek.

Tam, gdzie nie zostały przewidziane przerwy w nauce, również nauczyciel ma 35 dni urlopu. Natomiast o jeden dzień dłużej - 36 dni - mogą wykorzystywać nauczyciele akademicy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(216)
zxcvbn
2 lata temu
Ta grupa zawodowa to pasożyty nieroby .Wysłać ich na urlopy dożywotnie bo oni nic nie robią.Ogołacają kasę państwa a nic nie pomagają ludziom praacy.
zxcvbn
2 lata temu
Można zwiększyć o miesiąc urlopy dla prezesów oni pracują ciężko; myślą jak okraść firmę dla swoich korzyści np.Majtek z Orlenu powinien dostać długoterminowy urlop np. 5 lat na wikcie państwowym.
senior
2 lata temu
to kpina - uprzywilejowanych w Polsce jest już więcej niż pracujących do 65 lat . Czy politycy zlikwidują wszystkie przywileje i wprowadzą równy wiek emerytalny 60 lat . Przywileje są z epoki komunizmu
misiek
2 lata temu
Spoko, przecież ktoś na to wszystko zarobi. Dłużej nie dam rady, opuszczam ten chory kraj.
mmm
2 lata temu
Odnoszę wrażenie że rząd rozdaje przywileje odwrotnie proporcjonalnie do ciężkich warunków pracy. Najciężej pracujący nie mają żadnych przywilejów. Na budowach np. zimą i latem, w deszczu i śniegu w wykopach i na rusztowaniach a rzeczniczki prasowe w mundurkach po 15 latach pracy w klimatyzowanym pomieszczeniu - emeryturka bez składek!
...
Następna strona