Notowania

praca
10.09.2018 09:23

Korporacje wciąż zatrudniają na śmieciówkach. W przeciwieństwie do UE Polska na to pozwala

Z niefinansowych raportów największych firm wynika, że korporacje zatrudniają pracowników na umowy cywilnoprawne.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wojciech Olkusnik/ EastNews)

W Polsce częściej niż w innych krajach.

W Polsce na umowy czasowe pracuje więcej niż co czwarty pracownik (26,1 proc. zatrudnionych). Unijna średnia to 14,3 proc. Jesteśmy w ogonie Europy. W tym niechlubnym rankingu bije nas tylko Hiszpania – pisze "Gazeta Wyborcza" podpierając się raportem Komisji Europejskiej za rok 2017.

Wielkie korporacje przodują w zatrudnianiu na umowy śmieciowe. Potwierdzają to niefinansowe raporty największych firm.

AmRest właściciel m.in. Pizza Hut, KFC, Burger King czy Starbacks zatrudnia w sumie 38 tys. pracowników 16 krajach. Umowę o pracę w Hiszpanii ma 3,3 tys. pracowników, w Niemczech 3 tys., W Rosji 5,5, tys. Na umowy cywilnoprawne? Nikogo. W Polsce na 14 tys. zatrudnionych, aż 6,5 tys. pracuje na tzw. umowach śmieciowych – zauważa dziennik.

*Zobacz też: Szwed o projekcie Kodeksu pracy: Mamy problem: *

Podobny trend panuje i w innych korporacjach. W Providencie zatrudnionych jest 2 tys. pracowników i 5 tys. doradców. Jak podkreśla Wyborcza, to różnienie jest o tyle istotne, że ci ostatni pracują tylko na umowach cywilnoprawnych.

Inny przykład? Odzieżowy gigant LPP. Na 26 tys. pracowników umowy na czas nieokreślony ma około 10 tys. osób. Reszta zatrudniona jest na czas określony, na umowach zlecenie (3,3, tys. pracowników) – wylicza "Wyborcza”.

Czytaj również: Wypychanie na "śmieciówki" znowu się zacznie. Pracownicy handlu dostaną gorsze warunki

Jak zaznacza dziennik, korporacje wciąż zatrudniają pracowników na umowy niechroniące dla pracowników. W przeciwieństwie do wielu krajów Unii Europejskiej Polska im na to pozwala.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: praca, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, czołówki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-09-2018

ŁajdactwoA kto się liczy teraz z Polakami? Nawet własny rząd kopie pracownika. Tak dla wyróżnienia może ewentualnie podnieść albo dołożyć podatków. Pracownik … Czytaj całość

11-09-2018

GregA jak zatrudniają państwowe stocznie !!?? Ludzie są zmuszani do pracy na działalności!!! Sprawdźcie np. w stoczni Nauta !!! Nie dość tego od czasu jak … Czytaj całość

10-09-2018

bemerytkaprecież Pani Szydło podała , że koniec ze śmieciówkami, modnymi za Tuska I co? Klamała?

Rozwiń komentarze (159)