Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Dopłata na ocieplenie domów. Rząd wyciąga rękę do najbiedniejszych Polaków

Dopłata na ocieplenie domów. Rząd wyciąga rękę do najbiedniejszych Polaków

Na liście 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie aż 33 to polskie Fot. MAREK LASYK/REPORTER
Na liście 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie aż 33 to polskie
Najubożsi będą mogli liczyć na wsparcie państwa w docieplaniu domów. Dopłaty obejmą nieco ponad milion gospodarstw domowych w Polsce.

Ocieplenie ścian, dachu czy uszczelnienie okien i drzwi pozwala zmniejszyć rachunki za ogrzewanie nawet o połowę. Dlatego w nowej ustawie o termomodernizacji budynków jednorodzinnych, która ma być gotowa w marcu, po raz pierwszy pojawi się ustawowa definicja ubóstwa energetycznego. W ogólnym rozumieniu oznacza ono brak pieniędzy i możliwości ogrzania domu. Problem ten dotyka 12 proc. Polaków. Jest to ok. 1,3 mln gospodarstw domowych w Polsce.

Pomoc dla najbiedniejszych

Ma się to choć trochę zmienić wraz z nową ustawą. Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, rząd przeznaczy na docieplenie domów 180 mln zł. Będą na nie mogli liczyć mieszkańcy 33 najbardziej zanieczyszczonych miast w kraju. Rząd zakłada, że na termomodernizacje będzie dorzucał jednorazowo 70 proc. kosztów. Z pozostałych 30 proc., 20 dołoży unijny program operacyjny a 10 – samorządy.

Ocieplanie domów to jeden z pomysłów na walkę ze smogiem od Polskiego Alarmu Smogowego. Rząd myśli także o taryfie antysmogowej, która zawierałaby niższy VAT oraz dopłatach do rachunków dla najuboższych.

Do tej pory z 14 punktów programu walki z zanieczyszczonym powietrzem, udało się zrealizować tylko jeden. Dotyczył on standardów kotłów na węgiel oraz wprowadzał zakaz sprzedaży pieców niezgodnych z normami Unii Europejskiej.

Czytaj także
Polecane galerie
Halina i reszta
2018-02-08 07:17
Mieszkancy blokow osiedlowych marzna w swoich mieszkaniach bo zarzadcy wola pieniadze z funduszy remontowych przeznaczac na premie i podwyzki plac dla siebie,Proponujac mieszkancom podwyzki czynszu w zamian za docieplenie ale nie każdego stac a w wiekszości na osiedlach z czasów PRL mieszkaja już emeryci.Takie społdzielnie mieszkaniowe powinno sie zmusić do ocieplen budynków i dofinansować z funduszu UE.Wiekszość tych bloków to płyta betonowa i nic wiecej a pomiędzy nią przeciąg i co z tego,że grzejniki są ciepłe jak ściany zimne bo ani nie ma tynku ani docieplenia.Sam beton nie ogrzeje mieszkań tak jest np. w Opolu wielkie osiedle i szare betonowe bloki zimne i nieotynkowane o ociepleniu nie wspomnę.
Asad
2018-02-07 20:50
Rusza program ,,Kredyt+ i odsetki,,!
frank
2018-02-07 19:56
Krętacze, zatruwacze, 500+ , pracujący na lewo lub na oszukańczym ZUS , renciści z krus i wyborcy PIS .Bardzo proszę ile procent z tego co napisałem to nie wyborcy z PIS ?
Pokaż wszystkie komentarze (147)