Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Hubert : Orzechowski
|

Dopłata na ocieplenie domów. Rząd wyciąga rękę do najbiedniejszych Polaków

147
Podziel się:

Najubożsi będą mogli liczyć na wsparcie państwa w docieplaniu domów.

Na liście 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie aż 33 to polskie
Na liście 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie aż 33 to polskie (MAREK LASYK/REPORTER)

Dopłaty obejmą nieco ponad milion gospodarstw domowych w Polsce.

Ocieplenie ścian, dachu czy uszczelnienie okien i drzwi pozwala zmniejszyć rachunki za ogrzewanie nawet o połowę. Dlatego w nowej ustawie o termomodernizacji budynków jednorodzinnych, która ma być gotowa w marcu, po raz pierwszy pojawi się ustawowa definicja ubóstwa energetycznego. W ogólnym rozumieniu oznacza ono brak pieniędzy i możliwości ogrzania domu. Problem ten dotyka 12 proc. Polaków. Jest to ok. 1,3 mln gospodarstw domowych w Polsce.

Pomoc dla najbiedniejszych

Ma się to choć trochę zmienić wraz z nową ustawą. Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, rząd przeznaczy na docieplenie domów 180 mln zł. Będą na nie mogli liczyć mieszkańcy 33 najbardziej zanieczyszczonych miast w kraju. Rząd zakłada, że na termomodernizacje będzie dorzucał jednorazowo 70 proc. kosztów. Z pozostałych 30 proc., 20 dołoży unijny program operacyjny a 10 – samorządy.

Ocieplanie domów to jeden z pomysłów na walkę ze smogiem od Polskiego Alarmu Smogowego. Rząd myśli także o taryfie antysmogowej, która zawierałaby niższy VAT oraz dopłatach do rachunków dla najuboższych.

Do tej pory z 14 punktów programu walki z zanieczyszczonym powietrzem, udało się zrealizować tylko jeden. Dotyczył on standardów kotłów na węgiel oraz wprowadzał zakaz sprzedaży pieców niezgodnych z normami Unii Europejskiej.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(147)
Halina i resz...
6 lat temu
Mieszkancy blokow osiedlowych marzna w swoich mieszkaniach bo zarzadcy wola pieniadze z funduszy remontowych przeznaczac na premie i podwyzki plac dla siebie,Proponujac mieszkancom podwyzki czynszu w zamian za docieplenie ale nie każdego stac a w wiekszości na osiedlach z czasów PRL mieszkaja już emeryci.Takie społdzielnie mieszkaniowe powinno sie zmusić do ocieplen budynków i dofinansować z funduszu UE.Wiekszość tych bloków to płyta betonowa i nic wiecej a pomiędzy nią przeciąg i co z tego,że grzejniki są ciepłe jak ściany zimne bo ani nie ma tynku ani docieplenia.Sam beton nie ogrzeje mieszkań tak jest np. w Opolu wielkie osiedle i szare betonowe bloki zimne i nieotynkowane o ociepleniu nie wspomnę.
Asad
6 lat temu
Rusza program ,,Kredyt+ i odsetki,,!
frank
6 lat temu
Krętacze, zatruwacze, 500+ , pracujący na lewo lub na oszukańczym ZUS , renciści z krus i wyborcy PIS .Bardzo proszę ile procent z tego co napisałem to nie wyborcy z PIS ?
KJI
6 lat temu
jaki smog !!!!!!!!!!!! palmy polski węglem a nie jakimś badziewiem sprowadzanym!!!!!!!!!!!!!! POLSKA MA TYLE WĘGLA A MY SPROWADZAMY TO JEST CHORE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!111
X__X
6 lat temu
Termomodernizacja to dobry pierwszy krok, jednak aby miała ona sens, należałoby również zapewnić dofinansowania na wymianę starych pieców na nowe ekologiczne np. chociażby na pellet. Sam mam taki piec (Kostrzewy) i obecnie cena tego paliwa jest konkurencyjna do węgla. Jeszcze jakby były u nas ulgowe stawki VAT na to paliwo, tak jak np. w Norwegii, Szwecji czy Danii, zachęcałoby to ludzi do przechodzenia na taki właśnie system ogrzewania. Byłoby wtedy i ekonomicznie i ekologicznie.
...
Następna strona