Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Mateusz Ratajczak
Mateusz Ratajczak
|

Oto, jak pieniądze z Unii Europejskiej zmieniły Polskę. Lista zakończonych projektów jest imponująca

49
Podziel się

28 miliardów euro, 3500 inwestycji w całej Polsce. To statystyka tylko jednego unijnego programu. Lista zakończonych modernizacji doskonale pokazuje, jak Unia Europejska zmieniła Polskę. I pokazuje, czy warto w niej być. Komisja Europejska przelała Polsce ostatnie pieniądze z programu Infrastruktura i Środowisko w latach 2007 - 2013. Dostaliśmy pełną kwotę, co oznacza, że Komisja nie ma zastrzeżeń do wydatków.

Drogi, szkoły, szpitale - to tylko kilka przykładów zakończonych inwestycji ze środków unijnych
Drogi, szkoły, szpitale - to tylko kilka przykładów zakończonych inwestycji ze środków unijnych (Jacek Bereźnicki)
bDSztgaJ

28 miliardów euro, 3,5 tysiąca inwestycji w całej Polsce. To statystyka tylko jednego unijnego programu. Lista zakończonych modernizacji doskonale pokazuje, jak Unia Europejska zmieniła Polskę. I pokazuje, czy warto w niej być. Komisja Europejska przelała Polsce ostatnie pieniądze z programu Infrastruktura i Środowisko za lata 2007 - 2013. Dostaliśmy pełną kwotę, co oznacza, że Komisja nie ma zastrzeżeń do wydatków.

1417 kilometrów autostrad i dróg ekspresowych. W tym A1 z łodzi do Gdańska, autostrada Wrocławia, czy S3 od Gorzowa Wielkopolskiego do Nowej Soli. Przebudowa 8 najważniejszych lotnisk w Polsce. We Wrocławiu, Gdańsku, Rzeszowie, Poznaniu, Katowicach, Szczecinie, Krakowie oraz Warszawie. Do tego 1200 kilometrów linii kolejowych i 440 sztuk wagonów oraz całych zespołów trakcyjnych. 15 tys. kilometrów sieci kanalizacyjnej, 2,5 tys. kilometrów sieci gazociągów i termomodernizacja 570 obiektów. W tym szpitali i szkół. To nie lista sukcesów żadnego z poprzednich rządów. To lista projektów, które udało się zakończyć dzięki pieniądzom z programu Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) w latach 2007-2013.

22 i 28 grudnia do Polski wpłynęło w dwóch transzach w sumie ponad 1,4 mld euro. To płatność końcowa ze strony Komisji Europejskiej i ostateczne rozliczenie właśnie tego programu. O przelewach poinformowało Ministerstwo Rozwoju.

bDSztgaL
Zobacz także: Zobacz także: Prezydent Andrzej Duda: Warto być w Unii Europejskiej

- Płatność oznacza, że z sukcesem udało się zakończyć realizację największego programu polityki spójności w historii Unii Europejskiej – tłumaczy wiceminister rozwoju Witold Słowik, który jest cytowany w komunikacie Ministerstwa Rozwoju.

Dlaczego pieniądze do Polski trafiły właśnie teraz? Wszystko przez sposób rozliczania środków. - W trakcie realizacji Komisja Europejska refunduje nam 95 proc. wydatków. Pozostałe 5 proc. wypłaca już po zamknięciu programu i sprawdzeniu, czy nie było jakichś nieprawidłowości - wyjaśnia wiceminister.

bDSztgaR

Jak przypomina resort rozwoju, Program Infrastruktura i Środowisko 2007-2013 był największym w historii UE programem operacyjnym polityki spójności.

W sumie Polska wydała 28 mld euro na 3,5 tys. inwestycji. To drogi, koleje, transport publiczny, ochrona środowiska, energetyka, zdrowie, kultura, szkolnictwo wyższe. Przykłady? Można mnożyć.

To te środki pozwoliły na konserwację Jagiellońskiej Biblioteki Cyfrowej. W ten sposób udało się ocalić przed utratą unikatowe zbiory biblioteczne. To również z tych pieniędzy powstawało Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

bDSztgbm
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(49)
Gość
3 lata temu
A na ile bilionów nas ograbili?
Szym
3 lata temu
No cóż unia dała Polsce rybki a nie dała wędek, ba w miarę możliwości zabrała nasze polskie wędki. Komuniści aby się utrzymać przy władzy i mieć poparcie zachodu godzili się na niszczenie i oddawanie za grosze wszystkiego. Oni mieli kapitał (ustalenia grubej kreski) więc to ich nie dotykało. Po 30 latach "kapitalizmu" nasz szary obywatel zarabia w porywach 1/3 tego co taki sam obywatel z zachodu. Promowało się oszustów pozwalając na machlojki a niszczyło uczciwych przedsiębiorców i mamy co mamy. Oczywiście komuniści zwalają wszystko na Polaków a media będące w ich rękach i rękach niemieckich z radością przyklaskują...
S O C J A L D...
3 lata temu
Ładnie pięknie i ślicznie to wygląda to fakt. Zastanawiam się dlaczego Komuś to przeszkadza i nie potrafi żyć spokojnie,racjonalnie w zgodzie z poszanowaniem odwiecznych reguł i zasad prawa,obyczaju,zwyczaju ? Zarządzanie przez skłócanie i konflikt nie prowadzi do zadowolenia Obywateli w żadnym szanującym się Społeczeństwie !!!
bDSztgbn
Polak
3 lata temu
A gdzie są pieniądze za sprywatyzowane nie rentowne zakłady sprzedane zachodowi za grosze a później zrównane z ziemią na której dzisiaj stoją zachodnie hipermarkety i galerie .
asd
3 lata temu
ata unia to ma produkcję pieniędzy?? bo ciągle słyszymy że unia daje to tamto a skąd ma na to pieniądze??
...
Następna strona