Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Standard&Poor's: Polska wpadnie w recesję

0
Podziel się:

Według agencji ratingowej polska gospodarka skurczy się w tym roku o 1 procent.

Standard&Poor's: Polska wpadnie w recesję
(PAP/EPA)

Perspektywa polskiego ratingu obecnie pozostaje stabilna, pomimo ryzyka, że Polska w 2009 roku wpadnie w recesję - uważa Kai Stukenbrock, analityk agencji ratingowej Standard&Poor's. Analityk spodziewa się deficytu sektora finansów publicznych w 2009 na poziomie ok. 4 proc. PKB.

_ - Uważamy, że potrzebne będą dalsze zmiany w budżecie na 2009 rok. Oczekujemy, że deficyt budżetowy będzie wyższy niż ten obecnie zakładany przez rząd, a deficyt sektora finansów publicznych wyniesie ok. 4 proc. PKB _ - powiedział Stukenbrock.

Analityk sądzi, że jeżeli rząd będzie nadal zaciskał politykę fiskalną, pogorszenie wskaźników nie będzie miało wpływu na rating Polski: - _ Nie będzie to miało wpływu na rating, jeżeli rząd poczyni kroki, aby deficyt szybko się obniżył. Rating Polski nadal ma stabilną perspektywę _ - powiedział Stukenbrock.

Standard&Poor's oczekuje, że polska gospodarka w 2009 roku skurczy się o 1 proc_ ent: - Spodziewamy się niewielkiej recesji w Polsce. Gospodarka skurczy się prawdopodobnie o 1 proc. w 2009 roku _ - powiedział Stukenbrock. -_ Pomimo, że Polska jest w znacznie lepszym położeniu niż wiele jej odpowiedników w regionie, nie będzie w stanie całkowicie uniknąć skutków kryzysu _.

Raporty Money.pl
*Polska gospodarka stanęła w miejscu * W I kwartale PKB urośnie jedynie o 0,7 procent - wynika z analizy Money.pl.
*Wzrost PKB najniższy od 2001 roku? * W IV kwartale 2008 r. PKB wzrosło o 2,9 procent. Natomiast według szacunków Money.pl, w 2009 r. wyniesie 1,3 procent.

W opinii Stukenbrocka Polska zostanie dotknięta negatywnymi skutkami kryzysu głównie przez kanał wymiany handlowej: - _ S&P na przykład nadal spodziewa się, że niemiecka gospodarka skurczy się o 3 proc. w 2009 roku, a pojawia się coraz więcej prognoz wskazujących, że może to być 5 proc. lub więcej _ - powiedział analityk.

Stukenbrock spodziewa się, że sytuacja w gospodarce światowej zacznie się poprawiać pod koniec 2009 roku.

Analitycy agencji nie obawiają się o możliwość finansowania polskiego deficytu, ale dostęp do dodatkowej płynności poprzez otwarcie bezwarunkowej linii kredytowej z MFW (FCL), może być dla Polski korzystny: - _ Ceny mogą nieco wzrosnąć, ale nie mamy wątpliwości, że rząd będzie w stanie finansować swój deficyt i rolować dług _ - powiedział.

_ - Polska nie potrzebuje tego samego rodzaju pomocy co Węgry czy Rumunia. Ale zarówno Polska, jak i Czechy mogą mieć możliwość otworzenia linii kredytowej z MFW. Być może rząd będzie chciał rozważyć taką możliwość, aby obniżyć presję finansową _ - twierdzi Stukenbrock. - _ Uważam, że to niekoniecznie byłby zły pomysł _ - dodał.

Analityk uważa, że biorąc pod uwagę obecne trudne warunki, rozsądne byłoby odłożenie w czasie terminu wstąpienia Polski do ERM2: - _ Myślę, że przerwa w wysiłkach, aby wstąpić do mechanizmu ERM2 byłaby rozsądnym uwzględnieniem obecnej sytuacji. W sytuacji, jaka panuje na rynku walutowym w tej chwili, ustalenie jakiegokolwiek kursu parytetowego byłoby dosyć trudne _ - powiedział.

Stuknebrock widzi zagrożenie, że kurs parytetowy będzie zbyt słaby, jeżeli rząd starałby się ustalić go w obecnej sytuacji.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)