Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jacek Gratkiewicz
Jacek Gratkiewicz
|

Staniszkis dla Money.pl: To radykalny muł

0
Podziel się:

Prof. Jadwiga Staniszkis komentuje wynik wyborów i tarcia w PO.

Staniszkis dla Money.pl: To radykalny muł
bELyEVmJ

Money.pl: Jest Pani rozczarowana wyborczym wynikiem PiS

*Jadwiga Staniszkis, socjolog, Uniwersytet Warszawski: *Jestem rozczarowana. Zwycięstwo było w zasięgu ręki. Mimo tej przegranej jednak, udało się wprowadzić do Sejmu znacznie lepszych ludzi. Przez to ta partia będzie bardziej merytoryczną i konstruktywną opozycją.

Co zawiodło?

Pierwsza faza kampanii zaczęła się za późno. Za długo czekano z ogłoszeniem list wyborczych. Sami zainteresowani o tym, że kandydują dowiedzieli się za późno. Często Ci ludzie to tak zwani _ spadochroniarze _ i oni niewystarczająco zakorzenili się na nowym terenie. Nowi ludzie na listach, na przykład niektórzy profesorowie, nie byli też wystarczająco popierani przez aparat partii.

bELyEVmL

Zresztą sam Jarosław Kaczyński za mało pokazywał tych ludzi. Zamiast jeździć tym nieszczęsnym pociągiem, powinien przedstawiać ich. Zbijać stereotypy, jakie funkcjonują na temat PiS. Prezes powinien w tym ostatnim tygodniu stanąć i jasno pokazać skład swojego przyszłego rządu.

Podczas wieczoru wyborczego w sztabie PiS rozmawiałem z ludźmi którzy prowadzili kampanię. Oni byli zmęczeni i niewyspani. Szczególnie wykończyła ich podróż _ Pociągiem wolności _. To zmęczenie kampanią było widać w tym ostatnim tygodniu?

Czytaj raport Money.pl

**

bELyEVmR

**

bELyEVmS

Podróż tym pociągiem była niepotrzebna i absurdalna. Sama ciągle jeżdżę i wiem jaka to jest mordęga. Mało tego dziennikarze wykorzystali ten wyjazd przeciwko PiS.

Podam przykład: Kuźniar z TVN24 użył słów Kaczyńskiego z dworca w Toruniu: _ musimy się zwijać, bo zaraz odjazd _ i okrasił to komentarzem: _ to były słowa, które prezes powie w poniedziałek po wyborach _. Wszystko było wykorzystywane przeciw PiS.

Słowa o kanclerz Angeli Merkel i pytanie o _ niemieckość _ dziennikarza TVN w ostatnim tygodniu mogły zaważyć na wyniku?

Słowa o Merkel były bardzo nieszczęśliwe. To było zdanie niefortunne i niepotrzebne. W dodatku podchwycili to dziennikarze, ale błąd popełnił sam Jarosław Kaczyński. Należało za to przeprosić. Powiedzieć: _ przepraszam, że to jest tak interpretowane, nie było to moim celem _ i przeciąć dyskusję. A PiS zaczął w to brnąć. Gadać jakieś bzdury o obronie Tuska przed zagranicznymi mediami. Zupełnie niepotrzebnie.

Powtarza Pani, że _ media są nieobiektywne _. Wielu posłów PiS-u także o tym mówi.

Media były na pewno jednym z czynników, przez które PiS przegrał. Myślę zresztą, że zapłacą za to cenę. Trudno niektórym redakcjom będzie teraz odzyskać wiarygodność.

bELyEVmT

Tylko czy to nie jest takie zrzucanie porażki na innych? Może lepiej analizować swoje błędy?

Dobrze, że nie będzie rozliczeń w PiS. Nie należy szukać winnych w partii, bo to nie ma sensu. Trzeba teraz wykorzystać tę najlepszą drużynę w parlamencie.

Z samego Krakowa przeszło trzech wykładowców Uniwersytetu Jagiellońskiego. Przeszli profesorowie najlepszych uniwersytetów, a nie jakiejś _ szkółki _ zarządzania z Olsztyna, jak minister szkolnictwa wyższego. Jeżeli nie wróci ten stary aparat i nie wsiądzie tym nowym ludziom na głowę, to wyborcy powiedzą: _ cholera zrobiłem błąd, głosując na PO _.

bELyEVmU

Myśli Pani, że starzy _ wyjadacze _ PiS-u odpuszczą? Już mówi się o wicemarszałku Kuchcińskim.

To będzie straszliwy błąd.

Na drugiej stronie przeczytaj kto w Ruchu Palikota jest radykalnym mułem

A jest Pani zaskoczona dobrym wynikiem drużyny Palikota?

Myślałam, że będzie mniej. Nie przeceniałabym jednak tego Ruchu. Pamiętam _ Przyjaciół piwa _ i inne sejmowe wynalazki. Mieli lepsze wyniki i znikali. U Palikota są słabi ludzie. Widziałam w _ TVP INFO _ tego dziennikarza _ NIE _ Andrzeja Rozenka. To jest taki _ radykalny muł _, jednocześnie nudny i skrajny. Nie ma się więc czego bać.

Być może będą w Sejmie teraz awantury jak za czasów Samoobrony, ale to ich tylko skompromituje. Sejm to nie jest ulica. Nie można wykrzyczeć różnych spraw.

Donald Tusk otwarcie mówi - _ w PO jest wewnętrzna opozycja _. Dlaczego zdecydował się do tego przyznać?

Tusk mówi jeszcze gorsze rzeczy, że w Sejmie i rządzie nie może być odmienności stanowisk. Zapomina, że nawet lider zwycięskiej partii nie ma prawa wysuwać marszałka. To powinna robić większość sejmowa. Tusk łamie procedury, podejmuje decyzje arbitralnie i to jest taka _ putinyzacja _.

Czytaj raport Money.pl

**

**

Premier dobrze robi odsuwając konkurentów i przeciwników mogących zagrozić jego pozycji jako szefa partii?

Donald Tusk jest brutalnym człowiekiem. Jest takie powiedzenie: _ dziury nie zrobi, a krew wypije _. Takie egzekucje, jak ta którą Tusk wykonał na Schetynie, nie pomogą mu. Wygrał wybory, ale nie widać żeby się cieszył. Jest złośliwy i brutalny.

Schetyna to przetrwa, ma poparcie partii. Zresztą warto zauważyć, że pozytywne rzeczy, które udało się zrobić w poprzedniej kadencji, to zasługa Schetyny.

Żeby daleko nie szukać przykładów, pierwszy to pomostówki, drugi to osiem tysięcy kilometrów _ schetynówek _.

Są jednak plusy. Marszałkiem po raz pierwszy będzie kobieta.

No tak, ale Ewa Kopacz nie da sobie rady. W Sejmie potrzeba silnej ręki, tam jest ciężka harówa. Sama jestem kobietą i powinnam to pochwalać, ale ważne są kompetencje. Kopacz ich nie ma. Poziom prac legislacyjnych w jej ministerstwie był żałosny. To, że zapewnia uległość wobec Tuska, to nie jest żaden plus.

Rozgrzebała resort zdrowia i przyzwoicie byłoby zostać i to wszystko teraz dokończyć. Gdyby miała trochę ambicji, to na propozycję Tuska powiedziałby nie, ale chyba Tusk ma za dużo do powiedzenia.

Czytaj rozmowy wyborcze w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/208/t139216.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/schetyna;zostaje;w;rzadzie;tusk;zdecydowal;i;kropka,94,0,935518.html) Schetyna zostaje w rządzie. Tusk zdecydował i kropka O ambicjach wiceszefa PO mówi poseł Sławomir Neumann.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/247/t137719.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/piekarska;zazdrosci;palikotowi;i;ujawnia;co;ich;laczy,197,0,934853.html) Piekarska zazdrości Palikotowi i ujawnia co ich łączy Wskazuje też kto po Grzegorzu Napieralskim powinien pokierować SLD.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/96/t124512.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/glos;z;psl;czas;na;reforme;krus;i;zmiany;w;kierownictwie;psl,172,0,934060.html) Głos z PSL: Czas na reformę KRUS i zmiany w kierownictwie PSL Poseł Ludowców deklaruje w Money.pl ważne zobowiązanie.
bELyEVnm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)