Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pomogli startupowi się rozkręcić, teraz go sprzedali. Zarobili 22 razy więcej niż zainwestowali

4
Podziel się

Fundusz AIP Seed Capital po 3 latach sprzedał udziały w startupie CallPage, osiągając 22-krotny zwrot z inwestycji. To jedna z najwyższych kwot zwrotu z inwestycji w spółki na początkowym etapie rozwoju w naszej części Europy.

CallPage chwali się 4 tysiacami klientów, w tym m.in Virgin Mobile i Mercedes.
CallPage chwali się 4 tysiacami klientów, w tym m.in Virgin Mobile i Mercedes. (CallPage)
bEiOeYet

Fundusz zarobił na tym 2,2 miliona złotych. - Sprzedaż udziałów w CallPage to jeden z najwyższych zwrotów w inwestycjach seedowych w Europie Środkowo-Wschodniej i dotychczas najwyższa uzyskana przez fundusz stopa zwrotu - podkreśla Dariusz Żuk, założyciel i CEO AIP Seed Capital.

Od inwestycji w 2015 roku CallPage ewoluował od pomysłu do spółki o globalnym zasięgu. Dziś obsługuje blisko 4 tysiące firm, w tym gigantów takich jak Virgin Mobile, Orange i Mercedes. Zatrudnia ponad 50 pracowników.

bEiOeYev

Głównym produktem tego krakowskiego startupu jest system, który umożliwia namierzanie i oddzwanianie do osób odwiedzających stronę internetową firmy w ciągu zaledwie 28 sekund od rozpoczęcia wizyty.

Obecnie CallPage rozwija produkt o funkcjonalności oparte o machine learning i sztuczną inteligencję. Plany rozwoju zakładają dalszą ekspansję zagraniczną.

Zobacz także: Zobacz też: PFR inwestuje w Startupy. Już teraz przeznacza na to ponad 640 mln zł

- Kiedy rozpoczynaliśmy rozmowy z AIP Seed Capital, nie mieliśmy nawet zarejestrowanej spółki. Mieliśmy tylko pomysł - wspomina Ross Knap, CEO CallPage. - Cel inwestycji był prosty: zbudować działający produkt i wprowadzić go na rynek. Dzisiaj niebieski przycisk ze słuchawką zna prawie każdy. Tylko w zeszłym roku przez naszą wtyczkę zostało zamówionych prawie 2 miliony rozmów od potencjalnych klientów - dodaje Knap.

bEiOeYeB

Dotychczas fundusz AIP Seed Capital wyszedł z 42 inwestycji na 109 podmiotów, w które zainwestował kwotę łączną około 15 milionów złotych. Obecnie ma w portfelu 67 spółek, a wartość zarządzanych przez niego aktywów to ponad 30 milionów złotych.

- Wyjście z CallPage obrazuje strategię, jaką przyjęliśmy dla inwestycji, w które się angażujemy. Szukamy zdeterminowanych twórców i pomysłów o globalnym potencjale. Pomagamy im na samym początku zaistnieć na rynku i zrealizować szybkie wzrosty, aby wyjść z inwestycji szybko, z możliwie dużym zyskiem, a tym samym pozwolić firmom dalej samodzielnie realizować ich biznesplan, a zarobione przez fundusz środki przeznaczyć na dalszy rozwój naszego ekosystemu - podkreśla szef AIP Seed Capital Dariusz Żuk

- W ciągu ostatniego roku zainwestowaliśmy w 4 startupy, które uzupełniły nasze portfolio spółek i aktualnie bardzo mocno skupiamy się na pracy nad posiadanym portfelem oraz przygotowaniem do kolejnych wyjść - dodaje.

bEiOeYeC

AIP Seed Capital działa od 2011 r., inwestując w spółki na wczesnym etapie rozwoju (seed). Stworzył nowy na polskim rynku, uproszczony model inwestowania w startupy. Kwoty wynoszą od 100 000 do 500 000 złotych, w zamian za 10-30 proc. udziałów w spółce. W obszarze zainteresowań funduszu znajdują się podmioty działające w branżach: ICT telemedycznej, biotechnologicznej, chemicznej oraz modowej.

Razem z business.link, Akademickimi Inkubatorami Przedsiębiorczości, bValue VC, AIP Seed Capital tworzy ekosystem startupowy, którego celem jest wykreowanie 3 globalnych firm do 2020 roku i stworzenie z Europy Środkowo-Wschodniej wiodącego globalnie ekosystemu startupów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

bEiOeYeW
inwestycje
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(4)
x
3 lata temu
Fajnie, że dali pracę 50 osobom.
Mateusz
3 lata temu
[QUOTE] Zarobili 22 więcej, niż zainwestowali [/QUOTE] Ktoś to czyta przed wrzuceniem?
Ofca
3 lata temu
Czy fundusz juz wszedl w elektromobilnosc ojca Mateusza? Tam sie bedzie mogl oblowic!
bEiOeYeX
Kosiarka.
3 lata temu
Szacunek dla pana Tomasza za podkreślenie cyklu -rozwinąć /sprzedać. Ci co próbują rozwijać dalej, wpadają w kłopoty. :)) Uczta Baltazara a potem co więksi bogowie się przyglądają z ...Olimpu?