Notowania

stocznie
25.11.2008 08:27

Stoczniowcy zażądają odpraw

Związkowcy z Gdyni i Szczecina przedstawią dziś rządowi stanowisko wobec ustawy kompensacyjnej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Jerzy Undro)

*Związkowcy z Gdyni i Szczecina po konsultacjach z pozostałymi pracownikami stoczni, przedstawią dziś rządowi stanowisko wobec ustawy kompensacyjnej. *

Jak mówi Roman Kuzimski, wiceprzewodniczący Regionu Gdańskiego NSZZ Solidarność Stoczni Gdynia, nie wszystkie kwestie dotyczące pakietu osłonowego są jasne, szczególnie dla pracowników spółek zależnych od stoczni.

W ubiegłym tygodniu związkowcy rozmawiali ze stroną rządową na temat pakietu ochronnego dla załogi, która utraci pracę w wyniku sprzedaży majątku stoczni. Strona rządowa zaproponowała, aby tak zwanym pakietem osłonowym objąć tylko pracowników, którzy są zatrudnieni na czas nieokreślony.

Związkowcy chcą jednak, aby pakiet dotyczył wszystkich pracowników stoczni, a także spółek zależnych. Związkowcy chcą także odpraw w wysokości 25 - 35 tysięcy złotych dla pracowników ze stażem pracy od 5 do 10 lat. Dla tych, którym zostały 4 lata do emerytury, chcą wypłat średniej pensji do czasu uzyskania wieku emerytalnego.

Ustawa jest związana z decyzją Komisji Europejskiej, która uznała, że pomoc udzielona stoczniom w Gdyni i Szczecinie jest nielegalna. Polski rząd otrzymał czas do końca maja 2009 roku na wyprzedaż ich majątku. Ma to pozwolić na kontynuowanie działalności stoczni i zachowanie miejsc pracy.

Najważniejsze założenia projektu to: utrzymanie ciągłości produkcyjnej stoczni do czasu sprzedaży ich aktywów i prywatyzacji, zapewnienie sfinansowania programów na rzecz pracowników - programów dobrowolnych odejść z pracy oraz działań osłonowych.

Rząd chce, by ustawa kompensacyjna została uchwalona jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Stoczniowa specustawa już po Nowym Roku ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/stoczniowa;specustawa;juz;po;nowym;roku,170,0,385706.html )
* [ Bruksela kończy dzieło. Stocznie muszą oddać miliardy ]( http://news.money.pl/artykul/bruksela;konczy;dzielo;stocznie;musza;oddac;miliardy,149,0,383125.html )
* [ Szejkowie nad Bałtykiem. Zainwestują w stocznie? ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/szejkowie;nad;baltykiem;zainwestuja;w;stocznie,45,0,384045.html )
* [ Stocznie mają czas do czerwca ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/stocznie;maja;czas;do;czerwca,235,0,383723.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: stocznie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz