Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Stopy procentowe nie spadną w tym roku?

0
Podziel się:

Pieniądze trzeba wydawać ostrożnie - uważa Halina Wasilewska-Trenkner.

Stopy procentowe nie spadną w tym roku?
(PAP/Tomasz Gzell)

_ Pieniądze trzeba wydawać ostrożnie _ - uważaHalina Wasilewska-Trenkner.

_ - Nie mam skłonności, aby bardzo obniżać stopy, ponieważ wszyscy musimy sobie zdawać sprawę, że czas, w którym jesteśmy, jest czasem wymagającym bardzo rozważnego wydawania pieniędzy _ - powiedziała członkini RPP w wywiadzie dla TVN CNBC Biznes.

W podobnym tonie wypowiedział się inny członek Rady, Dariusz Filar. W jego ocenie, podwyżka stóp procentowych w 2009 r. wydaje się mało prawdopodobna, ale to, czy stopy procentowe w ogóle zmienią się jeszcze w 2009 roku również uzależnia od czerwcowej projekcji inflacji.

W środę RPP utrzymała stopy procentowe na obecnym poziomie 3,75 procent w przypadku głównej stopy referencyjnej. Rada obniżyła natomiast poziom rezerwy obowiązkowej banków z 3,5 procent do 3 procent. Ta druga decyzja może oznaczać, że banki chętniej zaczną udzielać tańszych kredytów. Na to przynajmniej liczy RPP. Specjaliści mają jednak wątpliwości, że tak się stanie. Dlaczego? Czytaj w analizie Money.pl.

Co dalej z gospodarką?

W Radiu PIN Filar dzielił się także swoimi prognozami dotyczącymi gospodarki. Jego zdaniem PKB w pierwszym kwartale będzie jeszcze na plusie. Najgorszy będzie drugi i trzeci kwartał. _ - W czwartym kwartale zaczniemy powolutku piąć się do góry _ - mówił Filar w radiu PIN.

Natomiast według Wasilewskiej-Trenkner wzrost PKB w pierwszym kwartale wyniesie około jednego procenta. Szacuje, że w całym roku będzie to od zera do pół procent.

W ustawie budżetowej nadal jest zapisany wzrost PKB o 3,7 procent. Dlaczego wciąż nie został zmodyfikowany? Przeczytaj komentarz Money.pl. Natomiast z historycznymi danymi o PKB zapoznasz się tutaj.

Receptą na trudną sytuację zdradził dziś wicepremierWaldemar Pawlak. Na kongresie gospodarczym mówił m.in., że trzeba przywrócić zaufanie do przedsiębiorców. Jego zdaniem ustawy powinny regulować najważniejsze kwestie i nie krępować swobody gospodarczej.

Tymczasem jego partyjni koledzy postulują wprowadzenie _ cen regulowanych _. Chcą, aby Unia Europejska wyznaczyła handlowcom maksymalne marże na żywność. Przeczytaj rozmowę na ten temat z Eugeniuszem Kłopotkiem.

wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)