Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Strajk na lotnisku. W Berlinie odwołano blisko 580 lotów

18
Podziel się

Trwa protest personelu naziemnego na lotniskach Tegel i Schoenefld w Berlinie. Pracownicy domagają się podwyżek. We wtorek odwołano ok. 580 lotów. Oznacza to, że w stolicy Niemiec nie wylądował ani nie wystartował prawie żaden samolot.

Strajk na lotnisku. W Berlinie odwołano blisko 580 lotów
(STANISLAW KOWALCZUK)
bDBgpNGt

W sumie 453 loty odwołano na lotnisku Tegel, a na mniejszym Schoenefeld - 125. Związek zawodowy Verdi ogłosił w poniedziałek, że strajk, który pierwotnie miał się zakończyć we wtorek rano, został przedłużony do godz. 5 w środę.

Verdi ostrzegł pracodawców przed wykorzystywaniem łamistrajków do obsługi pasażerów i samolotów, zaznaczając, że w odpowiedzi związkowcy przestaną zapowiadać z wyprzedzeniem kolejne akcje protestacyjne.

Strajkuje ok. 2 tys. pracowników personelu naziemnego, którzy domagają się podwyżki płac o jedno euro - do 12 euro za godzinę pracy - przy rocznym okresie obowiązywania układu zbiorowego.

bDBgpNGv

Pracodawcy ostatnio proponowali stopniowe podnoszenie płac we wszystkich grupach osób zatrudnionych przy trzyletnim okresie obowiązywania układu zbiorowego, co - jak podkreślono - oznaczałoby zwiększenie o 8 proc. środków przeznaczanych na wynagrodzenia. Według wyliczeń Verdi szeregowy pracownik na tej podstawie zarabiałby o 27 eurocentów więcej za godzinę pracy.

Poprzedni strajk na obu berlińskich lotniskach trwał od piątku rano do soboty rano, wymuszając anulowanie ponad 670 połączeń lotniczych. Związkowcy wznowili akcję protestacyjną w poniedziałek, gdy w weekend pracodawcy nie złożyli im nowej propozycji. Dzień strajku kosztuje porty lotnicze i przewoźników 25 mln euro.

W przeprowadzonym w zeszłym tygodniu głosowaniu za strajkiem opowiedziało się 98,6 proc. pracowników. Firmy zajmujące się odprawą pasażerów i bagażu zostały w 2008 roku sprywatyzowane, co - zdaniem związków zawodowych - spowodowało pogorszenie warunków płacowych zatrudnionych.

bDBgpNGW
wiadomości
gospodarka
najważniejsze
Źródło:
KOMENTARZE
(18)
schnufi
4 lata temu
Oj pismaki to jak powinno byc paraliz Berlinu,czy Berlina.
matrix
4 lata temu
Paraliż Berlinu??????? Może Paryżu:))))))))))))))))))))))))))))))))))
Po Kaczyńsku
4 lata temu
Donaldu Tusku zakazujemy lotu do Berlinu!
bDBgpNGX
jajcasz
4 lata temu
Tylko Berlinu ? a Warszawu nie sparalizowało ?
franek
4 lata temu
Paraliż Bydgoszczu>
...
Następna strona