Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Susza i afrykański pomór świń. Polska poprosi Unię o pomoc

13
Podziel się:

W najbliższy poniedziałek minister rolnictwa Jan Ardanowski będzie w Brukseli i wiele wskazuje na to, że wykorzysta tę okazję, by porozmawiać o unijnej pomocy dla Polski, która walczy ze skutkami suszy i afrykańskiego pomoru świń.

Wysokość szkód wywołanych przez susze jest wciąż szacowana
Wysokość szkód wywołanych przez susze jest wciąż szacowana (ARKADIUSZ ZIOLEK)

Polska zwróci się do Komisji Europejskiej o wsparcie dla rolników w związku z suszą, jaka nawiedziła kraj – informuje PAP. Z wiadomości Agencji wynika, że minister rolnictwa Jan Ardanowski ma poruszyć ten temat na poniedziałkowych spotkaniach w Brukseli.

Szkody, które ponieśli rolnicy w związku z suszą, są wciąż szacowane. Resort prosi o zgłaszanie ich do końca przyszłego tygodnia. Ministerstwo rolnictwa apeluje o zgłaszanie strat do końca przyszłego tygodnia. Według dotychczas przekazanych do resortu danych wynika, że szkody poniosło ponad 66,3 tys. gospodarstw rolnych, a powierzchnia upraw nią dotkniętych oszacowano na ponad 1,2 mln hektarów.

Polska ma zaapelować do Komisji Europejskiej o uruchomienie środków wsparcia ze Wspólnej Polityki Rolnej, wynika z informacji Agencji.

Zobacz także: Susza dobija rolnictwo. "To przez bylejakość"

ASF wciąż nieopanowany

Z informacji uzyskanych przez PAP ze źródeł dyplomatycznych wynika, że minister będzie też rozmawiał z Vytenisem Andriukaitisem , komisarzem ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności na temat afrykańskiego pomoru świń (ASF), który rozprzestrzenia się na terytorium Polski oraz innych krajów naszego regionu.

Wirus ASF jest nieszkodliwy dla ludzi, ale śmiertelny dla świń i powoduje duże straty materialne. Choroba jest przenoszona głównie przez dziki.

Wirus ASF pojawił się w Polsce w lutym 2014 r i od tego czasu wykryto u nas 108 ognisk tej choroby u świń i 1 730 przypadków u dzików. Ekspansja tej choroby u dzików nastąpiła pod koniec listopada ub.r., gdy wirus przekroczył granicę Wisły. Dotychczas wirus ASF u świń ujawniono na terenie województw wschodnich (podlaskiego, lubelskiego i mazowieckiego).

Polska domagała się wsparcia już wcześniej. Poprzedni minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel informował na początku roku, że trwają negocjacje z KE w sprawie wspófinansowania bioasekuracji. Przepisy w tej sprawie weszły w życie pod koniec lutego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(13)
Igor
6 lat temu
Parafrazując... Jak trwoga to do .... Unii E;)
wolak
6 lat temu
dlaczego UE a nie Watykan? Albo Torun i Trwam??? tam jest wasze miejsce tam czapkujecie tam dajecie pieniadze, tam idzcie po pomoc!! a nie do tej NIEDOBREJ Unii!!
Dobre
6 lat temu
Najpierw tych co dają Polsce miliardy euro pis wyzywa a teraz chce pomoc
amant z Pychy...
6 lat temu
RM i TRWAM z pobożnym ministrem nie wymodlili deszczu i rozumku ?
Swoj
6 lat temu
Jeżeli chodzi o suszę to panstwo nie ma na to wplywu Ale zgodnie z KONSTYTUCJĄ panstwo ma obowiazek zapewnić NARODOWI życie Za moich czasów panstwo magazynowalo żywność tak aby naród mógł przeżyć a teraz PIS mówi Narodzie wyzyw SAM my sobie damy RADĘ