Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Klęska suszy. Morawiecki obiecuje pomoc rolnikom

Klęska suszy. Morawiecki obiecuje pomoc rolnikom

Premier nie daje nowemu ministrowi taryfy ulgowej. Fot. PAP/Leszek Szymański
Premier nie daje nowemu ministrowi taryfy ulgowej.

Nie będzie miesiąca miodowego, panie ministrze - zwrócił się do nowego szefa resortu rolnictwa Jana Ardanowskiego premier Mateusz Morawiecki. W ten sposób zapowiedział rządową pomoc dla rolników dotkniętych suszą.

- Susza może wystąpić na 4 mln ha z 14 mln ha, na których gospodarują rolnicy. Bilans wodny mamy gorszy niż w 2006 i 2015 roku, najgorszych jak dotychczas latach ostatniej dekady - przyznał Morawiecki na środowej konferencji prasowej.

Czytaj też: Wotum nieufności. Kosiniak-Kamysz: "Jurgiel to najsłabszy minister rolnictwa od wielu lat"

Zadeklarował, że rząd będzie pomagał rolnikom. - Staramy się być przygotowani do walki z suszą, chcemy współpracować z wójtami, burmistrzami i prezydentami miast. Nie powiemy rolnikom, że mogli się ubezpieczyć, nie pozostawimy ich samym sobie - obiecał.

Zobacz też: Polska firma pomaga rozwijać rolnictwo w Afryce

 

 

Nowy minister rolnictwa Jan Ardanowski przyznał, że susza występuje na terenie niemal całej Polski. By precyzyjnie oszacować wielkość strat dla rolników, rząd musi przeanalizować informacje ze wszystkich pól. Wtedy będzie można mówić o wielkości i kosztach pomocy.

Zapowiedział, że zakładane są m.in. umorzenia i prolongaty zobowiązań zaciągniętych przez rolników dotkniętych suszą.

Zobacz też: Krzysztof Jurgiel rezygnuje z kierowania ministerswem rolnictwa. "Spóźniona decyzja"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Czytaj także
Polecane galerie
bab
2018-06-22 13:45
Rolnik zawsze będzie narzekał bo taki już jest. Krzyczeli o uwolnienie cen, teraz jak powódź, susza, mróz wołają o wypłatę szkody. Dopłaty mają do materiału siewnego, paliwa, płatności obszarowe, PZU, dotacje prawie na wszystko, maszyny , urządzenia , budowy, przebudowy i wiele innych. Młody rolnik , dotacje na rozwinięcie działalności dla członków rodziny a teraz jeszcze będzie dla seniora a co dostaje robotnik, no co tylko kopa i jeszcze musi dopłacać rolnikowi do KRUS.
jarosław
2018-06-21 19:59
dlaczego znowu mamy pomagać bogatym rolnikom nie płacącym ZUS ? Dlaczego wsyscy muszą się ubezpieczać a rolnicy nie tylko zawsze wyciągają ręce po kasę ? Rolnicy są pasożytami normalnego , uczciwego społeczeństwa.
ccc
2018-06-21 06:57
caly czas wszyscy narzekacie na smog. a teraz przez trumpa paliwa beda po 5 zeta
Pokaż wszystkie komentarze (15)