Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
usa
01.10.2008 11:16

Świat krytykuje USA: Ratujcie rynek!

Politycy z całego świata ostro krytykują kongresmenów za odrzucenie Planu Paulsona.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/PAP)

*Odrzucenie przez amerykański kongres planu ratunkowego wysokości 700 mld dolarów wywołało przerażenie na całym świecie. Politycy wielu krajów nie ukrywają swojego niezadowolenia. *

Unijny komisarz ds. handlu Peter Mandelson zbeształ nawet członków amerykańskiego Kongresu. - _ Kongresmeni zgłupieli do reszty, mam nadzieję, że w Europie nie doświadczymy polityków i parlamentarzystów, którzy okażą się takim brakiem odpowiedzialności _ - powiedział Mandelson dla brytyjskiej BBC.

W Europie puszczają nerwy, po tym jak w ostatnich dniach mnożą się problemy licznych banków a rynek finansowy nie znajduje punktu oparcia.

Nawet tak ważący zazwyczaj słowa niemiecki minister spraw zagranicznych zabrał głos. - _ Potrzebujemy tak szybko jak to możliwe decyzji o amerykańskim planie ratunkowym _ - powiedział Frank-Walter Steinmeier w rozmowie z dziennikiem Handelsblatt.

Steinmeier zwrócił wyraźnie uwagę, że nie jest to wyłącznie wewnętrzna sprawa Ameryki. Bez amerykańskiego pakietu ratunkowego ograniczone jest działanie innych akcji wsparcia organizowanych na całym świecie.

ZOBACZ TAKŻE:

Komisja UE przypomina o szczególnej odpowiedzialności Waszyngtonu za aktualny kryzys. - _ Turbulencje, na które jesteśmy narażeni, powstały w USA i stały się problemem dla całego świata _, powiedział rzecznik komisji Johannes Laitenberger.

Premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown nie krył swego głębokiego rozczarowania odrzuceniem amerykańskiego planu finansowania i obiecał ponownie, że Wielka Brytania zrobią _ wszystko, co niezbędne _ i nie cofnie się przed _ zdecydowanymi działaniami _ prowadzącymi do stabilizacji systemu bankowego.

Szef brytyjskiej opozycji David Cameron przerywał wczoraj zjazd partii konserwatystów zajmując stanowisko w sprawie kryzysu finansowego i nazwał głosowanie Kongresu mianem _ lekcji _. _ - Takie polityczne przepychanki nie mogą się w naszym kraju powtórzyć - podkreśla. _

Cameron obiecał, że będzie wspierał rząd w trakcie kryzysu. _ - Dzień rozliczenia _ z bankami nadejdzie, teraz nie jest to jednak odpowiedni czas.

Szef banku centralnego Francji Christian Noyer powiedział zniecierpliwiony, że _ Amerykanie nie mają wyboru, konieczne jest wdrożenie przez USA globalnego planu, ponieważ kryzys dotyka raczej USA, niż resztę świata. _

Tymczasem prezydent Francji Nicolas Sarkozy robi wszystko, by kyzyys finansowy nie doprowadził do wyschnięcia kredytów dla gospodarki. Po spotkaniu z najważniejszymi szefami francuskich banków i ubezpieczycielami Pałac Elizejski poinformował, że _ do końca tygodnia _ rząd uchwali nowe działania, które pomogą uniknąć kryzysu finansowego.

Jednak irytację ponownym niepowodzeniem planu ratunkowego demonstruje nie tylko Europa. Rozczarowanie widoczne jest przede wszystkim w Japonii. Zawiedziony odrzuceniem planu ratunkowego jest minister finansów Shoichi Nakagawa.

Druga co do wielkości światowa gospodarka czuła się dotychczas w miarę pewnie. Spadek kursów akcji - Nikkei stracił wczoraj ponownie cztery procent - dał Japonii do zrozumienia, że światowa koniunktura znajduje się poważnym niebezpieczeństwie.

Także Chiny apelują do USA o pośpiech. - _ Ratunek Wall Street jest niezbędny dla ochrony amerykańskiej gospodarki _ - można było przeczytać w informacji państwowej agencji prasowej Xinhua.

Prezydent Brazylii Luiz Inácio Lula da Silva zaapelował USA, by wzięły wreszcie odpowiedzialność za kryzys. _ - W dyskusji nad planem ratunkowym zarówno rząd jak i Kongres nie mogą dopuścić argumentów strategicznych dla wyborów _ - powiedział Lula.

- _ Niesprawiedliwe jest, by państwa Ameryki Łacińskiej, Afryki i Azji płaciły za problemy amerykańskiego systemy finansowego - _dodaje prezydent. Jest dotychczas brazylijska gospodarka nie odczuwa jeszcze kryzysu. Wprawdzie oprocentowanie poszło w górę, jednak banki są w dalszego ciągu solidne a przedsiębiorstwa nadal inwestują.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: usa, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
Handelsblatt
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz