Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Świetna wiadomość dla posiadających kredyty. Raty jeszcze długo pozostaną niskie

Świetna wiadomość dla posiadających kredyty. Raty jeszcze długo pozostaną niskie

Fot. Tomasz Gzell

Utrzymanie stóp procentowych na niezmienionym poziomie to niejedyna dobra wiadomość dla milionów posiadaczy kredytów. Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński powtórzył, że mogą pozostać na historycznie niskim poziomie nawet do 2020 r.

Dzięki dzisiejszej decyzji Rady Polityki Pieniężnej główna stopa referencyjna nadal wynosi 1,5 proc. To właśnie ona najbardziej interesuje osoby zadłużone w bankach, ponieważ bezpośrednio wpływa na wysokość stawki WIBOR, która z kolei wchodzi w skład oprocentowania kredytów. O tym, że nawet niewielka podwyżka wartości stopy referencyjnej mogłaby kosztować zadłużonych od kilkudziesięciu do kilkuset złotych miesięcznie pisaliśmy już w money.pl pod koniec 2017 r.

Nic nie wskazuje jednak, by do takiej sytuacji mogło dojść w ciągu kolejnego półtora roku. - Raczej na pewno do końca tego roku i przez cały następny rok nie będzie powodów, żeby zmieniać poziom stóp procentowych, a może dłużej – myślę o 2020 roku - mówił podczas konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego.

Co dalej?

Jak wyjaśniał, dobra koniunktura wspiera taki kierunek działania. Pogorszenie sytuacji gospodarczej także nie zmusi RPP do podniesienia stóp. Jeśli bowiem koniunktura będzie mniej sprzyjająca, podwyższanie stóp procentowych, w jego ocenie byłoby "nieadekwatne". Gorzej jeśli inflacja, która i jest wyjątkowa niska, zacznie spadać, bo RPP nie będzie miała pola manewru. - Nie bardzo jest jak obniżać stopy - przyznał otwarcie Glapiński.

Zobacz też, jak pożyczać, żeby nie trafić na listę dłużników:


 

Szef NBP odmówił bezpośredniego komentarza ws. kursu złotego. Zapewnił tylko, że Rada go monitoruje i nie widzi powodu do niepokoju, ponieważ bilans handlu zagranicznego utrzymuje się za zadowalającym poziomie. Spadek wartości naszej waluty w stosunku do dolara uzasadnił decyzjami podjętymi za oceanem.

Co ciekawe uchodzący za najbardziej "jastrzębio" nastawionego członka RPP dr Kamil Zubelewicz zgodził się ze słowami prezesa dot. utrzymania niskich stóp procentowych. - Prawdopodobnie będą stabilne nie tylko końca 2019 r., ale nawet dłużej - powiedział w rozmowie z dziennikarzami.

Inne stopy procentowe

Stopa lombardowa (2,5 proc.) to koszt, po jakim banki komercyjne mogą zaciągnąć kredyt w banku centralnym, stopa depozytowa (0,5 proc.) to oprocentowanie jednodniowych depozytów banków komercyjnych w banku centralnym, a stopa redyskonta weksli (1,5 proc.) to stopa skupu przez NBP weksli o określonym standardzie.

Czytaj także
Polecane galerie
Adam
2018-05-17 23:12
Nie popieram tej głupoty z niskimi stopami bo promuje zadłużenie Polaków i wzmacnia banki i zniewala naród....


Ale szykuje mi się mieszkanie na sprzedaż to w sumie więcej zarobie w mysl zasady. Tani kredyt droga nieruchomość.
podatnik!
2018-05-17 18:01
Czyli po "cudzie finansowym" specjalisty od tego co myśleli: Lenin, Marks, Engels,etc przyjdzie w celu ratowania tego co zostało z PRL'u bis- "cud nad urną"?
Marlena
2018-05-17 09:32
Facet daje do zrozumienia rządowi, że do 2020 roku nie potrzebujemy żadnego prezesa NBP. Przecież rząd szuka oszczędności.
Pokaż wszystkie komentarze (18)