Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Koniec wyprowadzania zysków za granicę? Będą zmiany w CIT

9
Podziel się:

Po uszczelnieniu VAT, przyszedł czas na CIT. Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zmiana dąży do respektowania zasady: podatki płacimy w miejscu, gdzie są generowane zyski.
Zmiana dąży do respektowania zasady: podatki płacimy w miejscu, gdzie są generowane zyski. (STANISLAW KOWALCZUK)

Zasadniczym celem przygotowanych przez resort finansów zmian jest - jak podkreśla w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu - uszczelnienie systemu podatku dochodowego od osób prawnych. Projekt zawiera rozwiązania zgodne z dyrektywą UE mającą przeciwdziałać przenoszeniu zysku do innych krajów w celu korzystniejszego opodatkowania. Zmiana dąży do respektowania zasady: podatki płacimy w miejscu, gdzie są generowane zyski.

W nowych przepisach zaproponowano regulacje, które mają przeciwdziałać działaniom optymalizacyjnym - informuje CIR. "Jednym z proponowanych rozwiązań jest uniemożliwienie kompensowania sztucznie kreowanych strat na operacjach finansowych, z dochodem z prowadzonej działalności gospodarczej (działalności operacyjnej). Nowe regulacje mają również przeciwdziałać nadmiernemu finansowaniu podatnika długiem i transferowaniu dochodu podatnika do tzw. rajów podatkowych" - czytamy.

Koniec z wyprowadzaniem zysków za granicę

Nowe przepisy będą też przeciwdziałać transferowaniu zysków za granicę (tzw. ukrytej dywidendy) przez zawieranie umów między podmiotami powiązanymi na określonego rodzaju usługi niematerialne (np. doradztwa, zarządzania). Mają także zapobiegać wykorzystywaniu podatkowej grupy kapitałowej do optymalizacji podatkowej.

W projekcie przewidziano wydzielenie źródła przychodów w postaci "zyski kapitałowe" w podatku CIT oraz rozdzielenie dochodów uzyskiwanych z tego źródła od pozostałych dochodów podatnika. Zmieni się też mechanizm limitujący koszty odsetek.

Zobacz także: Ponad tysiąc złotych oszczędności na rachunkach. Policzyliśmy, jak to zrobić:

W przypadku podatkowych grup kapitałowych przewidziane zostało m.in. odstąpienie od możliwości uznawania darowizn za koszty uzyskania przychodów. Jednocześnie złagodzono warunki tworzenia takich grup.

Rząd szacuje, że nowe rozwiązania przyniosą wzrost dochodów z CIT w wysokości ok. 1,14 mld zł w 2018 r. (pierwszy rok obowiązywania regulacji). W ciągu 10 lat (licząc od 2018 r.) wzrosną one o ok. 17 mld zł, z czego 16 mld zł trafi do budżetu państwa, a miliard - do budżetów jednostek samorządu terytorialnego.

Będzie podatek od galerii

W projekcie przewidziano także wprowadzenie tzw. minimalnego podatku dochodowego dla właścicieli nieruchomości komercyjnych o wartości przekraczającej 10 mln zł (chodzi m.in. o biura, centra handlowe i domy towarowe).

Projekt zmienia także zasady opodatkowania najmu. Zaproponowano ograniczenie stosowania stawki ryczałtu 8,5 proc. do przychodów z najmu nieprzekraczających rocznie 100 tys. zł. Przewidziano też wprowadzenie stawki ryczałtu 12,5 proc. od nadwyżki przychodów z najmu (poza działalnością gospodarczą) ponad 100 tys. zł.

Projekt reguluje także kwestie odpisywania w koszty podatkowe banków rezerw i odpisów na oczekiwane straty kredytowe.

Małym firmom ma być lżej

"W nowelizowanych przepisach przewidziano także zmiany upraszczające i precyzujące obecnie funkcjonujące regulacje, co będzie miało pozytywny wpływ na prowadzenie działalności gospodarczej, zwłaszcza przez małe i średnie firmy. Jedną z nich jest podwyższenie z 3,5 do 10 tys. zł limitu wartości środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, umożliwiającego jednorazowe zaliczenie wydatków na nabycie tych środków lub wartości do kosztów uzyskania przychodów" - zaznaczono w komunikacie.

Limit ten nie był aktualizowany od kilkunastu lat, a skumulowana inflacja wyniosła w tym czasie ok. 42 proc. "Podniesienie tego limitu powinno zachęcić podatników, zwłaszcza mikro-, małych i średnich przedsiębiorców do zwiększania wydatków inwestycyjnych" - ocenia CIR.

Projekt znosi obowiązek zgłaszania zawiadomień o prowadzeniu podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz wpłacania zaliczki na podatek dochodowy w wysokości nieprzekraczającej 1000 zł, co ma zmniejszyć obciążenia finansowe i administracyjne przedsiębiorców.

"Nie będzie już możliwe nieopodatkowywanie dochodów z działalności gospodarczej w części przeznaczonej na działalność rolniczą. Wprowadzenie takiego zwolnienia w połowie lat 90. XX wieku miało służyć stymulowaniu rozwoju działalności rolniczej, jednak w praktyce skutkowało zaniżaniem opodatkowania pozarolniczej działalności gospodarczej" - dodano.

Poza tym wdrożona ma zostać nowa Klasyfikacja Środków Trwałych (KŚT 2016). "Chodzi o przyporządkowanie nowych symboli i nazw grup KŚT - bez merytorycznej zmiany przepisów podatkowych. Umożliwi to prawidłowe stosowanie przez podatników rocznych stawek amortyzacyjnych" - dodano.

We wtorek rząd, oprócz zmian w CIT, zajmował się też między innymi podwyższeniem kwoty wolnej od podatków i ulgami dla twórców. Nowe regulacje mają obowiązywać od 1 stycznia 2018 r.

Autor: Marcin Musiał

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(9)
księgowy
6 lat temu
SŁOWA , SŁOWA , SŁOWA !! Jak to zrobicie i da efekty to uwierzę . Bo w finansach jak jest akcja to jest i reakcja ! A bajkopisarz Morawiecki już tyle naobiecywał że staje się to trochę nierealne . Poczkam na wyniki jego reform do końca stycznia 2018 roku !
olka
6 lat temu
Pomysł dobry, ale juz poprzednie ekipy chciały z tym walczyć. Problem w tym, że doradcy podatkowi sa lepiej wykształceni niż osoby pracujące w us i trudno z nimi walczyć.
ja
6 lat temu
Żeby w miarę dobrze radzić sobie w życiu oprócz pracy i pensji potrzebna jest podstawowa wiedza finansowa – jak zarządzać pieniędzmi, jak skutecznie oszczędzać, inwestować itd. Chodzi by nie podejmować nadmiernego ryzyka, by nie wdepnąć w jakiś AmberGold czy frankowy kredyt. Po to powstała ksią.ż ka „Emer.ytura nie jest Ci potzerbna”, by ludzie mogli się dowiedzieć jak mogą sami zbudować majątek pomimo nienajwyższych zarobków.
krol
6 lat temu
kwota wolna 8 tys ale dla wszystkich a nie zarabiających 5 tys rocznie
Xx
6 lat temu
A czy to obejmuje też Kościół Katolicki który od wieków wyprowadza zyski do Watykanu?!