Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sytuacja na Ukrainie. Ławrow ostro o sankcjach wobec Rosji

0
Podziel się:

Oto efekt rozmowy ministra spraw zagranicznych Rosji z sekretarzem stanu USA.

Sytuacja na Ukrainie. Ławrow ostro o sankcjach wobec Rosji
(PAP/EPA)

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow ostrzegł dzisiaj w rozmowie telefonicznej z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym, że ewentualne sankcje nałożone przez USA na Rosję _ odbiją się na Ameryce jak bumerang _ - poinformował MSZ Rosji.

Ławrow zaapelował do Kerry'ego, by Waszyngton nie niszczył stosunków łączących ich kraje. Ostrzegł też _ przed podejmowaniem pochopnych i nieprzemyślanych kroków, zwłaszcza dotyczących sankcji, które nieuchronnie odbiją się na samych Stanach Zjednoczonych oraz stosunkach dwustronnych _ - głosi komunikat rosyjskiego MSZ.

USA powrócą do projektu tarczy antyrakietowej w Polsce?

W odpowiedzi na rosyjską strategię faktów dokonanych na Krymie USA powinny powrócić do projektu obrony antyrakietowej w Polsce i Czechach, z którego w 2009 roku zrezygnował prezydent Barack Obama - apeluje dzisiaj _ Wall Street Journal _.

W artykule redakcyjnym konserwatywny _ WSJ _ zarzuca Obamie, że podczas gdy prezydent Rosji Władimir Putin zaostrza kryzys, USA wciąż tylko grożą. _ W przeciwieństwie do prezydenta Obamy Putin od gróźb woli tworzyć fakty dokonane _ - pisze gazeta, wskazując na najnowszą rosyjską _ prowokację _, za jaką uważa czwartkowe głosowanie krymskiego parlamentu w sprawie przyłączenia ukraińskiego półwyspu do Rosji.

_ WSJ _ przyznaje, że Obama zapowiedział nałożenie sankcji na osoby i firmy odpowiedzialne za naruszenie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. _ To jest dopiero początek i jeśli te sankcje nie obejmą rosyjskiego rządu, przywódców i ich finansowych pomagierów, to będą za słabe _ - ocenia gazeta. Dodaje, że decyzja USA o wysłaniu do Polski i krajów bałtyckich dodatkowych myśliwców i żołnierzy _ jest przydatna _, ale pod warunkiem, że to też jest dopiero pierwszy krok do wzmocnienia wschodniej obrony Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Zdaniem _ WSJ _ najlepszym posunięciem ze strony amerykańskiej administracji _ byłoby cofnięcie nieprzemyślanej decyzji z 2009 roku _ o anulowaniu budowy na terenie Polski i Czech tarczy przeciwrakietowej w wersji, jaką wynegocjowano z administracją prezydenta George'a W. Busha.

_ Takie posunięcie w zakresie obrony przeciwrakietowej rozwścieczyłoby Kreml, ale Obama po raz pierwszy zrobiłby coś innego niż pozwalać się wyrolować przez Rosję _ - przekonuje _ WSJ _.

Dziennik pisze, że decyzja o anulowaniu budowy pierwotnej wersji tarczy antyrakietowej _ była częścią tzw. resetu Obamy w relacjach z Rosją _ i stworzyła podstawy do podpisania między USA a Rosją w 2010 roku nowego traktatu o kontroli zbrojeń (tzw. New START). _ Ale ostatnie dowody, że Rosja oszukuje w sprawie traktatu INF z 1987 roku przypominają, że rosyjski arsenał nie jest łagodny i należy się przed nim chronić _ - dodał dziennik. To aluzja do doniesień z końca stycznia, że Rosja przeprowadziła testy nowego pocisku rakietowego, choć takich testów zabrania podpisany w 1987 roku przez Ronalda Reagana i Michaiła Gorbaczowa traktat o zakazie pocisków rakietowych średniego zasięgu (INF). Od dawna uważany był on za jedno z najważniejszych porozumień, które doprowadziły do zakończenia zimnej wojny.

_ WSJ _ krytykuje też poglądy wyrażane w liberalnej prasie, zgodnie z którymi USA nie mogą wiele zrobić w odpowiedzi na agresję Putina. _ Ale Rosja, która bezkarnie mogła zaatakować Gruzję, a teraz Ukrainę, na tym nie poprzestanie. A Zachód, który pozwala traktować się z pogardą przez agresywny reżim, będzie traktowany z pogardą także przez innych _ - konkluduje dziennik.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)