Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Szczyt klimatyczny w Paryżu. Protesty i marsze przeciwko globalnemu ociepleniu

0
Podziel się:

Przed konferencją klimatyczną w Paryżu COP21, której oficjalna inauguracja nastąpi w poniedziałek z udziałem blisko 150 szefów państw i rządów, dziesiątki tysięcy ludzi przeszły ulicami różnych miast świata, żądając stanowcznych działań w trosce o klimat.

Szczyt klimatyczny w Paryżu. Protesty i marsze przeciwko globalnemu ociepleniu
(philippe leroyer / Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))
bEJBmnoB

Przed konferencją klimatyczną w Paryżu COP21, której oficjalna inauguracja nastąpi w poniedziałek z udziałem blisko 150 szefów państw i rządów, dziesiątki tysięcy ludzi przeszły ulicami różnych miast świata, żądając stanowczych działań w trosce o klimat.

W niedzielę 45 tys. osób przemaszerowało przez Sydney, 5 tys. było w Adelajdzie, tysiąc w ulewnym deszczu - w Seulu; proekologiczna manifestacja odbyła się także w Delhi.

"Światowa solidarność", "Nie ma planety B" - głosiły transparenty w Sydney.

bEJBmnoD

W Paryżu manifestanci utworzyli nielegalnie ludzki łańcuch w obronie planety. Jak informuje agencja Reutera, ok. 200 demonstrantów, z których część była zamaskowana, starło się z policją na ulicy prowadzącej na plac Republiki.

Funkcjonariusze użyli gazu łzawiącego, by uniemożliwić części demonstrantów dotarcie na plac oraz by rozproszyć pozostałych. Uczestnicy zgromadzenia nieśli transparenty z hasłami wzywającymi do działań na rzecz klimatu i obrony demokracji.

Zaplanowany na niedzielę marsz ekologów w przeddzień rozpoczynającej się w poniedziałek konferencji klimatycznej ONZ w Paryżu został zakazany przez policję na mocy stanu wyjątkowego, który obowiązuje we Francji po zamachach terrorystycznych z 13 listopada.

Władze francuskie poinformowały w sobotę, że na mocy przepisów o stanie wyjątkowym umieściły w areszcie domowym 24 działaczy organizacji ekologicznych, by uniemożliwić im zorganizowanie demonstracji z okazji paryskiej konferencji. Według MSW osoby te uciekały się do przemocy podczas demonstracji w przeszłości i "zapowiedziały, że nie będą respektować przepisów o stanie wyjątkowym".

bEJBmnoJ

Wcześniej w niedzielę na Placu Republiki pojawiły się tysiące par butów w ramach jedynej dopuszczonej przez władze demonstracji ekologów. Buty symbolizowały uczestników protestu, który miał się odbyć w tym miejscu, ale został odwołany w związku ze stanem wyjątkowym.

Papież Franciszek, przebywający w Afryce, polecił wysłać swoje czarne buty, które ustawiono wśród innych na Placu Republiki. Przyczepiono do nich kartkę z podpisem papieża oraz tytułem jego ekologicznej encykliki "Laudato si'", opublikowanej latem. Franciszek apelował w niej do całego świata o wielkie ekologicznej nawrócenie.

Tysiące osób wzięły udział w manifestacji w Londynie; wśród nich była aktorka Emma Thompson, projektantka mody Vivienne Westwood oraz lider laburzystów Jeremy Corbyn. Podobnie jak w innych miastach, także w brytyjskiej stolicy manifestanci apelowali o ambitne i prawnie wiążące porozumienie na paryskiej konferencji.

Manifestacje w obronie klimatu zapowiedziano także w Rio de Janeiro, Nowym Jorku i mieście Meksyk.

bEJBmnoK

Oficjalna inauguracja konferencji klimatycznej COP21 na szczeblu szefów państw i rządów nastąpi w poniedziałek, ale już w niedzielę w Paryżu rozpoczną się pierwsze rozmowy negocjatorów. Konferencja potrwa do 11 grudnia.

Jeśli światowe negocjacje zakończą się sukcesem, w stolicy Francji zostanie zawarte w grudniu najbardziej ambitne porozumienie klimatyczne, które miałoby zacząć obowiązywać po 2020 roku i zastąpić protokół z Kioto. Społeczność międzynarodowa postawiła sobie za cel niedopuszczenie do tego, by średnia temperatura wzrosła o ponad 2 stopnie Celsjusza w stosunku do epoki przedindustrialnej. W obecnym tempie świat zmierza w kierunku wzrostu temperatury o 4 stopnie pod koniec XXI wieku, co według naukowców może mieć niebezpieczne skutki.

Francuska minister ekologii wyraziła w niedzielę przekonanie, że na konferencji - która jest największym w historii wydarzeniem poświęconym klimatowi - dojdzie do porozumienia, choć może ono nie być na wystarczająco ambitnym poziomie. - Zgromadzenie w jednym miejscu i wokół jednej sprawy 150 szefów państw jest wydarzeniem historycznym - powiedziała.

Zobacz także: Zobacz także:
bEJBmnpe
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)