Notowania

szczyt klimatyczny
24.10.2014 14:20

Szczyt w Brukseli. Awaria samolotu Ewy Kopacz

Jak dowiedziała się Informacyjna Agencja Radiowa, po premier poleciała druga maszyna z Warszawy. Opóźni to najprawdopodobniej powrót polskiej delegacji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radek Pietruszka)

Jak dowiedziała się Informacyjna Agencja Radiowa, po premier poleciała druga maszyna z Warszawy. Opóźni to najprawdopodobniej powrót polskiej delegacji ze szczytu Brukseli.

Rzeczniczka rządu Iwona Sulik zaznaczyła, że z Warszawy wyleciał już do Brukseli drugi samolot, którym polska delegacja wróci do kraju. Pierwotnie Kopacz miała wylecieć z Brukseli po godz. 13. Z powodu usterki, ale też z powodu przedłużenia się debaty na szczycie UE, wylot został przesunięty o kilka godzin; premier wyleci do kraju około godz. 18.

Ewa Kopacz brała udział w dwudniowym szczycie, na którym ustalono że, Unia Europejska ograniczy emisje CO2 o co najmniej 40 proc. do 2030 r. względem roku 1990. Mniej zamożne kraje UE, w tym Polska, mają być mniej obciążone kosztami ambitnej polityki klimatycznej.

Zapis z dokumentu końcowego szczytu przewiduje, według informacji, że w najbiedniejszych krajach UE elektrownie będą mogły uzyskać 40 proc. pozwoleń na emisje CO2 za darmo. Bez takiej klauzuli, która ma obowiązywać do 2030 r., byłoby trudno powstrzymać podwyżkę cen energii elektrycznej w Polsce.

Targi o ten element toczyły się najdłużej. Najmniej zamożne państwa UE podzielą się też środkami ze specjalnej rezerwy utworzonej z 2 proc. pozwoleń na emisję. Według nieoficjalnych wyliczeń przekazanych przez źródła dyplomatyczne oznacza to, że Polska otrzyma ok. 7,5 mld zł do 2030 r. na modernizację sektora energetycznego.

Czytaj więcej w Money.pl
Bieńkowska: To zabezpieczy polską gospodarkę Przyjęty na unijnym szczycie mechanizm niwelujący obciążenia związane z polityką klimatyczną na kilkanaście lat zabezpiecza polską gospodarkę przed spadkiem konkurencyjności, który mógłby nastąpić, gdyby ustalania były zbyt dotkliwe dla energetyki - ocenia Elżbieta Bieńkowska.
Ziobro apeluje do Kopacz o weto w Brukseli Polska premier zapowiedziała, że nie zgodzi się na rozwiązania, które doprowadziłyby do wzrostu cen energii w Polsce; jednak według ministra Rafała Trzaskowskiego obecnie nie ma zgody na główne polskie postulaty.
W tej kwestii Cameron może poprzeć Polaków Konkretne postulaty Polski spotkały się ze zrozumieniem strony brytyjskiej.
Tagi: szczyt klimatyczny, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz