Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zus
23.11.2018 06:57

Szykują się podwyżki w ZUS. Będą kosztować 320 mln zł

Ponad 320 mln zł na podwyżki w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych instytucja przeznaczy w przyszłym roku. Kwestia zarobków od kilkudziesięciu miesięcy jest osią sporu pomiędzy zarządem a pracownikami Zakładu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Michal Walczak / Agencja Gazeta)
Na pensje w Zakładzie ma w przyszłym roku trafić ponad 320 mln zł więcej niż teraz

Ponad 320 mln zł na podwyżki w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych instytucja przeznaczy w przyszłym roku. Kwestia zarobków od kilkudziesięciu miesięcy jest osią sporu pomiędzy zarządem a pracownikami Zakładu.

O podwyżkach w ZUS informuje piątkowy "Super Express". 320 mln zł ma trafić do portfeli pracowników. Wielu z nich rezygnowało z pracy w instytucji właśnie ze względu na niskie pensje.

"Aktualne wynagrodzenia w Zakładzie są niekonkurencyjne, co stanowi główny problem w pozyskiwaniu przez Zakład pracowników o wysokich kompetencjach i jest główną przyczyną podejmowania decyzji o rezygnacji z zatrudnienia w Zakładzie" - poinformował ZUS.

Rzeczywiście, o niskich płacach dla pracowników instytucji informowaliśmy już w money.pl wielokrotnie. Ponad 70 proc. pracowników nie może liczyć nawet na średnią krajową, a część z nich zarabia mniej niż wynosi przeciętna emerytura.

Zobacz także: Pracownicze Plany Kapitałowe mają dać wyższą emeryturę

Wysokość pensji wypłacanych w ZUS zależy od stopnia zaszeregowania pracownika. W wartościach uśrednionych, żaden z nich nie osiąga przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Niektórzy otrzymują nawet pensje niższe od średnich emerytur wypłacanych mężczyznom, które w 2017 r. wynosiły 2699 zł.

Osoba zatrudniona na stanowisku referenta (ok. 2931 etatów) może liczyć na średnio 2440 zł brutto, czyli 1766 zł „na rękę”. Starsi referenci zarobią niewiele więcej – 2699 zł brutto, co daje kwotę netto niespełna 2000 zł. Dla porównania przeciętna emerytura w Polsce to 2080 zl w 2017 r.

Inspektorzy, których jest około 6228, zarabiają netto 2159 zł (3003 zł brutto). Najliczniejszą grupę pracowników stanowią starszy inspektorzy, ale i oni nie mogą liczyć na duże pieniądze. Nie są nimi bowiem oferowane im 3278 zł brutto, co przekłada się na comiesięczne przelewy w wysokości 2350 zł.

W nieco lepszej sytuacji są specjaliści, którzy zarabiają średnio 2559 zł netto. Starsi specjaliści dostają 3946 zł brutto, co nadal nie pozwala na przekroczenie magiczne bariery 3000 zł netto.

- Jestem przerażona, gdy myślę o przyszłej emeryturze - mówiła nam w zeszłym roku jedna z osób pracujących w Zakładzie. Właśnie z powodu niskich pensji w ZUS od dłuższego czasu trwa spór zbiorowy. Co prawda został on na jakiś czas zawieszony, ale w tym roku znowu go wznowiono.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: zus, pensje, gospodarka, podwyżki, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-11-2018

ZusiakWszyscy, co krytykuja nierobow z zusu moga teraz wejsc w jego szeregi. Ofert pracy w calej Polsce pelno. Zapraszamy!

23-11-2018

ZainteresowanaZapraszamy do pracy. Czemu cu co krytykuja nie przyjda i nie zobacza jak w zusie sie pracuje... Ludzie nawet nie wiecie co mowicie. Nie zycze … Czytaj całość

23-11-2018

BOCIEK123CO ROKU SA PODWYZKI DLA EMERYTOW I RENCISTÓW I NAJNIZSZA W GÓRE,A PRACOWNICY ZUS MUSZA WEGETOWAC OD WIELU LAT.ZARZAD UDAJE,ZE JEST WSZYSTKO OK.NA … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (34)