Notowania

mieszkania w polsce
23.03.2013 11:05

Takich mieszkań najczęściej szukają Polacy

Z reguły zadowalają się dwoma lub trzema pokojami i powierzchnią nie przekraczającą 60 m2.

Podziel się
Dodaj komentarz
(GAWUC/Reporter)

Dwa lub trzy pokoje w mieszkaniu o powierzchni około 50 m2 i w cenie do 300 tys. zł. Oto mieszkanie najczęściej poszukiwane przez mieszkańców największych polskich miast.

Analiza zachowania użytkowników portalu Domiporta.pl pokazuje, że kupujący mieszkania w największych polskich metropoliach mają dobrą orientację na rynku. Szukają mieszkań raczej tańszych, ale też jednocześnie mniejszych. Z reguły zadowalają się dwoma lub trzema pokojami i powierzchnią nie przekraczającą 60 m2. Tylko wtedy mogą wpasować się w limit cenowy - poniżej 300 tys. zł.

Zmieniające się preferencje nabywcze użytkowników serwisu Domiporta.pl są odzwierciedleniem sytuacji rynkowej, kredytowej i kondycji finansowej kupujących. Niebagatelne znaczenie ma również czynnik psychologiczny, który decyduje o poczuciu bezpieczeństwa i stabilności. _ - Właśnie poczucie bezpieczeństwa odpowiada za skłonność do podejmowania długoterminowych zobowiązań do jakich zalicza się m.in. kupno mieszkania. Warto jednak zwrócić uwagę, że pojawiają się czynniki, które mogą mieć wpływ na zwiększenie popytu, zainteresowanie większymi lub droższymi mieszkaniami. Zaliczają się do nich na pewno kolejne obniżki stóp procentowych ogłaszane przez Radę Polityki Pieniężnej, które mają bezpośrednie przełożenie na oprocentowanie kredytów - _ wyjaśnia Agnieszka Grotkowska, Dyrektor ds. Projektów Specjalnych - Domiporta.pl.

Najważniejsza cena

Najtańszych mieszkań szukają osoby zainteresowanie nieruchomościami w Katowicach i w Łodzi. Dla 54,3 proc. katowiczan i 48,9 proc. łodzian minimalną ceną całkowitą, którą mogą zapłacić za mieszkanie, jest 100 tys. zł. Górna granica to 200 tys. zł (51 proc. w Katowicach, 40,4 proc. w Łodzi). To jednak wyjątki.

Zarówno we Wrocławiu jak i w Krakowie, Poznaniu, Trójmieście oraz w Warszawie większość przeglądających ogłoszenia zaczyna od 200 tys. zł. Z kolei górne ograniczenie to w jednej czwartej/jednej trzeciej przypadków około trzysta tysięcy złotych.

Poszukujący mieszkań w największych miastach zerkają także na lokale tańsze. We Wrocławiu odsetek szukających nieruchomości w cenie do 200 tys. zł wzrósł z 23,6 proc. w czerwcu 2012 roku do 31,6 proc. w styczniu roku 2013. W Poznaniu kwotę tę uważa za górną granicę czterech na dziesięciu klientów (tyle samo, ile w czerwcu 2012 r.).

Rośnie również liczba tych, którzy za mieszkanie są gotowi zapłacić więcej. W Poznaniu w czerwcu 2012 roku lokali w cenie wyższej niż 400 tys. zł szukało 12 proc. użytkowników serwisu Domiporta.pl, siedem miesięcy później robiło tak prawie 19 proc. osób.

Preferowany zakres cenowy osób poszukujących mieszkań w serwisie Domiporta.pl jest zbieżny z tym, jaka jest sytuacja na rynku. Z raportu AMRON-SARFiN wynika, że przeciętne ceny transakcyjne w największych miastach mieszczą się w przedziale od 200 do 300 tys. zł. Wyjątkami są Łódź i Katowice (100-200 tys. zł) oraz Warszawa i Kraków (300-400 tys. zł).

Po drugie: wielkość

Pod względem preferowanej powierzchni poszukiwanych mieszkań użytkownicy serwisu z całej Polski wydają się być zaskakująco zgodni. Najczęściej wskazywaną minimalną powierzchnią lokalu jest 40, 50 lub 60 m2. Minimalna powierzchnia, jaką wybierali najczęściej krakowianie, łodzianie, poznaniacy i wrocławianie to 50 m2. Z kolei mieszkańcy Katowic, Wrocławia i Warszawy gotowi są zadowolić się zaledwie 40 m2.

Górna granica powierzchni mieszkania to w większości miast 60 m2. Wyjątkiem jest Łódź, gdzie maksimum jest nieco niższe (50 m2) i Wrocław, gdzie częściej wskazywano 70 m2 jako maksymalną powierzchnię mieszkania.

Warto dodać, że w tym ostatnim przypadku mamy do czynienia ze wzrostem oczekiwań. Jeszcze w czerwcu 2012 roku najczęściej wskazywaną górną granicą było 50 lub 60 m2. Także w przypadku Krakowa maksymalna powierzchnia mieszkania wybierana najczęściej jest wyższa niż w połowie ubiegłego roku.

Późniejsze transakcje potwierdzają dominację małych mieszkań. W 2012 roku około połowy kupionych lokali miało powierzchnię mieszczącą się w przedziale od 35 do 55 m2 (wg raportu AMRON).

Czynnik trzeci: piętro

Dla szukających mieszkań we wszystkich miastach jedno jest pewne: parter nie wchodzi w grę. Najbardziej radykalni są pod tym względem chętni na lokale w Poznaniu - aż 78,6 proc. z nich wyklucza najniższą kondygnację. W większości miast odsetek niechętnych partnerom wynosi około 70-75 proc.

Chociaż parter jest wykluczony, poszukujący mieszkań nie są zbyt chętni do wybierania lokali na zbyt wysokich kondygnacjach. W zależności od miasta od jednej czwartej od jednej trzeciej osób uznało, że drugie lub trzecie piętro to maksimum, na co mogą się zdecydować. Wyjątkiem jest Warszawa, gdzie aż 16 proc. użytkowników dopuszczało mieszkanie na piątym piętrze.

Dwa lub trzy pokoje w mieszkaniu o powierzchni około 50 m2 i w cenie do 300 tys. zł. Oto idealne mieszkanie poszukiwane przez mieszkańców największych polskich miast w serwisie Domiporta.pl.

Analiza zachowania użytkowników portalu Domiporta.pl pokazuje, że kupujący mieszkania w największych polskich metropoliach mają dobrą orientację na rynku. Szukają mieszkań raczej tańszych, ale też jednocześnie mniejszych. Z reguły zadowalają się dwoma lub trzema pokojami i powierzchnią nie przekraczającą 60 m2. Tylko wtedy mogą wpasować się w limit cenowy - poniżej 300 tys. zł.

Liczba pokoiDwa lub trzy pokoje - pod tym względem szukający mieszkań w największych polskich miastach są zgodni. M3 jako minimum wybiera ponad 46 proc. klientów z Katowic i 47 proc. z Łodzi. W innych miastach odsetek podobnie uważających osób jest zbliżony.

Z kolei dla więcej niż jednej osoby na trzy, dopuszczalne maksimum to trzy pokoje, a więc M4. W Krakowie aż 35 proc. szukających mieszkania uznało, że może sobie pozwolić najwyżej na dwa pokoje.

W kilku miastach rośnie jednak popularność mieszkań nieco większych. W Trójmieście, w czerwcu 2012 roku ponad 40 proc. klientów szukało mieszkań najwyżej dwupokojowych. W styczniu 2013 roku odsetek takich osób spadł do 32 proc. Podobnie zwiększyły się oczekiwania wrocławian.

Znajdź najtańszy kredyt hipoteczny

Jakiej kwoty kredytu potrzebujesz? ZOBACZ OFERTY; )

Czytaj więcej w Money.pl
Polacy kupują coraz mniejsze domy Wydłuża się również czas sprzedaży. Teraz na nabywcę trzeba czekać średnio nawet...
Mieszkania i domy tańsze nie będą. Teraz ceny w górę Wprawdzie oferty znalazły się na poziomie z przed dwóch lat, ale są też złe wiadomości dla kupujących.
Tagi: mieszkania w polsce, mieszkania, wiadomości, poradniki i raporty, wiadmomości, kraj, gospodarka, raporty, najważniejsze, gospodarka polska, czołówki, nieruchomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz