Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
inflacja
15.06.2011 14:05

Takiej inflacji nikt się nie spodziewał. Ceny rosną najszybciej od 10 lat

Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane o inflacji. Wyniosła dokładnie 5 procent. Prognozy analityków mówiły o wyniku 4,6 procent.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Juanmonino/iStockphoto)

Aktualizacja, godz. 15:02

Główny Urząd Statystyczny podał właśnie najnowsze dane o inflacji. Wyniosła dokładnie 5 procent. Prognozy analityków mówiły o wyniku 4,6 procent.

Tempo wzrostu cen daleko wykracza poza cel inflacyjny określony przez Radę Polityki Pieniężnej, czyli 2,5 procent. Ostatni raz tak wysoki poziom inflacji w Polsce notowany był w sierpniu 2001 roku. - _ Kilka razy, na przykład w 2008 roku inflacja wynosiła 4,8 procent, ale od dziesięciu lat nie sięgnęła pięciu procent _ - przypomina Mateusz Szczurek, główny ekonomista ING Banku.

Największy wpływ na poziom wzrost cen w ciągu ostatniego roku miały podwyżki cen żywności (o 9,4%), a także opłat związanych z mieszkaniem (o 5,2%) i transportem (o 6,8%) - podaje GUS. Spadek cen największy był w tym czasie w zakresie łączności (o 1,9%).

Wysoka inflacja to zmartwienie również dla kredytobiorców, którzy spłacają kredyty w złotych. Rada Polityki Pieniężnej walcząc z wysokimi cenami już trzykrotnie w tym roku podniosła stopy procentowe i tym samym koszty kredytów. Ekonomiści uspokajają jednak, że zaskakujące dane GUS wcale nie muszą oznaczać szybkiej kolejnej podwyżki stóp.

- _ Rada ostatnimi podwyżkami już pokazała, że spodziewała się znacznego wzrostu cen. Na razie zostajemy przy swojej prognozie, że do kolejnej podwyżki dojdzie dopiero w listopadzie _ - zaznacza Mateusz Szczurek. Jego zdaniem druga połowa roku powinna przynieść nieznaczny spadek inflacji, bo cały czas pozostanie ona powyżej poziomu 4 procent.

Dane o wysokiej inflacji przyczyniły się do nieco bardziej nerwowych zachowań inwestorów na GPW. Do tego doszły złe informacje gospodarcze z USA. To wszystko powoduje, że indeks WIG20 zaczął mocniej spadać.

Tagi: inflacja, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz