Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

T.B. Fruit może celowo opóźniać płatności. UOKiK wszczyna postępowanie

1
Podziel się:

UOKiK wszczął postępowanie przeciwko spółce T.B Fruit. Jedna z największych firm skupująca owoce i produkująca koncentrat jabłkowy ma celowo opóźniać płatności. Nawet do 200 dni.

UOKiK wszczyna postępowanie przeciwko T.B. Fruit
UOKiK wszczyna postępowanie przeciwko T.B. Fruit (Artur Zawadzki/REPORTER / Eastnews)

Jest postępowanie UOKiK wobec T.B. Fruit, jednej z największych w Polsce spółek skupujących owoce i produkujących koncentrat jabłkowy. Spółka ma celowo opóźniać płatności za faktury.

Firma zajmuje się też przetworem wiśni, malin, aronii, truskawek oraz czarnej porzeczki. T.B. Fruit osiągnęła w zeszłym roku obrót przekraczający 100 mln zł. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podejrzewa, że spółka wykorzystuje swoją przewagę kontraktową wobec dostawców.

- Z naszych informacji wynika, że spółka T.B. Fruit nie dotrzymuje ustalonych przez siebie terminów płatności. Choć w umowach zobowiązuje się do zapłaty w ciągu 30 dni, to w rzeczywistości rolnicy otrzymują pieniądze znacznie później. Zwłoka wynosi nawet 200 dni – mówi prezes UOKiK Marek Niechciał.

Zobacz także: Zobacz też: Kiss&Fly to bardziej płacz i płać. UOKiK wzywa lotniska do poprawy

Urząd zebrał spory materiał dowodowy. Wynika z niego, że opóźnianie płatności przez T.B. Fruit jest na porządku dziennym. Spółka stosuje nieuczciwą praktykę wobec wielu dostawców. To sprawia rolnikom poważne problemy. Przez brak zapłaty za dostarczone owoce nie mogą utrzymać płynności finansowej. Często muszą się zadłużać, by przetrwać.

Prezes urzędu podejrzewa, że T.B. Fruit istotnie naruszyło interesy dostawców owoców. Spółce grozi kara w wysokości do 3 proc. obrotu. W tym przypadku to minimum 3 mln zł.

T.B. Furit nie jest jedyną firmą, która może stosować nieuczciwe praktyki. Stąd UOKiK, wraz z ministerstwem rolnictwa, sporządził projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi. Projekt został już przyjęty przez rząd.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

KOMENTARZE
(1)
mark
4 lata temu
tak jak ten sprawa z rolnikiem chyba sadownicza firma z Ryneczku Lidla z reklam telewizyjnych który znęcał się nad ukraińską pracownicą i miała wypadek i nie udzielił jej pomocy, też nieuczciwe praktyki