Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Tchórzewski: kopalnia Sośnica przynajmniej do końca 2017 r. zostaje w PGG

3
Podziel się:

Gliwicka kopalnia Sośnica przynajmniej do końca 2017 r. pozostanie w Polskiej Grupie Górniczej (PGG) - poinformował minister energii Krzysztof Tchórzewski po wtorkowych rozmowach ze związkowcami o przyszłości tego przynoszącego straty zakładu.

Tchórzewski: kopalnia Sośnica przynajmniej do końca 2017 r. zostaje w PGG
(PAP/Paweł Supernak)

Podczas rozmów ustalono, że do końca stycznia przyszłego roku kopalnia musi uzyskać dodatni wynik finansowy. Jeżeli ten warunek zostanie spełniony, zakład pozostanie w strukturach Polskiej Grupy Górniczej. Jeśli nie, z końcem 2017 r. zostanie przekazana do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK), gdzie trafiają kopalnie przeznaczone do wygaszenia wydobycia węgla.

"Punktem zero" dla kopalni Tchórzewski nazwał uruchomienie w październiku i listopadzie tego roku dwóch nowych ścian wydobywczych, które w styczniu przyszłego roku zostaną - jak mówił - "sprawdzone". Oznacza to analizę tego, na ile nowe ściany przyczyniły się do poprawy wyników kopalni i osiągnięcia rentowności.

- W styczniu mówimy sobie: sprawdzam - powiedział po rozmowach ze związkami minister, wskazując, iż jeżeli wynik analizy będzie negatywny, kopalnia Sośnica będzie pracowała jeszcze do końca przyszłego roku, aby wyeksploatować węgiel z tych dwóch nowych ścian. Jeżeli natomiast osiągnie rentowność - pozostanie w PGG.

- Jeżeli perspektywa okaże się w styczniu pozytywna, wtedy kopalnia, już w innym systemie, przereformowana, przerestrukturyzowana, będzie mogła pracować w sumie pewnie 8-10 lat - powiedział dziennikarzom Tchórzewski.

Dodał, że przyszłość kopalni jest niejako "zawieszona, ale z dobrą perspektywą na przyszłość". - Sośnica dostała szansę. I strona społeczna, i dyrekcja kopalni pozytywnie podeszły do tych propozycji. Wszystko wskazuje na to, że ta kopalnia w przyszłym roku ma szansę - wskazał szef resortu energii.

Wtorkowy kompromis ze związkowcami w tej sprawie Tchórzewski ocenił jako "najlepsze z możliwych rozwiązań". - Nastąpił konsensus na styku zarządu, dyrekcji kopalni i strony społecznej - podkreślił minister, wskazując, iż w styczniu żadna ze stron nie powinna wnosić pretensji, gdy zapadną decyzje w zależności od efektów analizy wyników kopalni.

Tchórzewski wyraził przekonanie, że żaden z wariantów przyszłości Sośnicy nie wpłynie negatywnie na wynik PGG w 2017 r. na poziomie tzw. zera plus (czyli minimalnej rentowności), który - jak wskazywał minister przed spotkaniem ze związkami - jest obecnie kluczowy dla restrukturyzacji górnictwa i notyfikowania programu naprawczego dla branży przez Komisję Europejską.

- Do końca 2017 r. będziemy w kopalni Sośnica pracować tylko na tych dwóch ścianach; nie będzie wydatków inwestycyjnych; wtedy to też powinno się koło zera zamknąć - dodał Tchórzewski, mówiąc o potencjalnym wpływie eksploatacji ścian w gliwickiej kopalni na wyniki PGG.

Minister poinformował, że przyjęty we wtorek harmonogram działań w sprawie Sośnicy, m.in. w kwestii bieżącego wydobycia i przygotowania nowych ścian, został "dosyć szczegółowo dookreślony". Sprawa Sośnicy nie powinna wpłynąć negatywnie na notyfikację programu naprawczego dla górnictwa przez Komisję Europejską. - Jeśli chodzi o kopalnię Sośnica, to ja pokazuję ją Komisji jako kopalnię o stanie niewyjaśnionym - powiedział minister.

Prezes PGG Tomasz Rogala podkreślił, że konieczne do spełniania przez Sośnicę warunki i parametry - głównie dotyczące wielkości produkcji oraz wydajności - zostały ustalone wspólnie ze stroną społeczną. Sukcesem nazwał też bieżącą sytuację, w której - jak wyjaśnił - spółka nie będzie już dokładać do kopalni.

- Bez względu na to, jak ten proces się skończy, to albo skończy się sukcesem polegającym na tym, że dalej kopalnia będzie funkcjonować i produkować węgiel, albo zakończy się wynikiem dodatnim, bo kopalnia zużyje te zasoby, które ma - wskazał prezes PGG.

- Dzięki temu porozumieniu kopalnia Sośnica nie będzie obciążała wyniku finansowego PGG. Szukaliśmy najlepszego rozwiązania, które nie niosłoby zagrożenia dla finansów całej spółki. Uzbrajamy dwie ściany. Do czasu oceny postępów w wynikach kopalni, nie będziemy prowadzić innych inwestycji przygotowawczych, co pozwoli znacznie obniżyć koszty - wyjaśnił Rogala.

Gliwicka kopalnia Sośnica przynosi największe straty w PGG; wiosną tego roku informowano, że ubiegłoroczna strata przekraczała 124 zł na każdej tonie węgla. Według nieoficjalnych informacji z branży, łączna strata kopalni z kilku ostatnich lat przekracza 1 mld zł. Zakład jest też szczególnie narażony na zagrożenia naturalne, przede wszystkim metanowe. Związkowcy sprzeciwiali się jednak przekazaniu kopalni do SRK w celu jej likwidacji.

W rozmowie z dziennikarzami po wtorkowym spotkaniu szef Solidarności w PGG Bogusław Hutek nazwał rozmowy "trudnymi i ciężkimi". - Teraz już wszystko w rękach załogi kopalni Sośnica, żeby po prostu pokazali, że rzeczywiście stać ich na to, żeby fedrować i być, wychodzić albo na zero albo na plus. Muszą pokazać, że są w stanie uzyskać to, co zostało z ich strony przedstawione - mówił Hutek.

Przed spotkaniem minister Tchórzewski potwierdził, że jedną z propozycji zarządu PGG było przekazanie kopalni Sośnica do SRK. Nie godzili się na to związkowcy, którzy podkreślali, że w zawartym w kwietniu porozumieniu ustalono, iż PGG przejmie 11 kopalń Kompanii Węglowej - w tym przynoszącą straty Sośnicę. Związki nie widziały powodu, by kilka miesięcy później wyłączać tę kopalnię z Grupy.

Jak podała we wtorek PGG, do końca 2017 r. Grupa zamierza wydać na inwestycje w swoich kopalniach (innych niż Sośnica) ok. 900 mln zł. Zgodnie z programem restrukturyzacji priorytetem mają być inwestycje w kopalnie o największym potencjale.

Planowane inwestycje w PGG to m.in. połączenie - w ramach kopalni ROW - tzw. ruchu Chwałowice z ruchem Jankowice, budowa poziomu 880 m w Jankowicach, modernizacja szybu III ruchu Marcel oraz połączenie tego ruchu z ruchem Rydułtowy.

W kopalni Ruda planowane jest m.in. udostępnienie złoża w filarze elektrowni Halemba, połączenie technologiczne ruchu Pokój z ruchem Bielszowice i przesyłanie urobku w całości do Bielszowic, a także uruchomienie trzeciej ściany w ruchu Pokój. Wśród inwestycji jest ponadto udostępnienie złoża Imielin Północ w kopalni Ziemowit.

Biznesplan PGG zakłada zwiększenie sprzedaży węgla, usprawnienie procedur i znalezienie nowych rynków zbytu. Zarząd spółki chce zwiększyć sprzedaż bezpośrednią, m.in. poprzez rozwinięcie uruchomionego w lipcu sklepu internetowego.

PGG będzie zmniejszać zatrudnienie, ale jedynie przez odejścia uprawnionych do tego osób na emerytury i poprzez dobrowolne odejścia pracowników. Zainteresowanie jednorazową odprawą pieniężną lub urlopem górniczym (skorzystanie z nich jest możliwe po przejściu pracownika do SRK) w PGG zadeklarowało łącznie 4863 pracowników. Spółka wraz ze spadkiem zatrudnienia chce sukcesywnie zmniejszać wydobycie węgla, dostosowując je do potrzeb rynku.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(3)
huragan
6 lat temu
Ministrów w tym przypadkowym ,nieudolnym rządzie nie da się już komentować ,bo to już tajfun niekompetencji i głupoty.
jdf
6 lat temu
kopalnia sosnica powinna byc zamknieta 20 lat temu , juz wtedy to był bankrut
Szydło
6 lat temu
Żadnej kopalni nie zamkniemy! Będziemy wygaszać.