Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

To rząd odpowiada za podbicie kursu złotego pod koniec roku. Była interwencja na rynku walutowym

95
Podziel się:

Kurs złotego wobec euro w całym 2017 roku umocnił się o 5 proc., a to najlepszy wynik od pięciu lat. Polska waluta znalazła się w gronie najsilniejszych walut świata.

Kurs złotego poszedł w górę po interwencji rządu.
Kurs złotego poszedł w górę po interwencji rządu. (Franciszek Mazur/Agencja Gazeta)

Zdecydowane umocnienie złotego pod koniec roku nie było dziełem przypadku. To efekt największej od czterech lat interwencji rządu na rynku walutowym. Nieoficjalne sygnały z Ministerstwa Finansów wskazują na sprzedaż walut o wartości 3-4 mld euro.

Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", resort finansów zaczął aktywnie działać na rynku walutowym już w listopadzie, sprzedając euro i kupując złotego.

Informacje o tym, że rząd za pośrednictwem państwowego Banku Gospodarstwa Krajowego prowadził interwencję na rynku walutowym gazeta potwierdziła w trzech bankach.

Na rynek miało trafić 3-4 mld euro z rządowej kasy, czyli prawie dwa razy więcej niż pod koniec 2016 roku. To jednak znacznie mniej, niż 13,1 mld euro, które na rynek rzucił w 2013 roku rząd Donalda Tuska.

Zobacz także: Wideo: Morawiecki: "Chcę przydać się Polsce i Polakom".

Kurs złotego wobec euro w całym 2017 roku umocnił się o 5 proc., a to najlepszy wynik od pięciu lat. Polska waluta znalazła się w gronie najsilniejszych walut świata.

Anonimowe źródło gazety w MF wyjaśnia, że rząd dysponował "dużą poduszką płynnościową" w walutach, a szykował się na rozliczane w złotym większe wydatki z budżetu i w ten sposób chciał zapewnić sobie środki.

Oznacza to, że celem rządu nie było podbicie kursu złotego. Umocnienie naszej waluty wobec euro, a w szczególności wobec franka szwajcarskiego ucieszyło osoby, które posiadają kredyty walutowe. To jednak gorsza informacja dla eksporterów.

waluty
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(95)
z czego się c...
5 lata temu
rząd pisowski sprzedał właśnie po zaniżonym kursie 3-4 mld euro co spowodowało sztuczne chwilowe podwyższenie wartości złotego
JACKAT
5 lata temu
TAK TO RZĄD ODPOWIADA ZA SILNEGO ZŁOTEGO,I CAŁE PAŃSTWO !!!!!ZROZUMCIE TO WRESZCIE
zorr
5 lata temu
Brakuje złotówek na 500+ to trzeba sprzedawać dolary.
Brońmy swojej...
5 lata temu
Nareszcie rozsądna polityka walutowa. Dziękujemy Panie premierze. Dostrzegają to także agencje finansowe, które wysoko oceniają polska gospodarkę. Niestety totalna opozycja stara się skompromitować nasze władze wypuszczając bzdurne interpretacje wyników finansowych Polski. Morawiecki zatyka gęby pseudoekonomistom, którzy skompromitowali się nieudolnością w ostatnich 8latach.
ludek
5 lata temu
szkoda,ze w kantorach u sasiadow juz tyle zlotowka warta nie jest
...
Następna strona