Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Tusk postawił ultimatum swojemu ministrowi

0
Podziel się:

- To od niego oczekuję zdecydowanych działań - powiedział premier. Jest odpowiedź resortu zdrowia.

Tusk postawił ultimatum swojemu ministrowi
(PAP/Bartłomiej Zborowski)

Premier Donald Tusk oczekuje zdecydowanych działań ministra zdrowia w sprawie systemu ratownictwa. Szef rządu odniósł się do planów ministerstwa zdrowia odnośnie zmiany zasad funkcjonowania placówek nagłej pomocy medycznej. Za tydzień, góra dwa, przedstawimy szczegóły dotyczące zmian - zapowiedział wiceminister zdrowia Sławomir Neumann.

Minister Arłukowicz na wspólnej konferencji prasowej z Jerzym Owsiakiem poinformował o szczegółach tych zmian. To reakcja resortu zdrowia na ostatnie przypadki śmierci dzieci, którym nie udzielono na czas odpowiedniej pomocy lekarskiej.

Szef rządu nie widzi nic złego w tym, że minister zdrowia szuka parterów społecznych, by z nimi rozmawiać o zmianach, szczególnie po takiej tragedii, jaką jest śmierć dziecka. Donald Tusk zaznaczył jednocześnie, że system ratownictwa medycznego nie wymaga ratunku. _ - Oczekuję przede wszystkim działań ze strony ministra, a nie od pozarządowych organizacji - _ powiedział premier.

Premier jest zdania, że trzeba zrobić wszystko, by nie dochodziło do śmierci dzieci, bo nie otrzymały na czas pomocy. Akurat minister Arłukowicz jest bardzo uwrażliwiony na sprawy ratownictwa - powiedział. _ - Nie można ferować wyroków na ministra, wszystkich lekarzy czy na cały system. Nie można mówić, że cały system nie działa - _ powiedział Tusk.

Bartosz Arłukowicz zapowiedział między innymi dodatkowe szkolenia dla dyspozytorów pogotowia i opracowanie jednakowych zasad podejmowania decyzji o udzieleniu nagłej pomocy lekarskiej.

Zmiany będą, ale...Za tydzień, góra dwa, przedstawimy szczegóły dotyczące zmian w funkcjonowaniu nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej - powiedział wiceminister zdrowia Sławomir Neumann na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia.

Komisja zajmuje się sprawą funkcjonowania systemu ratownictwa medycznego _ w związku z tragicznymi przypadkami nieudzielenia pomocy medycznej dzieciom, błędami i licznymi nieprawidłowościami związanymi z funkcjonowaniem nocnej i świątecznej pomocy medycznej oraz złą sytuacją w opiece pediatrycznej w Polsce _.

Pytany o zmiany, jakie resort zdrowia będzie proponować w zakresie funkcjonowania systemu ratownictwa, Neumann powiedział: _ Jednym z elementów, który chcemy zmienić, to danie innych możliwości poza nocną i świąteczną opieką lekarską na przyjmowanie dzieci w stanach nie tylko nagłych, ale w stanach zagrożenia zdrowia. Szczegóły, myślę, że będziemy w stanie przedstawić w ciągu tygodnia, góra dwóch tygodni _.

Zaznaczył, że wymaga to licznych spotkań i konsultacji ze specjalistami, którzy w tym systemie funkcjonują. _ Będziemy o tym rozmawiać z każdym, kto chce poważnie i merytorycznie o tym rozmawiać, ponieważ musimy mieć pewność, że poprawiamy ten system czy uszczelniamy go, nie otwierając kolejnej dziury, która mogłaby znowu kosztować kogoś życie. Więc nie będziemy starali się tego robić w zbyt wielkim pośpiechu, bo to jest zbyt ryzykowne. Natomiast też mamy świadomość tego, że nie może to czekać _ - dodał Neumann.

Podkreślił, że jest jeszcze zbyt wcześnie na wyciąganie wniosków w sprawie śmierci 2,5-letniej dziewczynki, która nie otrzymała na czas pomocy lekarskiej. Zaznaczył, że wciąż nie są znane wyniki kontroli prowadzonych na zlecenie ministerstwa zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia.

W poniedziałek, po spotkaniu z konsultantami ds. pediatrii, medycyny ratowniczej i medycyny rodzinnej, minister zdrowia Bartosz Arłukowicz zapowiedział systemowe zmiany w funkcjonowaniu nocnej i świątecznej opieki lekarskiej dotyczące najmłodszych pacjentów. Mówił wówczas, że chodzi o odrębne kontraktowanie.

W środę, podczas konferencji podsumowującej 21. Finał WOŚP, w której wziął udział także Arłukowicz, zapowiedziano szkolenia dla dyspozytorów pogotowia oraz opracowanie specjalnych zasad przyjmowania przez nich zgłoszeń.

Czytaj więcej w Money.pl
Tusk pewny siebie. Nie ma lepszego od niego? Premier uważa, że szef rządu, który przegrywa wybory na przewodniczącego partii i pozostaje na stanowisku premiera, staje się figurą śmieszną.
Zdesperowani rodzice przed Sejmem. Chcą... Złożyli również petycję w sprawie uznania za pracę stałej opieki nad dzieckiem niezdolnym do samodzielnej egzystencji. Nie doszło do spotkania z Marszałek Sejmu Ewą Kopacz.
Owsiak obali ministra zdrowia? "To jest wojna" Politycy stają murem za założycielem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Minister zdrowia zapowiedział...
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)