Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Krzysztof Janoś
Krzysztof Janoś
|

Polsko-niemiecka wojna o pracowników. Szanse mamy mizerne, ale sami jesteśmy sobie winni

736
Podziel się

- Niemcy na Polakach nauczyli się w latach 80-tych obsługiwać masowy napływ pracowników z zagranicy. Teraz wykorzystują tę wiedzę, przyciągając Ukraińców - mówi Daniel Dziewit, założyciel jednego z portali pracowników z Ukrainy z polskimi pracodawcami.

W kuszeniu pracowników z Ukrainy - przy niemieckich płacach i ułatwieniach - nie mamy szans.
W kuszeniu pracowników z Ukrainy - przy niemieckich płacach i ułatwieniach - nie mamy szans. (Krzysztof Kaniewski/REPORTER)
bDKmEpKd

Niemiecki rząd przyjął w środę projekt ustawy ws. pracowników spoza UE. Nowe prawo oznacza szersze otwarcie naszego zachodniego sąsiada na pracowników z Ukrainy i innych obcokrajowców spoza Unii. Wprost niewielu polityków to przyznaje, ale oczywistym jest, kto jest adresatem przegłosowanych udogodnień.

Jak przekonuje minister pracy Hubertus Heil, nowa ustawa doreguluje imigrację wykwalifikowanych pracowników i stworzy pragmatyczne rozwiązania dla imigrantów, którzy już pracują lub uczą się zawodu. Dodajmy jeszcze, że "pragmatyczne" w tym akurat kontekście oznaczają też, że te rozwiązania są bardzo atrakcyjne. Czym Niemcy pokonają nas w tej walce o stabilny rynek pracy?

Zobacz także: Branża transportowa potrzebuje nowych kierowców. Oto, czego oczekuje od rządu
bDKmEpKf

- Przed kandydatem z Ukrainy pojawią się przede wszystkim możliwości wyższego zarobku w porównaniu do Polski. Ponadto już teraz firmy w Niemczech mówią o zapewnieniu bezpłatnego zakwaterowania i opieki medycznej. Zatrudniani będą mogli liczyć również na szkolenia wdrażające - mówi money.pl Paweł Wolniewicz, kierownik operacyjny ds. cudzoziemców w Work Service.

Stracona okazja

Cały pakiet nowych regulacji przewiduje m. in. szybsze i bardziej wydajne procedury przyjmowania imigrantów. Nowe prawo od 1 stycznia 2019 roku zagwarantuje obcokrajowcom spoza UE, którzy znajdą pracę, automatyczne pozwolenie na pracę na dwa lata.

Zaplanowano też ułatwienie procedur związanych z uznawaniem kwalifikacji. Te akurat elementy polityki imigracyjnej są naszą piętą achillesową. Podjęliśmy próby poprawy sytuacji, ale skończyło się na strzale w stopę.

bDKmEpKl

- Straciliśmy okazję na uratowanie rynku pracy. Ostatnia nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia miała ułatwić procedury. Jednak zamiast tego skupiono się na patologiach i niekontrolowanym napływie pracowników. Tym samym procedury są jeszcze bardziej skomplikowane - mówi Daniel Dziewit, twórca portalu PracaDlaUkrainy.pl, kojarzącego pracowników z Ukrainy z polskimi pracodawcami.

Przed tą reformą na pozwolenie na pracę Ukraińcy czekali długo. Teraz jeszcze dłużej, w skrajnych przypadkach nawet rok. Niemcy działać będą ekspresowo i pozwolenia będą automatyczne.

Dlaczego Niemcom tak bardzo zależy na każdym nowym pracowniku? Bo według ostrożnych szacunków w tamtejszej gospodarce jest już 1,5 mln wakatów. Jednak jeśli Ukraińcy zaczną wyjeżdżać za pracą do Niemiec, a nie do Polski, to nasza gospodarka będzie w kłopocie.

Wakaty jak gorące ziemniaki

W Polsce pracuje i płaci podatki ok. 440 tys. obywateli Ukrainy. Inne, mniej oficjalne dane mówią nawet o 1,5 mln pracowników z tego kraju. Tymczasem według Work Service po tej zmianie prawnej dalej na zachód może wyjechać nawet 60 proc. Ukraińców. Wtedy to polska gospodarka będzie musiała sobie poradzić z setkami tysięcy wakatów.

bDKmEpKm

Gorzej, że to będą przeszkoleni pracownicy. - Rynek niemiecki poszukuje głównie pracowników wykwalifikowanych, których ta ustawa dotyczy - mówi Paweł Wolniewicz.

Jak dodaje, nadal główną barierą dla pracowników z Ukrainy będzie znajomość języka i potwierdzenie kwalifikacji oraz wykształcenia. Tyle, że tu akurat Niemcy wprowadzają zmiany. Może się zatem okazać, że bliskość kulturowa nam nie pomoże.

- Najbardziej kuszące będzie właśnie solidne, niemieckie podejście do potrzeb osób przyjezdnych. Po zmianach każdy Ukrainiec, który ma zameldowanie w Niemczech i zgłosi się do urzędu pracy, z miejsca dostaje kilkumiesięczny, bezpłatny kurs językowy. Pracodawcy, którzy zatrudnią Ukraińców, też mogą liczyć na dofinansowanie - mówi Dziewit.

bDKmEpKn

Jak przekonuje, twórcy ustawy korzystali ze wsparcia Instytutu Goethego - tak, by w odpowiedni sposób niwelować różnice kulturowe. Polskie doświadczenia założyciela portalu PracaDlaUkrainy.pl są w tej materii bardzo złe.

Wolna amerykanka

- W Polsce to różne organizacje i stowarzyszenia organizują kursy językowe. Panuje wolna amerykanka, nie ma rządowego programu. Mało tego. Najwyraźniej też przedsiębiorcy nie są zainteresowani poprawą komunikacji z imigrantami. Na zorganizowane przez nas szkolenia prowadzone przez psychologów i ekspertów międzykulturowych nikt się nie zgłosił - dodaje Daniel Dziewit.

Jednak w ocenie Pawła Wolniewicza z Work Service nie jesteśmy w tej wojnie o pracownika zupełnie bezbronni. - Widzimy, że firmy poprawiają warunki wynagradzania i świadczenia socjalne w ofertach pracy w Polsce. Wykazują także rosnące zainteresowanie personelem ze wschodu, który uzupełni wolne wakaty po cudzoziemcach z Ukrainy, którzy podejmą się próby pracy w Niemczech - mówi Wolniewicz.

bDKmEpKo

Ostatecznie jednak żaden z benefitów i ułatwień nie będzie tak silnym magnesem jak większe zarobki. Nasze firmy oczywiście mogą podbijać stawkę, ale pewnych dysproporcji, nie są jednak w stanie zniwelować.

- To już wynik moich bezpośrednich rozmów z Ukraińcami, a nie badania. Przede wszystkim pojadą tam za trzy, cztery razy większymi zarobkami. Sam też już dostałem propozycję współpracy z niemieckim pośrednikiem - podsumowuje Dziewit.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDKmEpKG
rynek pracy
praca
KOMENTARZE
(736)
xyz
2 lata temu
"Wtedy to polska gospodarka będzie musiała sobie poradzić z setkami tysięcy wakatów." Wystarczy podniesc pensje to wroca emigranci, ktorzy zaczeli wyjezdzac do Wielkiej Brytanii po 2004 roku.
zibi
2 lata temu
oj tam oj tam - no to polscy przedsiębiorcy mają alternatywę - albo podwyższa pensję - albo inwestuje w nowe technologie, typu automatyzacja działalności. A nie tylko oszczędzać oszczędzać. A jak nie - no to trudno - lukę zajmą Niemcy. o!
Tewe
2 lata temu
Od 2 dni tylko o tym piszecie. Zmiencie spiewke
bDKmEpKH
hmdk
2 lata temu
Nie ma strachu Pracujacy Ukraincy w moim zakladzie pracy powiedzieli ze wyjada jak dostana 15€ /h Zawsze bedzie mozna tez podniesc Ukraincom place z 4000 brutto na 6000 a Polak niech w swoim kraju robi za marne grosze Taki mamy szacunek Polaka do Polaka bo kto to widzial by Ukrainiec zarabial wiecej niz Polak
mmmmm
2 lata temu
Mówi się że nie ma rąk do pracy.Jestem świeżą emerytką. Próbowałam znależć pracę żeby dorobić do dziadowskiej emerytury i niby znalazłam, ale po pierwszym dniu zrezygnowałam. Chamstwo, brak kultury ze strony brygadzistki , nieumiejętność organizacji pracy, brak jakichkolwiek kompetencji, po prostu baran. Brak szacunku do pracownika też min. powoduje brak chętnych do pracy.
...
Następna strona