Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ultimatum mundurowych dla Tuska: Albo rozmowy, albo protesty

0
Podziel się:

Zdaniem związkowców strona rządowa łamie uzgodnienia w sprawie reformy emerytur. Grożą, że przestaną wypisywać mandaty.

Ultimatum mundurowych dla Tuska: Albo rozmowy, albo protesty
(kprm.gov.pl)

Związki zawodowe służb mundurowych domagają się rozmów z premierem. Chcą pilnie spotkać się z Donaldem Tuskiem, bo ich zdaniem propozycje wysuwane przez rząd w sprawie emerytur mundurowych są nie do przyjęcia. Jeżeli do rozmów nie dojdzie, zapowiadają protesty.

Nad szczegółami reformy emerytur mundurowych, polegającej m.in. na wydłużeniu aktywności zawodowej funkcjonariuszy służb podległych MSWiA i żołnierzy, od grudnia pracuje wspólny rządowo-związkowy zespół. Jego pracami kieruje szef doradców premiera Michał Boni.

_ - Zgodnie z przyjętym harmonogramem rozmów oraz ustaleniami z przedstawicielami związków zawodowych kolejne spotkanie dot. systemu emerytalnego dla służb mundurowych odbędzie się 4 maja 2011 r. Strona rządowa będzie gotowa do rozmów _ - napisał Boni w oświadczeniu.

Pod koniec marca, podczas posiedzenia zespołu przedstawiono propozycję, według której funkcjonariusze służb mundurowych nabywaliby uprawnienia emerytalne po 20 latach pracy, nie wcześniej jednak niż po ukończeniu 50 lat.

Jak napisano w liście Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych, wbrew wcześniejszym ustaleniom, nieoczekiwanie padła propozycja nowych warunków brzegowych: prawo do emerytury przysługiwać by miało po 25 latach służby i 55. roku życia.

_ - Na taki warunek związki nie chcą się zgodzić - _ podkreśla Antoni Duda z Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych.

POSŁUCHAJ ANTONIEGO DUDĘ:

Związki chcą, aby mundurowi przechodzili na emerytury po 20 latach i ukończeniu 50 roku życia. Jeżeli premier nie będzie chciał spotkać się w tej sprawie, to związki zerwą rozmowy i bedą protestować - zapowiada Antoni Duda.

*POSŁUCHAJ ANTONIEGO DUDĘ: *

_ - Zaprezentowane przez Michała Boniego propozycje są absolutnie nie do przyjęcia i już w tej chwili wywołały wielkie wzburzenie w środowisku służb mundurowych. W tej sytuacji Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych zwraca się do pana premiera o pilne spotkanie, jako warunek niezbędny do kontynuowania rozmów _ - czytamy w liście do szefa rządu.

W przypadku braku porozumienia Federacja zapowiada podjęcie działań protestacyjnych polegających na: drobiazgowej kontroli na granicach zewnętrznych Unii Europejskiej, stosowaniu pouczeń zamiast wystawiania mandatów, manifestacjach przed urzędami administracji państwowej, oflagowaniu jednostek oraz pojazdów służbowych.

_ - Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych jest gotowa do dalszych negocjacji z przedstawicielami rządu, jednak z poszanowaniem zasad dialogu społecznego oraz wypracowanych ustaleń, a nie w drodze dyktatu jednej ze stron _ - napisano w liście.

Według Boniego, prace w podzespołach, na które powołuje się Federacja, były - zgodnie z ustaleniami - pracami analitycznymi i dopiero po ich przedstawieniu strona rządowa wyszła ze swoją pełną propozycją rozwiązań.

Obecnie na emeryturę można przejść po 15 latach pracy w służbach mundurowych bez względu na wiek. Emerytura wynosi wtedy 40 proc. ostatniej pensji; za każdy dodatkowy rok rośnie o 2,6 proc. Maksymalna emerytura może wynieść 75 proc. pensji.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/250/t130042.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/raporty/artykul/armia;uprzywilejowanych;do;kazdego;doplacisz;490;zl,157,0,760477.html) Armia uprzywilejowanych. Do każdego dopłacisz 490 zł Emerytury mundurowych są o 1000 zł wyższe niż świadczenia dla cywili.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/212/t89556.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/emerytury;mundurowe;nikt;nie;straci;uprawnien,173,0,739245.html) Emerytury mundurowe: "Nikt nie straci uprawnień" Premier rozmawiał dziś ze związkowcami. Liczy na porozumienie w sprawie reformy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/150/t115350.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/raporty/artykul/tysiac;zlotych;rocznie;doplacasz;do;emerytur;rolnikow;gornikow;mundurowych;,71,0,688455.html) Tysiąc złotych rocznie dopłacasz do emerytur: rolników, górników, mundurowych... KRUS to nie jedyny system emerytalny, który drenuje budżet państwa. Blisko 21 mld złotych rocznie dopłacamy do emerytur innych uprzywilejowanych grup. Gdyby nie te przywileje można by zasypać niemal cała dziurę w budżecie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)