Notowania

Polski UODO bierze się za Facebooka. "Wyciek dotyczy też polskich użytkowników"

Polski Urząd Ochrony Danych Osobowych przystąpił do postępowania dotyczącego wycieku danych z Facebooka. UODO przyznaje, że wśród 50 milionów kont, których dotyczył ostatni atak, są i te należące do Polaków.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP Photo/Noah Berger)
Wrześniowy wyciek danych miał dotyczyć nawet 50 mln kont. Sprawą zajmuje się teraz polski urząd

Polski Urząd Ochrony Danych Osobowych przystąpił do postępowania w sprawie wycieku danych z Facebooka. UODO przyznaje, że wśród 50 milionów kont, których dotyczył ostatni atak, są i te należące do Polaków.

- Ponieważ zgłoszone przez Facebook naruszenie ochrony danych osobowych dotyczy m.in. polskich użytkowników, UODO przystąpił do postępowania w tej sprawie - brzmi komunikat Urzędu. Ostatnio Facebook poinformował irlandzki odpowiednik UODO o ataku na serwis, który poskutkował gigantycznym wyciekiem danych - mógł on dotyczyć nawet 50 mln kont.

*Zuckerberg przeprosił wszystkich użytkowników. "Jest mi naprawdę przykro". Zobacz wideo: *

Sprawa trafiła do irlandzkiego urzędu, bo to właśnie na Zielonej Wyspie serwis Marka Zuckerberga ma swoją europejską centralę. Polski UODO ma jednak mieć duży wpływ na decyzje Irlandczyków w tej sprawie. - Polski organ nadzorczy będzie miał wgląd w stosowne informacje dotyczące tego naruszenia, a także będzie mógł – dbając o interesy polskich użytkowników – zgłosić swoje uwagi do projektowanej decyzji, która ostatecznie zostanie wydana przez irlandzki organ nadzorczy - brzmi komunikat UODO.

Do gigantycznego wycieku danych doszło pod koniec września. Amerykański serwis poinformował o tym zdarzeniu Irlandzką Komisję ds. Danych Osobowych, która stoi na straży przestrzegania RODO, ale już przyczyn ataku nie był w stanie wyjaśnić. W związku z atakiem, firmie Marka Zuckerberga grozi nawet 1,63 mld dolarów kary.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: ochrona danych osobowych, uodo, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
02-10-2018

Wujek Dobra radaA wystarczy nie mieć konta na tym gawnie.

02-10-2018

jaconie zal mi tych ludzi.Jak są na tyle glupi zeby zakladac tam konto to niech teraz ponoszą konsekwencje.

02-10-2018

aj wajTrzeba być zdrowo porąbanym, mieć zryty beret, by mieć tam konto.

Rozwiń komentarze (23)