Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Hubert : Orzechowski
|

UOKiK sprawdza owoce. Kontrole w skupach

4
Podziel się:

Inspekcja Handlowa wzięła pod lupę skupy owoców miękkich. Wszystko po to, aby sprawdzić czy ich ceny są ustalane zgodnie z obowiązującym prawem.

Materiały zebrane przez inspektorów są obecnie analizowane przez UOKiK.
Materiały zebrane przez inspektorów są obecnie analizowane przez UOKiK. (ARKADIUSZ ZIOLEK/EastNews)

Inspekcja Handlowa wzięła pod lupę skupy owoców miękkich. Wszystko po to, aby sprawdzić, czy ich ceny są ustalane zgodnie z obowiązującym prawem.

Kontrolerzy IH weszli do 29 punktów w różnych województwach. Te ostatnie wybierano pod kątem największej liczby upraw oraz siedzib dużych przetwórców. Były to więc lubelskie, mazowieckie, łódzkie i świętokrzyskie.

Inspektorzy przyglądali się m.in. umowom, które skupy zawierały z rolnikami i zakładami chłodnictwa i przetwórstwa owoców.

Zobacz także: Rolnikom puszczają nerwy. "Z polskich podatków wspieramy rolnictwo na Ukrainie"

- Celem kontroli było sprawdzenie, czy ceny owoców miękkich kształtowane są zgodnie z prawem. Szczególnie, czy w relacjach pomiędzy rolnikami, skupami a przetwórniami i chłodniami może dojść do wykorzystywania przewagi kontraktowej dużych zakładów wobec rolników. Obecnie analizujemy zebrane informacje i dane – wyjaśnia prezes UOKiK Marek Niechciał.

Podkreślił przy tym, ze rolą urzędu nie jest kontrola cen. Chodzi o sprawdzenie, czy nieuczciwe wykorzystanie przewagi kontraktowej mogło na nie wpłynąć. To zresztą jeden z trzech przypadków, kiedy UOKiK może wkroczyć do akcji i ingerować w sposób ustalania cen. – Pozostałe to niedozwolone porozumienia, np. zmowa cenowa czy przetargowa i nadużywanie pozycji dominującej przez rynkowych potentatów – dodaje Niechciał.

- Zaskoczył nas fakt braku cen skupu owoców w badanych umowach z dostawcami. Takie informacje znalazły się dopiero w aneksach. W praktyce zatem wygląda to tak, że rolnik dzwoni rano do skupu i dowiaduje się po jakiej ceniebędzie mógł sprzedać posiadany produkt – ujawnia Krzysztof Stasiak, Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej w Łodzi.

Materiały zebrane przez inspektorów są obecnie analizowane przez UOKiK.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(4)
rybka
6 lat temu
najlepiej ręcznie zacznijcie sterować gospodarką niech prezes ustala ceny o produkcji niech decyduje komitet wykonawczy pis co ma być produkowane i za ile a niedługo zobaczycie tego efekty
Łajdactwo
6 lat temu
Wszyscy z leniowatych żądają coraz więcej: 500+, 300+,+ taki, + sr..,tylko +++. Na te wszystkie plusy musi ktoś zarobić. Ile waszym zdaniem ma za usługę dostarczenia towaru zażądać pośrednik? Musi opłacić ZUS, składkę zdrowotną, ubezpieczenia samochodów, eksploatacja, wynagrodzenia dla pracowników, podatek od hali, rachunki za prąd, itd.... Rządzącym ciągle mało i mało, podnoszą tylko ceny i rozdają elektoratowi i płacą kościołowi za poparcie naszymi ciężko zapracowanymi pieniędzmi. "Kościół już uruchomił samozagładę"
rolnik
6 lat temu
To wszystko pisowskie kłamstwa że dadzą rolnikom nawet dwa razy więcej, dzisiaj dostałem z UG protokół z suszy kazano mi go przekazać do Agenci rolnej, a w niej usłyszałem że nie przyjmują, gdyż nie mają rozporządzeń z ministerstwa rolnictwa, gdzie jest prawda że dadzą dwa razy więcej niż PO, iże to tamują na dole gzie jest kłamczuch premier krzywousty i jego praworządny minister, k ł a m c y....!!!
sadownik
6 lat temu
rynek hurtowy - /jeden z największych/ wczoraj - jabłka .sliwki cena wywoławcza 1 zł /kg ,transakcyjna z reguły 10-30% niższa - a po ile u Was w sklepie ?